ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը ճիշտ ճանապարհին է. Սվիտալսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին կարծում է, որ ԵՄ-ն և Հայաստանը գերազանց հարաբերություններ ունեն: Համագործակցությունը ճիշտ ուղու վրա է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սվիտալսկին նման տեսակետ հայտնեց հրավիրված ասուլիսում՝ ամփոփելով դիվանագիտական առաքելությունը:
«Թույլ տվեք այս պահին կրկնել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի՝ Հայաստան այցի ընթացքում ասածը: Մեր գնահատականն այն է, որ մենք այս պահին գերազանց հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ: Եվ բոլոր գործոնները, որ սովորաբար հաշվի են առնվում հարաբերությունների մակարդակը գնահատելու համար, հուշում են, որ նման հայտարարությունները կշիռ ունեն: Մենք ունենք բավականին ակտիվ ու բարեկամական քաղաքական երկխոսություն՝ ամենաբարձր մակարդակից սկսած»,-ասաց Սվիտալսկին:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նա նշեց, որ այն արդեն մտնում է իրականացման փուլ: Նա նկատեց, որ համաձայնագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզը շատ հավակնոտ փաստաթուղթ է: Դեսպանը նշեց՝ հիմա հայկական կողմի հետ քննարկում են այն ձևերը, որոնցով ԵՄ-ն կարող է աջակցել այդ ճանապարհային քարտեզի իրականացմանը
Սվիտալսկին նաև ընդգծեց, որ նշանակալիորեն ավելացրել են Հայաստանի զարգացմանն ուղղված ֆինանսական աջակցության մակարդակը: «Եթե փորձենք ամեն ինչը համադրել, ապա վստահաբար կկարողանանք ասել, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը ճիշտ ճանապարհին է: Վստահ եմ, որ Հայաստանի ժողովուրդը գնահատում է դա: Վերջերս մենք հրապարակել ենք հասարակության շրջանում անցկացված հարցումները: Եվ հայերի 92 տոկոսն ասել է, որ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները լավ են զարգանում»,-ասաց դեսպանն ու նշեց՝ այդ զարգացմանն աջակցող մարդկանց մեծ քանակն արդեն արժեք է:

Cooperation of EU and Armenia is on the right track – Ambassador Świtalski
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. Ambassador Piotr Świtalski, Head of the EU Delegation to Armenia, says the EU and Armenia have excellent relations, their cooperation is on the right track.
“Let me repeat the words of European Council President Donald Tusk during the visit to Armenia. Our assessment is that at the moment we have excellent relations with Armenia. And all factors which are usually considered for assessing the level of the relations, hint that such statements have a value. We have quite an active and friendly political dialogue starting from the highest level”, he said, summing up his diplomatic mission in Armenia.
Touching upon the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), the Ambassador said it already enters into an implementation stage. Świtalski said the roadmap for the implementation of the Agreement is a very ambitious document.
The Ambassador said the level of financial support provided for Armenia’s development has significantly increased. “If we try to combine everything, we can say for sure that the cooperation between the EU and Armenia is on the right path. I am sure that this is appreciated by the Armenian people. Recently we have released the surveys conducted among the public. And 92% of Armenians stated that the relations with the EU are developing well”, he said, adding that the great number of people supporting this development is already a value.