ԵԽԽՎ-ն Ռուսաստանին պաշտոնապես հրավիրել Է մասնակցելու հունիսի նստաշրջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) Ռուսաստանին պաշտոնապես հրավիրել Է մասնակցելու հունիսի նստաշրջանին, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Վեհաժողովը համապատասխան բանաձեւն ընդունել Է հունիսի լույս 25-ի գիշերը: Փաստաթղթի օգտին քվեարկել Է 118 խորհրդարանական, 62-ը դեմ Է հանդես եկել, եւս 10-ը ձեռնապահ Է մնացել: Ռուս խորհրդարանականների խումբը՝ Պետդումայի փոխխոսնակ Պյոտր Տոլստոյի գլխավորությամբ արդեն մեկնել Է Ստրասբուրգ՝ մասնակցելու ԵԽԽՎ-ի նստշրջանին:
Հունիսի 24-ին Գերագույն ռադայի փոխխոսնակ Իրինա Գերաշչենկոն պատմել Է, որ ԵԽԽՎ-ն մերժել Է Ուկրաինայի կողմից արված ավելի քան 200 ուղղումները Ռուսաստանի պատվիրակության վերականգնման վերաբերյալ բանաձեւում: Ռուսաստանը ԵԽԽՎ-ում հիմնական լիազորություններից, մասնավորապես, ձայնի իրավունքից, զրկվել Էր 2014 թվականի ապրիլին Ղրիմի վերամիավորման եւ Ուկրաինայի հարավ - արեւելքում ռազմական գործողությունների պատճառով:

ПАСЕ официально пригласила Россию поучаствовать в июньской сессии
ПАСЕ официально пригласила Россию поучаствовать в июньской сессии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает РИА Новости.
Ассамблея приняла соответствующую резолюцию в ночь на 25 июня. За документ проголосовали 118 парламентариев, 62 выступили против, еще 10 воздержались.
группа российских парламентариев во главе с вице-спикером Госдумы Петром Толстым уже прилетела в Старсбург для участия в сессии ПАСЕ.
24 июня вице-спикер Верховной рады Ирина Геращенко рассказала, что ПАСЕ отклонила более 200 внесенных Украиной поправок в резолюцию по восстановлению делегации России.
Россия была лишена основных полномочий в ПАСЕ, в частности права голоса, в апреле 2014 года из-за воссоединения с Крымом и военных действий на юго-востоке Украины. В 2017 году Россия, которая является крупнейшим вкладчиком ПАСЕ, заморозила уплату членского взноса.