Արման Թաթոյանը մանրամասներ է ներկայացնում օրեր առաջ Ռոբերտ Քոչարյանին այցելությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն օրեր առաջ այցելել է կալանքի տակ գտնվող ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Պահման պայմանների հետ կապված որևէ դժգոհություն չի ներկայացվել իրեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Թաթոյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում:
«ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը, և առհասարակ Մարտի 1-ի իրադարձություններին առնչվող բոլոր հարցերն իմ ուշադրության ներքո են: Դա Հայաստանում ամենաարդիական հարցերից է։ Ես մի քանի օր առաջ այցելել եմ Քոչարյանին՝ հաշվի առնելով այն մտահոգությունները, որ ուներ փաստաբանական թիմը պահման պայմանների հետ կապված: Իմ խնդիրը հիմա պահման պայմանների հետ կապված հարցերն են: Պահման պայմանների հետ կապված որևէ դժգոհություն չներկայացվեց,նույն վիճակն է»,-ասաց Թաթոյանը:
Ինչ վերաբերում է գործի դատաքննությանը վերաբերող հարցերին, թեև ՄԻՊ-ին մտահոգություններ ներկայացվել են, սակայն Թաթոյանը շեշտեց, որ իրավունք չունի միջամտել այդ գործով իրականացվող վարույթին կամ գնահատականներ տալ:
Նա նշեց, որ պաշտպանական կողմի՝ կոնկրետ դատավորների գործողություններին վերաբերող հարցերին, մտահոգություններին տեղյակ է: «Սակայն ես հիմա դրանց վերաբերյալ չեմ կարող դիրքորոշում հայտնել, քանի որ դրանցից յուրաքանչյուրը վերաբերում է կոնկրետ գործով դատավորի լիազորություններին: Պաշտպան Ալումյանն ինձ հրապարակային դիմել էր, դրանից հետո մենք խոսել ենք, քննարկել ենք հարցը և պայմանավորվել ենք, որ նա այդ խնդիրների վերաբերյալ փաստարկները գրավոր կներկայացնի, որն էլ մանրամասն ուսումնասիրելուց հետո կհասկանանք՝ մեր իրավասությանը վերաբերում է, թե ոչ»,-ասաց Թաթոյանը:
Վերաքննիչ քրեական դատարանի հունիսի 25-ի որոշմամբ վերացվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված Արցախի նախկին ու ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությունը և որոշվել է որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը: Բացի այդ, դատարանը որոշել է Սահմանադրական դատարան դիմելու և գործի վարույթը կասեցնելու Երևանի քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշումը բեկանել և տվյալ դատական գործը ուղարկել նույն դատարան նոր քննության:

Омбудсмен Армении представил детали посещения Роберта Кочаряна
Омбудсмен Армении Арман Татоян на днях посетил второго президента Армении Роберта Кочаряна. Ему не было представлено недовольства условиями содержания под стражей. Как сообщает Арменпресс, Татоян сказал об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании.
«Дело Роберта Кочаряна, второго президента Армении, и все вопросы, связанные с событиями 1 марта, находятся центре моего внимания. Это один из самых актуальных вопросов в Армении. Я посетил Кочаряна несколько дней назад, учитывая озабоченность, которую испытывает адвокатская группа в отношении условий содержания. Моя задача сейчас связана с условиями содержания. В связи с условиями содержания не было представлено никаких жалоб, ситуация прежняя», - сказал Татоян.
Что касается связанных с делом вопросов, то, хотя омбудсмену была представлена озабоченность, Татоян подчеркнул, что он не имеет права вмешиваться в дела или давать оценки.
Он отметил, что ему известно о вопросах стороны защиты к конкретным судьям. «Но я не могу сейчас выразить свою позицию, потому что каждый из них касается полномочий судьи в конкретном деле. Защитник Алюмян обратился ко мне публично, после чего мы поговорили, обсудили вопрос и договорились, что он представит аргументы по этим вопросам в письменном виде, и после детального обсуждения мы поймем, входит это в наши полномочия или нет», - сказал Татоян.