Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Դեյվիդ Հեյլի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում հունիսի 19-ին կայացավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Դեյվիդ Հեյլի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցները գոհունակությամբ նշեցին հայ-ամերիկյան գործընկերային և բարեկամական հարաբերություններում առկա դրական դինամիկան: Երկուստեք առանձնահատուկ ընդգծվեց Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության հարթակի հաստատումը, որը ամուր հիմք է երկկողմ օրակարգի շարունակական հարստացման և ընդլայնման, քաղաքական երկխոսության ամրապնդման համար:
Զրուցակիցները բարձր գնահատեցին Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխություններով պայմանավորված բարեփոխումների ընդգրկուն օրակարգը և այդ ուղղությամբ ընթացող համագործակցությունն առաջ մղելու փոխադարձ պատրաստակամությունը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը քննարկեցին միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք արդիական հարցեր: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը ներկայացրեց գլոբալ և տարածաշրջանային գործընկերների հետ  շարունակական համագործակցությունը՝ ուղղված Հայաստանի անվտանգության օրակարգի ամրապնդմանը։ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց տարածաշրջանի խաղաղությանը և կայունությանը նպաստող ներառական տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ծրագրերի խթանման կարևորությունը:
Զրուցակցի խնդրանքով նախարար Մնացականյանն անդրադարձավ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացի ներկա վիճակին, այս առնչությամբ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշման և մոտեցումներին, ինչպես նաև հունիսի 20-ին կայանալիք հանդիպման օրակարգում Հայաստանի գերակայություններին:

Armenian FM meets US Under Secretary of State for Political Affairs in Washington D.C.
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. Foreign minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan met with US Under Secretary of State for Political Affairs David Hale in Washington D.C. on June 19, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
During their talk the officials highlighted the positive dynamic in the Armenian-American partnering and friendly relations. Both emphasized the establishment of an Armenian-American strategic dialogue platform which serves a firm base for constantly enriching and expanding the bilateral agenda, and strengthening the political dialogue.
The sides highly valued the comprehensive agenda of reforms conditioned by the democratic changes in Armenia and the mutual readiness to move forward the cooperation on this path.
The Armenian FM and the US Under Secretary of State also discussed a number of international and regional issues. In this context the minister presented the constant cooperation with global and regional partners aimed at strengthening Armenia’s security agenda.
At the request of the US official, the Armenian FM introduced the current situation in the peace process over Nagorno Karabakh conflict, Armenia’s principled position and approaches over the matter, as well as Armenia’s priorities in the upcoming June 20 meeting agenda.