ՀՀ վարչապետը արդարադատության նախարարության աշխատակազմին ներկայացրեց նորանշանակ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմին ներկայացրեց նորանշանակ նախարար Ռուստամ Բադասյանին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը, ողջունելով աշխատակազմի անդամներին, նշեց, որ Ռուստամ Բադասյանին ճանաչում է որպես ինտելեկտուալ, կամային հատկանիշներով օժտված, պարտաճանաչ մարդ, ով նաև մասնագիտական բարձր կարողություններ ունի:
«Վերջին մեկ տարվա ընթացքում պարոն Բադասյանն աշխատել է որպես ՊԵԿ-ի նախագահի տեղակալ և այս ընթացում իրեն դրսևորել է լավագույն կողմերից՝ ցուցաբերելով կազմակերպչական բարձր ընդունակություններ: Շատ կարևոր եմ համարում, որ այս վճռական փուլում պարոն Բադասյանը պետք է ղեկավարի արդարադատության համակարգի բարեփոխումները: Գիտեք, ոչ մի գաղտնիք չկա, այս առումով մենք գտնվում ենք շրջադարձային փուլում և կառավարությունը, քաղաքական մեծամասնութունն ունի կամք, որ Հայաստանում իսկապես լինի անկախ դատական համակարգ: Այդ առումով շատ կարևոր է, որ արդարադատության նախարարը լիարժեք տիրապետի իրավիճակին և արդյունավետ քայլերով իրականացնի այն քաղաքական ուղերձները, որոնք հղվում են կառավարության կողմից»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն հայտնեց արդարադատության նախկին նախարար Արտակ Զեյնալյանին իր կատարած աշխատանքի համար: Նա նշեց, որ Արտակ Զեյնալյանը Հայաստանում չէ և դա է պատճառը, որ այս հանդիպմանը ներկա չէ: Նիկոլ Փաշինյանը համոզված է, որ Արտակ Զեյնալյանի ներուժը և փորձը Հայաստանի պետականաշինության գործին ծառայեցնելու հնարավորություն կլինի:
«Ինձ համար շատ կարևոր է, որ նախարարությունում պոզիտիվ աշխատանքային մթնոլորտ ստեղծվի, ես համոզված եմ, որ պարոն Բադասյանն ի վիճակի է նման մթնոլորտ ստեղծել, արդարադատության նախարարության համակարգին մոտիվացնել պոզիտիվ, կրեատիվ, ինովացիոն ոճի աշխատանքի: Ձեզ և նախարարության աշխատակիցներին հաջողություն եմ մաղթում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ռուստամ Բադասյանը շնորհակալություն հայտնեց վստահության համար:
«Արտակ Զեյնալյանի նման պրոֆեսիոնալից հետո բավական բարդ աշխատանք է սպասվում, ես վստահ եմ, որ պրոֆեսիոնալ աշխատակազմի հետ միասին կկարողանանք արդարացնել ձեր սպասելիքները: Էական է այս փուլում բոլոր ռազմավարական միջոցառումները, մասնավորապես, հակակոռուպցիոն ծրագիրը, որը շրջանառության մեջ է և քննարկվում է, կազմել այնպես, որ հանրությունը հստակ ունենա ակնկալիքներ՝ յուրաքանչյուր գործողության, հստակ վերջնաժամկետի, ակնկալվող արդյունքի մասով:Բոլոր մեր ռազմավարական փաստաթղթերը այսուհետ այնպես կկազմենք, որ հստակ լինի, թե երբ, ինչ է պատրաստ լինելու, որ ոլորտում ինչ խնդիր ունենք, ինչպես ենք պատկերացնում դրանց լուծումը»,-ասաց նա:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունիսի 19-ին հրամանագիր է ստորագրել Ռուստամ Բադասյանին արդարադատության նախարար նշանակելու մասին:
Բադասյանը մինչև ՀՀ արդարադատության նախարար նշանակվելը զբաղեցնում էր ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալի պաշտոնը: Ռուստամ Բադասյանը ծնվել է 1991թ. հունվարի 27-ին Երևանում: 2011 թվականին Ռուստամ Բադասյանն ավարտել է Երևանի Պետական Համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետը բակալավրի աստիճանով: 2013 թվականին ավարտել է ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի Իրավագիտության ֆակուլտետը՝ մագիստրոսի աստիճանով: 2015 թվականին ավարտել է ՀՀ Փաստաբանական դպրոցը և ստացել փաստաբանական գործունեության արտոնագիր:

Премьер-министр РА представил аппарату Министерства юстиции новоназначенного министра
Премьер-министр Никол Пашинян представил аппарату Министерства юстиции РА новоназначенного министра Рустама Бадасяна. Как передает «Арменпресс», Никол Пашинян, приветствуя членов аппарата, отметил, что знает Рустама Бадасяна как интеллектуального, одаренного волевыми качествами, добросовестного человека, который обладает и высокими профессиональными способностями.
“В течение последнего года господин Бадасян работал заместителем председателя КГД и за это время показал себя с лучших сторон, проявляя высокие организационные способности. Я считаю очень важным, что на этом решающем этапе господин Бадасян должен руководить реформами системы правосудия. Вы знаете, нет никакого секрета, в этом контексте мы находимся на переломном этапе, и правительство, политическое большинство имеет желание иметь в Армении независимую судебную власть. В этом плане очень важно, чтобы министр юстиции полноценно владел ситуацией и эффективными шагами осуществлял те политические мессиджи, которые направляет правительство” - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении поблагодарил бывшего министра юстиции Артака Зейналяна за проделанную им работу. Он отметил, что Артак Зейналян не в Армении, и в этом причина того, что он не присутствует на этой встрече. Никол Пашинян уверен, что потенциал и опыт Артака Зейналяна еще  послужат делу государственного строительства Армении.
“Для меня очень важно, чтобы в министерстве была позитивная рабочая атмосфера, я уверен, что господин Бадасян в состоянии создать подобную атмосферу, мотивировать систему Министерства юстиции к позитивной, креативной, инновационной работе. Желаю Вам и сотрудникам министерства успехов”, - сказал Никол Пашинян.
Рустам Бадасян поблагодарил за доверие.
“После такого профессионала, как Артак Зейналян, ожидается довольно сложная работа, я уверен, что вместе с профессиональным персоналом мы сможем оправдать Ваши ожидания. На данном этапе существенны все стратегические мероприятия, в частности, антикоррупционная программа, которая находится в обращении и обсуждается. Она составлена так, чтобы общественность имела четкие ожидания от каждого действия, были бы четкие сроки и ожидаемые результаты. Все наши стратегические документы отныне мы будем  составлять так, чтобы было ясно, что и когда будет готово, какие у нас проблемы в сфере и как мы представляем их решение”, - сказал он.
Президент Армении Армен Саркисян 19 июня подписал указ о назначении Рустама Бадасяна министром юстиции.
До назначения министром юстиции РА Бадасян занимал должность заместителя председателя КГД РА. Рустам Бадасян родился в Ереване 27 января 1991 года. В 2011 году Рустам Бадасян окончил юридический факультет Ереванского государственного университета со степенью бакалавра. В 2013 году окончил юридический факультет Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук РА со степенью магистра. В 2015 году окончил адвокатскую школу РА и получил лицензию на адвокатскую деятельность.