Արսեն Թորոսյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱ: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտին` քննարկելու Գլոբալ հիմնադրամի ֆինանսական միջոցների համալրման 6-րդ համաժողովի կազմակերպական և երկկողմ համագործակցության հարցերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, Ֆրանսիան ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ, տուբերկուլոզի և մալարիայի դեմ պայքարի Գլոբալ հիմնադրամի հիմնական դոնոր երկրներից է:
Գլոբալ հիմնադրամի ֆինանսական միջոցների համալրման 6-րդ համաժողովի նպատակն է 2021-2023 թթ. համար առնվազն 14 միլիարդ դոլար հանգանակել ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլոզի և մալարիայի պայքարի դեմ ուղղված։
Հայաստանը հիմնադրամի շահառու երկիր է և մինչ օրս` 2003 թվականից ի վեր ստացել է մոտ 65 մլն դոլար ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի ուղղությամբ արձագանքման և տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային ծրագրերի իրականացմանն աջակցելու նպատակով:
Ջոնաթան Լաքոտը շեշտել է, որ առողջպահությունը միշտ եղել է ֆրանկո-հայկական համագործակցության կարևոր բաղադրիչներից մեկը, և երկկողմ համագործակցությունը նրանց ժառանգությունն է, որը պետք է պահպանել:
Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ Գլոբալ հիմնադրամի աջակցությունը երկու կողմերի համար արդյունավետ է և միանշանակ համաձայն է շարունակել համագործակցությունը: Նախարարը նաև ցանկություն է հայտնել անձամբ ներկա գտնվել համաժողովին:

Арсен Торосян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в Армении Джонатана Лакотта
Министр здравоохранения Арсен Торосян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в Армении Джонатана Лакотта для обсуждения вопросов организационного и двустороннего сотрудничества 6-го Форума по пополнению финансовых средств Глобального фонда:
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве здравоохранения Армении, Франция является одним из основных доноров Глобального фонда по борьбе с ВИЧ/СПИДом, туберкулезом и малярией.
Целью 6 - го Форума является пополнение финансовых средств Глобального фонда на 2021-2023 гг для борьбы с ВИЧ/СПИДом, туберкулезом и малярией на не менее 14 миллиардов долларов.
Армения является страной-бенефициарием фонда, и по сей день, начиная с 2003 года, получила около 65 млн долларов с целью реагирования на ВИЧ/СПИД и содействие осуществлению национальных программ по борьбе с туберкулезом.
Джонатан Лакотт подчеркнул, что здравоохранение всегда было одним из важных компонентов Франко-армянского сотрудничества, и двустороннее сотрудничество является их наследием, которое необходимо сохранить.
Арсен Торосян отметил, что поддержка глобального фонда эффективна для обеих сторон и однозначно согласен продолжать сотрудничество. Министр также выразил желание лично присутствовать на форуме.