ԱԺ պատվիրակությունն իր մտահոգությունն է հայտնել Լեհաստանի ԱԳ նախարարի հայտարարության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակությունը Լեհաստանի Արտաքին գործերի նախարարություն այցի ընթացքում քննարկում է ունեցել այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարի՝ ավելի վաղ Բաքվում արած հայտարարության վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց պատվիրակության անդամ Անուշ Բեղլոյանը:
«Ընդհանուր առմամբ արտաքին գործերի նախարարության հետ քննարկել և մեր մտահոգությունն ենք հայտնել, որ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարը Բաքվում հայտարարություն էր արել, որում սատարել էր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ չնշելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքը: Դա մտահոգության առիթ տվեց, և դրա վերաբերյալ բավականին հետաքրքիր ու անկեղծ քննարկում ունեցանք: Կարող եմ ասել, որ արդյունքը եղավ այն, որ Լեհաստանի ԱԳՆ-ն, համենայն դեպս այդ պաշտոնյայի մակարդակով, մեզ հավաստիացրեց, որ այսուհետ արտաքին գործերի նախարարությունը կլինի ավելի ակտիվ ուշադիր ու հավասարակշռված իր հայտարարություններում»,-ներկայացրեց Բեղլոյանը:
Այցի ընթացքում հայկական պատվիրակությունը լեհական կողմի հետ քննարկվել է նաև Հայաստան-Լեհաստան հարաբերությունները՝ Արևելյան գործընկերության համատեքստում։ Բավականաչափ ուշադրություն է դարձվել Արևելյան գործընկերության ապագային, թե դա ինչպես է տեսնում Լեհաստանը: Հայկական կողմը ևս արտահայտել է իր տեսլականը:

Делегация НС Армении выразила обеспокоенность в связи с заявлением главы МИД Польши
Делегация комиссии по внешним отношениям НС РА в ходе визита в Министерство иностранных дел Польши обсудила заявление министра иностранных дел этой страны, сделанное ранее в Баку. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказала член делегации Ануш Беглоян.
“В целом, мы обсудили с Министерством иностранных дел и выразили нашу озабоченность тем, что министр иностранных дел Польши в Баку сделал заявление, в котором поддержал территориальную целостность Азербайджана, не отмечая права наций на самоопределение. Это дало повод для беспокойства, и мы провели довольно интересное и искреннее обсуждение. Могу сказать, что результатом стало то, что МИД Польши, во всяком случае, на уровне этого должностного лица, заверил нас, что отныне Министерство иностранных дел будет более внимательным и взвешенным в своих заявлениях”, - представила Беглоян.
В ходе визита армянская делегация обсудила с польской стороной также отношения Армения-Польша в контексте Восточного партнерства. Достаточно внимания было уделено будущему Восточного партнерства, тому,  как это видит Польша. Армянская сторона также выразила свое видение.