«Լույս»-ն առաջարկում է քաղաքապետարանի աշխատակիցների աշխատավարձերի 30 տոկոսով համաչափ բարձրացում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցությունը ներկայացրել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացման հարցը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ իրենց բազմիցս նշել են Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի, հատկապես մասնագիտական օղակների, աշխատավարձերի համաչափ բարձրացման անհրաժեշտության մասին:
Այս հարցը քննարկվել էր Երևանի ավագանու արտահերթ նիստում մայիսի 8-ին, սակայն Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նախագիծը հանել էր օրակարգից, քանի որ այդ հարցում կոնսենսուս չէր եղել:
«Լույս» խմբակցության ղեկավարը գրել է, որ իրենք դեմ էինք աշխատավարձերի բևեռացված բարձրացմանը, երբ քաղաքապետի աշխատավարձը պետք է կրկնապատկվեր, իսկ մասնագիտական օղակներինը բարձրացվեր մեկ քառորդով:
«Նախագծի ետկանչից հետո քաղաքապետը այդպես էլ չներկայացրեց նոր նախագիծ՝ չբավարարված թողնելով աշխատակազմում առաջացած սպասումները:
Ներկայացված հավելվածով մենք առաջարկում ենք աշխատավարձերի շուրջ 30%-ով համաչափ բարձրացում, որը տեղի չի ունեցել անցած 8 տարում: Քաղաքապետին առաջարկում ենք քննարկել դրույքաչափերը և ավագանու արտահերթ նիստով հաստատել այն»,- գրել է Խաժակյանը:
Մայիսի 8-ին Երևանի ավագանու արտահերթ նիստում նախատեսվում էր ընդունել հաստիքացուցակների փոփոխության մասին որոշումը, որով քաղաքապետարանին առաջարկվում էր 1700 աշխատակցի աշխատավարձերը բարձրացնել շուրջ 30 տոկոսով:
«Լույս» խմբակցության կողմից մշակված նոր նախագծի համաձայն քաղաքապետի աշխատավարձը նախատեսվում է 575 հազար դրամի փոխարեն դարձնել 741 հազար դրամ, քաղաքապետարանի վարչության պետերի աշխատավարձերը 346 հազար դրամի փոխարեն դարձնել 501 հազար դրամ, քաղաքապետի առաջին տեղակալի աշխատավարձը  478 հազար դրամի փոխարեն դարձնել 669 հազար դրամ, իսկ տեղակալների աշխատավարձերը 443 հազար դրամի փոխարեն դարձնել 620 հազար դրամ:
Երևանի վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատավարձերը 400 հազարի դրամի փոխարեն  առաջարկվում է դարձնել 480 հազար դրամ:
Երևանի քաղաքի գլխավոր ճարտարապետի աշխատավարձն առաջարկվում է 443 հազար դրամի փոխարեն դարձնել 620 հազար դրամ:
Նախկինում քաղաքապետարանը առաջարկել էր քաղաքապետի աշխատավարձը դարձնել 1 մլն 200 հազար ՀՀ դրամ, իսկ  բոլոր  վարչությունների  պետերի  աշխատավարձերը   641 հազար ՀՀ դրամ, վարչական  շրջանների  ղեկավարների աշխատավարձերը՝  773 հազար ՀՀ դրամ:
Քաղաքապետի առաջին տեղակալի աշխատավարձն առաջարկվում էր դարձնել 947 հազար դրամ, մյուս երկու տեղակալներինը՝ 912 հազար դրամ:

“Луйс” предлагает равномерное повышение зарплат сотрудников мэрии на 30%
Фракция “Луйс” Совета старейшин Еревана представила вопрос повышения зарплат сотрудников мэрии Еревана. Как передает Арменпресс, руководитель фракции Давид Хажакян на своей странице в Facebook написал, что они неоднократно отмечали о необходимости равномерного повышения зарплат, особенно профессиональных звеньев аппарата мэрии Еревана. Этот вопрос был обсужден на внеочередном заседании Совета старейшин Еревана 8 мая, однако мэр Еревана Айк Марутян снял проект с повестки, поскольку в этом вопросе не было консенсуса. Руководитель фракции “Луйс” написал, что они были против поляризованного повышения зарплат, при которой зарплата мэра должна была удвоиться, а профессиональных звеньев поднялась бы на четверть.
“После отзыва проекта мэр так и не представил нового проекта, оставив неудовлетворенными ожидания, возникшие в аппарате. По представленному приложению мы предлагаем пропорциональное повышение зарплат на 30%, чего не происходило за прошедшие 8 лет. Мы предлагаем мэру обсудить ставки и утвердить их на внеочередном заседании Совета старейшин”,- написал Хажакян.
На внеочередном заседании Совета старейшин Еревана 8 мая планировалось принять решение об изменении штатных расписаний, согласно которому мэрии предлагалось повысить зарплаты 1700 сотрудников на 30%.
Согласно новому проекту, разработанному фракцией “Луйс”, зарплата мэра вместо 575 тыс. драмов составит 741 тыс. драмов, зарплаты начальников управлений мэрии вместо 346 тыс. драмов - 501 тыс. драмов, зарплата первого заместителя мэра вместо 478 тыс. драмов - 669 тыс. драмов, а зарплаты заместителей вместо 443 тыс. драмов - 620 тыс. драмов. Зарплаты руководителей административных районов Еревана вместо 400 тысяч драмов предлагается повысить до 480 тысяч драмов. Зарплату главного архитектора Еревана предлагается вместо 443 тысяч драмов повысить до 620 тысяч драмов.
Ранее мэрия предлагала повысить зарплату мэра до 1 млн 200 тыс. драмов, а зарплаты начальников всех управлений до 641 тыс. драмов, зарплаты руководителей административных районов  до 773 тыс. драмов. Зарплата первого заместителя мэра Еревана предлагалась в размере 947 тыс. драмов, остальных двух заместителей - 912 тыс. драмов. Зарплату главного архитектора Еревана предлагалось повысить до 912 тысяч драмов.