Հանրային խորհուրդը քննարկելու է Հայաստանի ներկային ու ապագային առնչվող ռազմավարական հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 19-ին տեղի է ունեցել Հանրային խորհրդի փոքր խորհրդի նիստ: Մինչ օրակարգային բուն հարցերին անցնելը նիստը նախագահող Վազգեն Մանուկյանը խորհրդի անդամներին առաջարկել է հուլիս ամսվա ընթացքում կազմակերպել քննարկումներ Հայաստանի ներկա իրավիճակի, ապագա ծրագրերի, հեռանկարների ու տեսլականի շուրջ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Հանրային խորհրդից, մասնավորապես, նա հայտնել է, որ ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հուլիսի սկզբին Հանրային խորհրդում համատեղ քննարկել վերջինիս համահեղինակած «Ճամփաբաժին» գիրքը, որտեղ ուշագրավ վերլուծություններ ու հարցադրումներ են ներկայացված Հայաստանի, հայ ժողովրդի անցյալի, ներկայի ու ապագայի վերաբերյալ։ Գրքի նպատակն է հայ հասարակության շրջանում երկրի ու   ազգի ապագայի շուրջ լայն   քննարկում նախաձեռնելը, տեսլական ձևավորելը, հատկապես այսօր` 21-րդ դարում, երբ ամբողջ աշխարհը և հայ ժողովուրդը կանգնած են բեկումնայինսահմանագծի և ընտրության առաջ։
Մանուկյանն առաջարկել է նաև դիմել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հանդիպելու և խորհրդի հետ քննարկելու Հայաստանի ներկային ու ապագային վերաբերող ընդհանուր հարցեր, այդ թվում վարչապետի պաշտոնավարման մեկ տարվա ամփոփման արդյունքում ներկայացված «100 փաստ նոր Հայաստանի մասին» հրապարակումը։
Երկու առաջարկներն էլ խորհրդի անդամներն ընդունել են։
Ռազմավարական ու հեռանկարային հարցերին զուգահեռ Հանրային խորհուրդը հուլիս ամսվա ընթացքում քննարկելու է նաև ընթացիկ հարցեր։ Մասնավորապես, գյուղատնտեսության ներկա ժամանակաշրջանին վերաբերող խնդիրների բարձրացման և լուծման նպատակով ստեղծվելու է աշխատանքային խումբ, որի կազմում ընդգրկվելու են ինչպես գյուղոլորտի հետ առնչվող ՀԽ անդամները, այնպես էլ խորհրդի կազմից դուրս գտնվող մասնագետներ։
Առաջարկվել է նաև նախաձեռնել հանդիպում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի հետ, որին կմասնակցեն  Հանրային խորհրդի կրոնի, սփյուռքի և միջազգային ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի, ինչպես նաև խորհրդում ընդգրկված սփյուռքի ներկայացուցիչները։
Այնուհետև Հանրային խորհուրդն անցել է օրակարգով նախատեսված հարցերին՝ ամփոփելով պետական կառույցների հետ ՀԽ հանձնաժողովների քննարկումների արդյունքները, որոնք վերաբերում են պետական կառույցների 2020-2022 թվականների միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրերին և բյուջետային ֆինանսավորման հայտի նախագծերին։ Հիշեցնենք, որ Հանրային խորհրդի առաջարկով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել էր պետական մարմիններին ՀԽ հանձնաժողովների հետ համատեղ անցկացնել աշխատանքային քննարկումներ բյուջետային հայտերում ներառվելիք ծրագրերը կազմելու նպատակով:
Հունիսի 11-18-ը Հանրային խորհրդի ներկայացուցիչներն ակտիվորեն մասնակցել են տասնյակ քննարկումների պետական տարբեր կառույցներում՝ նախարարություններ, Գլխավոր դատախազություն, ՀՀ ոստիկանություն, Պետական վերահսկողական ծառայություն, Կադաստրի կոմիտե, Հանրային հեռուստառադիոընկերություն և այլն, համատեղ քննարկել բյուջետային հայտերն ու  դրանցում ներառվելիք ծրագրերը։ ՀԽ անդամներն ընդհանուր առմամբ կառուցողական են գնահատել պետական մարմինների հետ աշխատանքը։
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերել է Հանրային խորհրդի կանոնադրության նախագծին, որը մշակվել է ՀԽ աշխատանքային խմբի և ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ համատեղ։
Խորհրդի որոշ անդամներ դիտողություններ ու առաջարկություններ են ներկայացրել նախագծի վերաբերյալ։ Հիմնական շեշտադրումները վերաբերել են այն հարցին, որ կանոնադրությունը պետք է լինի առավել ճկուն ու դինամիկ։ Ընդգծվել է, որ հատկապես խորհրդի հանձնաժողովների գործունեության համար նպատակահարմար չէ խիստ կանոնների սահմանումը, քանի որ խորհրդի գործունեությունը հասարակական հիմունքներով է, հանձնաժողովներում ներգրավված են հարյուրավոր քաղաքացիներ Հայաստանի տարբեր վայրերից, և նրանց գործունեության համար ցանկալի է առավել ազատ ու անկաշկանդ ձևաչափ։
Միաժամանակ նշվել է, որ կանոնադրությամբ նախատեսված որոշ դրույթներ և հասկացություններ ունեն հստակեցման և պարզաբանման կարիք, որպեսզի խորհրդի գործունեության արդյունքն առավել տեսանելի լինի։
