Բացվել է Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու լուսանկարների ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու լուսանկարների ցուցահանդեսը բացվել է Ստամբուլի Թոփքափը պալատին կից Այա Իրինի եկեղեցում: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Timeturk» լրատվամիջոցը:
Ցուցահանդեսի բացման ժամանակ կազմակերպիչները ընթերցել են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ուղերձը, որում նա Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցին համարում է քրիստոնեական աշխարհի և հատկապես հայ ժողովրդի համար հոգևոր կարևոր կենտրոն: «Այս և նմանատիպ պատմամշակութային հուշարձանները մեր երկրի հարստությունն են»,- նշվել է Էրդողանի ուղերձում:
Բացման արարողությանը ներկա է եղել նաև Պոլսո Հայոց պատրիարքի տեղապահ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը: Նա, խոսելով եկեղեցու պատմության և յուրահատկությունների մասին, շեշտել է, որ այս իրադարձությունը շատ ավելին է, քան պարզապես ցուցահանդես, որը ընկալվում է, որպես շատ ավելի մեծ ծրագրի մի մասնիկ: Մաշալյանի խոսքով՝ միջոցառումը նաև նմանատիպ հուշարձանների միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլ է:

Photo exhibition of Armenian Holy Cross Church of Akhtamar Island opened
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Photo exhibition of Armenian Holy Cross Church of Akhtamar Island has opened at Hagia Irene Church near Topkapı Palace in Istanbul, ARMENPRESS reports Turkish Timeturk news outlet informs.
During the opening of the exhibition the organizers read the message of Turkish president Recep Tayyip Erdoğan, where he says that the Holy Cross Church of Akhtamar is an important religious center for the Christian world and particularly the Armenian people. ''This and similar historical-cultural monuments are the richness of our country'', reads the president's message.
Istanbul’s Armenian patriarchal locum tenens Bishop Sahak Mashalian was also present at the opening ceremony. Speaking about the history of the Armenian Church and its uniqueness he noted that this event is more than just an exhibition, which is part of a larger program.