Դանիայի նոր կառավարությունը կգլխավորի երկրի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ կին վարչապետը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Մետե Ֆրեդերիկսենը համաձայնության Է եկել կառավարող կոալիցիայի ձեւավորման շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Deutsche Welle-ն:
«Մեծ գոհունակությամբ ես կարող եմ հայտնել, որ երեք շաբաթ տեւած բանակցություններից հետո մենք խորհրդարանում մեծամասնություն ունենք նոր կառավարություն կազմելու համար»,-ասել Է նա հունիսի 26-ին: Ֆրեդերիկսենը հայտարարել Է, որ իր կառավարությունը բաղկացած կլինի ձախ կենտրոնամետ չորս կուսակցությունից, ներառյալ Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը, Արմատական Վենստրեն, Սոցիալիստական ժողովրդական կուսակցությունը, Միասնական ցուցակը: «Այս չորս կուսակցությունները շատ տարբեր պատմություններ ու մոտեցումներ ունեն: Մենք չգիտեինք, թե արդյոք ամեն ինչ կստացվի, երբ սկսում Էինք բանակցությունները: Բայց այժմ մենք հասանք նպատակին»,-հավելել Է նա: Մետե Ֆրեդերիկսենը 41 տարեկան Է: Ինչպես նշում Է Deutsche Welle-ն, նա կդառնա ամենաերիտասարդ վարչապետը Դանիայի պատմության մեջ: Դանիայի միապալատ խորհրդարանը՝ Ֆոլկետինգը, ունի 179 տեղ, որից չորսն զբաղեցնում են Ֆարերյան կղզիների եւ Գրենլանդիայի ներկայացուցիչները: Այն ընտրվում Է չորս տարով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Новое правительство Дании возглавит самая молодая женщина-премьер в истории страны
Лидер Социал-демократической партии Дании Метте Фредериксен договорилась о формировании правящей коалиции, сообщает Deutsche Welle.
"С большим удовольствием я могу сообщить, что спустя три недели переговоров у нас есть (в парламенте - ИФ) большинство, чтобы сформировать новое правительство", - сказала она в среду,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Фредериксен заявила, что ее правительство будет состоять из четырех левоцентристских партий (Социал-демократическая партия, Радикальная Венстре, Социалистическая народная партия, Единый список - ИФ).
"У этих четырех партий очень разные истории и подходы. Мы не знали, получится ли все, когда начинали переговоры. Но теперь мы достигли цели", - добавила она.
Метте Фредериксен 41 год. Как отмечает Deutsche Welle, она станет самым молодым премьером в истории Дании.
В однопалатном парламенте Дании - Фолькетинге - 179 мест, из которых четыре занимают представители Фарерских островов и Гренландии. Он избирается сроком на четыре года.