ՀՀ նախագահը համագործակցության առաջարկներ և շնորհակալական նամակներ է ստանում «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցներից
ՀՀ նախագահը համագործակցության առաջարկներ և շնորհակալական նամակներ է
ստանում «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցներից
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և նախագահի աշխատակազմը շնորհակալական նամակներ և տարբեր ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցելու առաջարկներ են ստանում հունիսի 7-9-ը Դիլիջանում անցկացված «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցներից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը, շնորհակալություն հայտնելով նախագահ Սարգսյանին միջոցառմանը մասնակցելու հրավերի համար, նշել է, որ երկօրյա «ուղեղային գրոհը» օգտակար էր ոչ միայն կազմակերպիչների, այլև մասնակիցների համար:«Համոզված եմ, որ « Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը, ինչպես նաև առաջիկայում նախատեսվող՝ ժամանակակից զարգացման հարցերին նվիրված մյուս միջազգային համաժողովները կարևոր դեր կխաղան հայ-ռուսական հարաբերություններում՝ ներգրավելով Ռուսաստանի առաջատար մասնագետների տնտեսության, բնական գիտությունների, հումանիտար ոլորտներից»:
Նախագահ Սարգսյանին իր շնորհակալությունն ու համագործակցության պատրաստակամությունն է փոխանցել Եվրոպական հարավային աստղադիտարանի գլխավոր տնօրեն, պրոֆեսոր Քսավիե Բարկոնը: «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը կարևոր առիթ էր՝ հասկանալու Հայաստանի հեռանկարներն ու մեր նպաստը բերելու Ձեր երկրի զարգացման հնարավորություններին: Ես օգտվեցի առիթից՝ ընդգծելու, թե ինչպես կարող է հատկապես գիտական հարցերի շուրջ համագործակցությունը հանգեցնել համատեղ բարգավաճման»,- գրել է նա՝ հայտնելով աստղագիտության ոլորտում Հայաստանի գիտական ինստիտուտների հետ համագործակցության իրենց պատրաստակամությունը:
Մեծ Բրիտանիայի Քենթի համալսարանի պրոֆեսոր Ելենա Կորոստելևան նշել է, որ տպավորված է գագաթնաժողովի քննարկումների որակով և դրանց ռազմավարական բնույթով: Նա նշել է, որ միջոցառման ժամանակ շատ տաղանդավոր երիտասարդների է հանդիպել և առաջարկել է հաջորդիվ քննարկումներ նախատեսել նաև երիտասարդների համար:
Ֆրանսիայի Սեն Մալոյի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսոր Ժան Ժակ Մոնթուան նույնպես համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել՝ նշելով, որ կցանկանար հնարավորինս օգտակար լինել Հայաստանին:
Նշելով, որ եղել է 80-ից ավելի երկրում, Bloomberg Media-ի գլոբալ տնօրեն Թոդ Բաերը գրել է. «Կարող եմ ասել, որ Հայաստանը յուրահատուկ երկիր է, ուր վստահաբար վերադառնալու եմ»:
Գագաթնաժողովը Դիլիջանում կազմակերպելու և բարձր մակարդակով անցկացնելու համար հայկական կողմին իր շնորհակալությունն է հայտնել նաև գագաթնաժողովի համակազմակերպիչ, «The Monthly Barometer»-ի հիմնադիր Թիերի Մալըրեն:

Президент РА получает предложения и благодарственные письма от участников “Армянского саммита мыслей”
Президент РА получает предложения и благодарственные письма от участников
“Армянского саммита мыслей”
Президент Республики Армения Армен Саркисян и аппарат президента от участников проведенного 7 - 9 июня в Дилижане “Армянского саммита мыслей получают благодарственные письма и предложения о сотрудничестве с Арменией в различных сферах.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, спецпредставитель президента РФ по вопросам международного культурного сотрудничества Михаил Швыдкой, поблагодарив президента Саркисяна за приглашение принять участие в мероприятии, отметил, что двухдневная “мозговая атака” была полезна не только организаторам, но и участникам мероприятия. “Уверен, что “Армянский саммит мыслей”, а также намеченные на ближайшее время другие международные форумы, посвященные вопросам современного развития, сыграют важную роль в армяно-российских отношениях, вовлекая ведущих специалистов России в экономику, естественные науки, гуманитарные сферы”.
Президенту Саркисяну свою благодарность и готовность к сотрудничеству передал и генеральный директор Европейской южной обсерватории, профессор Ксавье Баркон: “Армянский саммит мыслей” был важным поводом для понимания перспектив Армении и возможностей развития Вашей страны. Я воспользовался случаем, чтобы подчеркнуть, как именно сотрудничество по научным вопросам может привести к совместному процветанию”, - написал он, выразив свою готовность к сотрудничеству с научными институтами Армении в области астрономии.
Профессор Кентского университета Великобритании Елена Коростелева отметила, что впечатлена качеством обсуждений на саммите и их стратегическим характером. Она отметила, что во время мероприятия встретилась с очень талантливой молодежью и предложила предусмотреть дальнейшие обсуждения и для молодежи.
Профессор Технологического университета Сен-Мало Франции Жан-Жак Монтуа также выразил готовность к сотрудничеству, отметив, что по возможности хотел бы быть полезным Армении.
Глобальный директор Bloomberg Media Тодд Баэр, отметив, что он, побывал в 80 странах, написал: «Могу сказать, что Армения - особенная страна, куда я обязательно вернусь”.
За организацию и проведение в Дилижане саммита на высоком уровне армянской стороне выразил благодарность и соорганизатор саммита, основатель “The Monthly Barometer” Тьерри Малере.