Ալբանիայում սկսվել Է նախագահի պաշտոնազրկման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալբանիայի նախագահ Իլիր Մետայի պաշտոնազրկման գործընթացը հանրապետությունում պաշտոնապես սկսվել Է այն բանից հետո, երբ կառավարող Ալբանիայի սոցիալիստական կուսակցության պատգամավորական խումբը համապատասխան պահանջը հանձնել Է խորհրդարանի մարմիններին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 17-ին հայտնել Է Ալբանիայի հեռագրական գործակալությունը: Նրա տվյալներով՝ պետության գործող ղեկավարի պաշտոնաթողության պահանջագրին արդեն ստորագրել Է 55 պատգամավոր, ինչը 20 ձայնով գերազանցում Է օրենքով սահմանված ստորագրությունների թվաքանակը, որոնք անհրաժեշտ են ընթացակարգը գործի դնելու համար:
Պաշտոնաթողության պահանջն ստորագրածների թվում, բացի սոցիալիստ պատգամավորներից, կան նաեւ Դեմոկրատական կուսակցության, ինչպես նաեւ «Սոցիալիստական շարժում՝ հանուն ինտեգրացման» կազմակերպության ներկայացուցիչներ, որոնք ավելի վաղ հրաժարվել Էին դուրս գալ խորհրդարանի կազմից իրենց կուսակցությունների հորդորով: Հունիսի 13-ին Ալբանիայի խորհրդարանը 100 պատգամավորների որոշմամբ, որոնցից 25-ը ներկայացնում Էին ընդդիմությունը, ընդունել Է բանաձեւ, որի համաձայն, տեղական ինքնակառավարման մարմինների՝ հունիսի 30-ին նշանակված ընտրությունները հետաձգելու վերաբերյալ նախագահ Մետայի որոշումը համարվում Է գործողություն, որը խախտում Է Սահմանադրությունը: Այդ փաստաթղթի ընդունումը գնահատվել Է որպես պետության գործող ղեկավարի պաշտոնաթողությանը տանող առաջին քայլ:
Նախագահին պաշտոնից հեռացնելու խորհրդարանի որոշումն իր հերթին պետք Է հաստատվի Ալբանիայի Սահմանադրական դատարանի կողմից: Սակայն այդ բարձրագույն դատական ատյանը չի գործում ավելի քան մեկ տարի: Ներկայում կա միայն մեկ դատավոր՝ ավարտված մանդատով, իսկ մնացած ութը պարտականություններից հեռացվել են այն բանից հետո, երբ չեն անցել ստուգման անհրաժեշտ ընթացակարգը: Ալբանիայի նախագահը քանիցս հաշտվելու կոչ Է արել հակամարտող կողմերին, եւ հատկապես՝ Լյուլզիմ Բաշայի ընդդիմադիր Դեմոկրատական կուսակցությանը եւ երկրի վարչապետ Էդի Ռամային: Դրա հետ մեկտեղ պետության ղեկավարը պաշտրաստակամություն Է հայտնել հրաժարական տալ այն դեպքում, եթե դա կնպաստի քաղաքական ճգնաժամի լուծմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Албании начался процесс отстранения президента от должности
Процесс отстранения от должности президента Албании Илира Меты официально начался в республике после того, как депутатская группа правящей Социалистической партии Албании передала соответствующее требование в органы парламента. Об этом в понедельник сообщает Албанское телеграфное агентство (АТА).
По его данным, требование отставки действующего главы государства уже подписали 55 депутатов, что на 20 голосов превышает установленное законом количество подписей, необходимых для начала процедуры. Поводом для ее инициирования послужило решение президента Меты о переносе назначенных на 30 июня муниципальных выборов. По словам координатора правящей Социалистической партии Албании Тауланты Балы, оно является грубым нарушением конституции республики,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Указ 2019 года вступает в прямое противоречие с конституционными принципами парламентской республики и полномочиями президента. Принцип народовластия в соответствии с основным законом страны серьезно нарушен", - приводит агентство слова Балы. Вместе с тем, как подчеркнул он, "глава государства грубо нарушил принцип периодичности выборов".
Для отстранения президента от должности, как указывает АТА, необходимо заручиться поддержкой 94 парламентариев, то есть двух третей албанского парламента. Кроме того, решение об отставке главы государства в свою очередь должно быть подтверждено Конституционным судом Албании. Однако эта высшая судебная инстанция не функционирует более года. На данный момент есть только один судья с истекшим мандатом, остальные же восемь были отстранены от обязанностей после того, как не прошли необходимую процедуру проверки.
В конце мая президент Албании Илир Мета выразил готовность изменить дату проведения муниципальных выборов, изначально назначенных в стране на 30 июня, в связи с внутриполитическим кризисом. Президент Албании неоднократно призывал к примирению конфликтующие стороны, а именно - оппозиционную Демократическую партию (ДП) Люльзима Баши и премьер-министра страны Эди Раму. При этом президент высказал готовность подать в отставку в случае, если это будет способствовать решению внутригосударственного политического кризиса.