Կառավարությունը նախագծանախահաշվային փաստաթղթեր կկազմի 3 ԲԿ-ի կառուցման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հանրապետությունում բժշկական 3 կենտրոնների կառուցման համար նախագծանախահաշվային փաստաթղթեր կկազմի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին որոշման նախագիծը կառավարության հունիսի 27-ի նիստում ներկայացրեց Առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը՝ նշելով, որ ծրագրով որոշ ԲԿ-ներ նաև կվերակառուցվեն ու մասնակի կվերանորոգվեն:
«Նախատեսվում է իրականացնել նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմում թվով 11 ԲԿ-ների վերակառուցման, 1 ԲԿ-ի մասնակի վերանորոգման, և 3 ԲԿ-ի կառուցման համար, որի համար կծախսվի շուրջ 450 մլն դրամ»,- ասաց Ավանեսյանը:
Այս և մի շարք այլ փոփոխությունների արդյունքում մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ծախսել շուրջ 12 մլրդ դրամ: Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ փոփոխությունները հնարավոր են դարձել պետական բյուջեի 62 մլրդ դրամ հավելյալ մուտքերի շնորհիվ, որոնց զգալի մասը փաստացի ուղղվելու է առողջապահությանը:

Правительство Армении составит проектно-сметные документы для строительства трех медицинских центров
Правительство Армении составит проектно-сметные документы для строительства трех
медицинских центров
Правительство Армении составит проектно-сметные документы для строительства в республике трех медицинских центров. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства 27 июня сказала заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян, отметив, что некоторые медучреждения будут реконструированы и частично отремонтированы.
“В составе проектно-сметной документации планируется осуществить реконструкцию 11 МЦ, частичный ремонт 1 МЦ и строительство 3 МЦ, на что будет потрачено около 450 млн драмов”, - сказала Аванесян. В результате этих и ряда других действий до конца года планируется потратить около 12 млрд драмов. По словам замминистра, все это стало возможно благодаря дополнительным поступлениям в госбюджет 62 млрд драмов, значительная часть которых фактически будет направлена на здравоохранение.