ՀՀ դեսպանը ռուսական լրատվամիջոցին ներկայացրել է Լազարյան ընտանիքին պատկանած կալվածքները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը ռուսական «Эхо Москвы» ռադիոկայանին ներկայացրել է Մոսկվայում Լազարյան ընտանիքին պատկանած կալվածքները, որտեղ տեղակայված է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ  ռադիոկայանի կայքից` Տողանյանը պատմել է, թե ինչպես են Լազարյանները հաստատվել Ռուսաստանում և փոքրիկ տնակից մեծ կալվածքներ ստեղծել:
«Ռուս-պարսկական պատերազմից հետո մեր շատ հայրենակիցներ ժամանել են Ռուսաստան, տեղակայվել են Աստրախանում: Այնտեղից էլ Լազարյանները տեղափոխվել են Մոսկվա ու Պետերբուրգ։ Եվ 17-րդ դարի վերջում այս թաղամասում գտնվող աղյուսե ոչ մեծ տնակը Լազարյանները գնել են, և սկսել կառուցել այս տունը»,- նշել է Տողանյանը:
ՀՀ դեսպանը ռադիոկայանի թղթակցի հետ շրջել է Լազարյան ճեմարանի տարածքով ու հետաքրքիր փաստեր ներկայացրել հայկական ընտանիքի պատմության վերաբերյալ:

Посол Армении в РФ рассказал российскому журналисту о старинной усадьбе семейства Лазаревых
Посол Армении в РФ Вардан Тоганян рассказал российской радиостанции «Эхо Москвы» о старинной усадьбе семейства Лазаревых, в которой располагается дипломатическая миссия. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт радиостанции, Тоганян рассказал, как Лазаряны поселились в России и создали большой особняк из небольшого жилого дома.
«После русско-персидской войны многие наши соотечественники прибыли в Россию и поселились в Астрахани. Оттуда Лазаряны переехали в Москву и Санкт-Петербург. А в конце 17-го века Лазаряны купили маленький кирпичный дом в этом районе и начали строить это поместье», - сказал Тоганян.
Посол Армении вместе с корреспондентом радиостанции прошелся по территории Лазаревской семинарии и представил интересные факты об истории армянской семьи.