Հանրային խորհրդի հանձնաժողովների նախագահները նաև գրավոր տեղեկանք են ներկայացրել հանձնաժողովների ձևավորումից մինչ օրս կատարած աշխատանքների և առաջիկա անելիքների մասին։

Общественный совет обсудит стратегические вопросы, касающиеся настоящего и будущего Армении
19 июня состоялось заседание Малого совета Общественного совета. Перед тем, как перейти к вопросам повестки дня, председательствующий на заседании Вазген Манукян предложил членам Совета в течение июля организовать обсуждения вокруг нынешней ситуации в Армении, будущих программ, перспектив и видения.
Как сообщили «Арменпресс» в Общественном совете, Вазген Манукян сообщил, что с проживающим в России армянским бизнесменом Рубеном Варданяном достигнута договоренность в начале июля в Общественном совете совместно обсудить книгу “Часть дороги”, соавтором которой является он сам. В ней представлены интересные анализы и вопросы о прошлом, настоящем и будущем Армении, армянского народа. Цель книги - инициировать в армянском обществе широкое обсуждение будущего страны и нации, сформировать видение, особенно сегодня, в 21-м веке, когда весь и мир и армянский народ стоят перед чертой коренного выбора.
Манукян также предложил обратиться к премьер-министру Николу Пашиняну для встречи и обсуждения с Советом общих вопросов, касающихся настоящего и будущего Армении, в том числе и обнародования “100 фактов о новой Армении”, представленных в результате подведения итогов 1 года работы премьер-министра.
Оба предложения члены совета приняли.
Параллельно со стратегическими и перспективными вопросами Общественный совет в течение июля обсудит также и текущие вопросы. В частности, с целью решения проблем, связанных с нынешним периодом сельского хозяйства, будет создана рабочая группа, в состав которой войдут как члены ОС, связанные с сельским хозяйством, так и специалисты, не из состава совета.
Также было предложено назначить встречу с главным комиссаром по делам диаспоры, в которой примут участие представители комиссии Общественного совета по вопросам религии, диаспоры и международной интеграции, а также диаспоры вовлеченной в Совет.
Затем Общественный совет перешел к вопросам, предусмотренным повесткой дня, подводя итоги обсуждений комиссий ОС с государственными структурами, которые касаются среднесрочных расходных программ государственных структур на 2020 - 2022 годы и проектов заявок на бюджетное финансирование. Напомним, что по предложению Общественного совета премьер-министр Никол Пашинян поручил государственным органам совместно с комиссиями ОС проводить рабочие обсуждения с целью составления программ для включения в бюджетные заявки.
С 11 по 18 июня представители Общественного совета активно участвовали в десятках обсуждений в различных государственных структурах: министерствах, Генеральной прокуратуре, Полиции РА, Государственной контрольной службе, Госкомитете кадастра, общественной телерадиокомпании и др., совместно обсуждали бюджетные заявки и включаемые в них программы. Члены ОС работу с государственными органами, в целом, оценили как конструктивную.
Следующий вопрос повестки касался проекта устава общественного совета, который был разработан совместно с рабочей группой ОС и Министерством юстиции РА.
Некоторые члены Совета представили замечания и предложения по проекту. Основные акценты касались вопроса о том, что устав должен быть более гибким и динамичным. Было подчеркнуто, что для деятельности комиссий Совета нецелесообразно установление строгих правил, поскольку деятельность совета на общественных началах, в комиссии вовлечены сотни граждан из разных мест Армении, и для их деятельности желателен более свободный и непринужденный формат.
В то же время было отмечено, что некоторые положения и понятия, предусмотренные уставом, нуждаются в уточнении и разъяснении, чтобы результат деятельности совета был более видимым.
Председатели комиссий Общественного совета представили также и письменную справку о проделанной работе и предстоящих планах.