Բիլ Գեյթսը պատմել Է իր իր կարիերայի գլխավոր սխալի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Microsoft ընկերության հիմնադիր Բիլ Գեյթսն իր կարիերայի գլխավոր սխալը համարում Է այն, որ Google կորպորացիային թույլ Է տվել ձեռք բերել եւ զարգացնել Android-ը օպերացիոն համակարգը, որը շուկայում մրցակցում Է սոսկ Apple ընկերության iOS-ի հետ, որը տեղակայվում Է նրա արտադրանքի վրա: Նման մշակումն իր ընկերությանը թույլ կտար «դառնալ հաղթող», մեջբերում Է Գեյթսի խոսքը Fox Business հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ծրագրային ապահովման, առանձնապես օպերացիոն համակարգերի աշխարհում շուկաներն աշխատում են «հաղթողն ստանում Է ամեն ինչ» սկզբունքով»,- ասել Է ձեռնարկիչը՝ ելույթ ունենալով ներդրողների հետ կայացած հանդիպմանը: «Ուստի իմ ամենամեծ սխալը ես համարում եմ այն, որ ինչ-որ պատճառով չհասա այն բանին, որ Microsoft-ը դառնա այն, ինչն Android-ն Է»,- ասել Է նա: Android-ը շարժական օպերացիոն համակարգ Է, որով հանդերձված Է Apple-ի կողմից չարտադրվող սմարթֆոնների մեծ մասը: «Microsoft-ը կհաղթեր բնական ճանապարհով»,- ասել Է Գեյթսը, որը շուրջ 106 միլիարդ դոլար կարողությամբ համարվում Է երկրորդը մոլորակի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում՝ զիջելով սոսկ Amazon խոշորագույն առցանց-մանրավաճառի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսին (119 միլիարդ դոլար): «Շուկայում տեղ կա ոչ Apple-ի սոսկ մեկ օպերացիոն համակարգի համար, եւ գիտեք, թե դա ինչ արժեք ունի: 400 միլիարդ դոլար, որը Google ընկերությունից կփոխադրվեր Microsoft ընկերություն»,- մեջբերում Է հեռուստաընկերությունը նրա խոսքը: Android օպերացիոն համակարգն սկզբնապես մշակել Է համանուն ընկերությունը, որը 2005 թվականին 50 միլիոն դոլարով ձեռք Է բերել Google-ը: 2007 թվականին հայտարավել Է OC-ի ստեղծման մասին, որի առաջին տարբերակի շնորհանդեսը կայացել Է 2008 թվականի սեպտեմբերին: IDC խորհրդատվական ընկերության տվյալներով՝ այդ համակարգով սարքերը 2017 թվականի առաջին եռամսյակում զբաղեցրել են սմարթֆոնների համաշխարհային շուկայի 85 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Билл Гейтс рассказал о своей главной ошибке
Основатель компании Microsoft Билл Гейтс главной ошибкой в своей карьере считает то, что позволил корпорации Google приобрести и развить Android - операционную систему, конкурирующую на рынке лишь с iOS от компании Apple, устанавливаемой на ее продукцию. Подобная разработка позволила бы его компании "стать победителем", приводит слова Гейтса телеканал Fox Business.
"Рынки в мире программного обеспечения, особенно операционных систем, работают по принципу "победитель получает все", - сказал предприниматель, выступая на встрече с инвесторами. "Поэтому самой большой своей ошибкой я считаю то, что по какой-то причине не добился того, чтобы Microsoft стала тем, чем является Android", - сказал он. Android - мобильная операционная система, которой оснащены большинство смартфонов, не производимых Apple.
"Microsoft победил бы естественным путем", - посетовал Гейтс, который с состоянием около $106 млрд считается вторым в списке самых богатых людей планеты, уступая лишь главе крупнейшего онлайн-ретейлера Amazon Джеффу Безосу ($119 млрд). "На рынке есть место лишь для одной операционной системы не от Apple, и знаете, чего это стоит? $400 млрд, которые просто переместились бы от компании Google компании Microsoft ", - приводит телеканал его слова,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Операционная система Android изначально разрабатывалась одноименной компанией, которую в 2005 году за $50 млн ]приобрела Google. В 2007 году было объявлено о создании ОС, презентация первой версии которой состоялась в сентябре 2008 года. По данным консультационной компании IDC, устройства с этой системой в первом квартале 2017 года занимали 85% мирового рынка смартфонов.