Վարչապետ Փաշինյանը և Բունդեսթագի փոխնախագահը քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Թոմաս Օպերմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը ողջունել է Թոմաս Օպերմանի այցը Հայաստան և նշել, որ այն լավ առիթ է շարունակելու հայ-գերմանական հարաբերությունների հետագա զարգացման երկխոսությունը, որը վերջին շրջանում ունի ինտենսիվ բնույթ: Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում տեղի են ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և իր փոխայցելությունները, Գերմանիա է այցելել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, Հայաստան՝ Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահը: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցությունը և այս ժամանակահատվածում հատկապես ընդգծել դատաիրավական բնագավառում փոխգործակցության զարգացման կարևորությունը: «Դատաիրավական բարեփոխումները մեզ համար ունեն առաջնահերթ նշանակություն: Մեր երկրում ժողովրդավարական փոփոխություններն ամբողջացնելու համար անհրաժեշտ է ունենալ ժողովրդի վստահությունը վայելող դատական համակարգ»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ այդ ուղղությամբ մեր երկիրը սերտորեն համագործակցում է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի հետ: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ եվրոպական գործընկերների աջակցությամբ այդ գործում կառավարությունը կհասնի հաջողությունների: «Մենք իրականացրել ենք ժողովրդավարական գործընթացներ, որպեսզի Հայաստանը լինի առաջադեմ պետություն՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, անկախ դատական համակարգի կայացման առումով»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահի խոսքով՝ Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել եվրոպական հանրության շրջանում: «Մասնավորապես, գերմանացիները մեծ համակրանքով են վերաբերվում հայաստանյան փոփոխություններին և հույս ունեն, որ Հայաստանը կհասնի հաջողությունների: Մենք ցանկանում  ենք Ձեր երկիրը տեսնել որպես առաջադեմ պետություն և ամեն ինչ կանենք Հայաստանին աջակցելու համար: ՀՀ կառավարությունը դատաիրավական բարեփոխումների իրականացման ճիշտ ճանապարհին է, քանի որ առանց անկախ դատական համակարգի հնարավոր չէ հասնել հաջողությունների»,- ասել է Թոմաս Օպերմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ավելացրել է, որ 2016 թվականին Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումից հետո Գերմանիան առանձնահատուկ տեղ ունի յուրաքանչյուր հայի սրտում: Վարչապետը հավելել է, որ Մեծ Եղեռնի միջազգային ճանաչման գործում Բունդեսթագի բանաձևն ունի մեծ կարևորություն:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Նիկոլ Փաշինյանը և Թոմաս Օպերմանը կարևորել են հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն ու հրադադարի ռեժիմի պահպանումը՝ անթույլատրելի համարելով վերջին շրջանում սահմաններին առկա լարվածությունը: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է դեռևս 2016թ. Վիեննայի գագաթնաժողովում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման շուրջ համաձայնությունների իրականացման կարևորությունը։ Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ փոխվստահության մթնոլորտը կնպաստի բանակցություններում կառուցողականության ապահովմանը, սահմաններին լարվածության թուլացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման կարևորագույն նախապայման է համարել հակամարտության բոլոր կողմերի լիարժեք մասնակցությունը բանակցային գործընթացին:

YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received the delegation led by the Vice President of the German Bundestag Thomas Oppermann.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, the PM welcomed the visit of Thomas Oppermann to Armenia, noting that it's a very good opportunity to continue the dialogue of future development of Armenian-German relations, which has become quite intensive in the recent period. Nikol Pashinyan recalled that during the last one year he and German Chancellor Angela Merkel paid mutual visits, President of the National Assembly of Armenia paid a visit to Germany and the President of the Constitutional Court of Germany visited Armenia. The Head of the Executive highlighted bilateral cooperation in various spheres and emphasized particularly the cooperation in the sphere of the judicial system in this period. ''Judicial reforms are of key importance for us. For finalizing the democratic changes in our country it is necessary to have a judicial system that will enjoy public trust'', the PM said, adding that Armenia closely cooperates with the EU and the CoE in that direction. Nikol Pashinyan expressed conviction that with the support of the European partners the Government will succeed in those efforts.
According to the Vice President of the German Bundestag, the developments in Armenia are of major interest among the European community. ''Particularly, the Germans have a great sympathy towards the changes in Armenia, and hope that Armenia will be successful. We want to see your country a progressive country and will do everything to assist Armenia. The Armenian Government is on the right path to judicial reforms, since it's impossible to make achievements without independent judicial system'', Thomas Oppermann said.
Nikol Pashinyan added that after the German Bundestag adopted a resolution recognizing the Armenian Genocide in 2016 Germany has conquered a special place in the hearts of Armenians. According to PM Pashinyan, the resolution of the Bundestag is of major importance in terms of the international recognition of the Armenian Genocide.
During the meeting the sides also referred to Nagorno Karabakh conflict settlement process. Nikol Pashinyan and Thomas Oppermann highlighted the peaceful settlement of the conflict and respecting the ceasefire regime, assessing it inadmissible the recent escalation on the contact line. PM Pashinyan underlined the importance of implementing the agreement of the Vienna summit in 2016 on creating mechanisms investigating ceasefire regime violation cases.
The Vice President of the Bundestag expressed conviction that the atmosphere of mutual confidence will give a constructive nature to the negotiations and lead to de-escalation of situation.
PM Pashinyan assessed the full participation of all the sides in the negotiation process a key precondition for the settlement of the conflict.