ՀՀ նախագահը համագործակցության առաջարկներ և շնորհակալական նամակներ է ստանում «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցներից
ՀՀ նախագահը համագործակցության առաջարկներ և շնորհակալական նամակներ է
ստանում «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցներից
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և նախագահի աշխատակազմը շնորհակալական նամակներ և տարբեր ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցելու առաջարկներ են ստանում հունիսի 7-9-ը Դիլիջանում անցկացված «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցներից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը, շնորհակալություն հայտնելով նախագահ Սարգսյանին միջոցառմանը մասնակցելու հրավերի համար, նշել է, որ երկօրյա «ուղեղային գրոհը» օգտակար էր ոչ միայն կազմակերպիչների, այլև մասնակիցների համար:«Համոզված եմ, որ « Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը, ինչպես նաև առաջիկայում նախատեսվող՝ ժամանակակից զարգացման հարցերին նվիրված մյուս միջազգային համաժողովները կարևոր դեր կխաղան հայ-ռուսական հարաբերություններում՝ ներգրավելով Ռուսաստանի առաջատար մասնագետների տնտեսության, բնական գիտությունների, հումանիտար ոլորտներից»:
Նախագահ Սարգսյանին իր շնորհակալությունն ու համագործակցության պատրաստակամությունն է փոխանցել Եվրոպական հարավային աստղադիտարանի գլխավոր տնօրեն, պրոֆեսոր Քսավիե Բարկոնը: «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը կարևոր առիթ էր՝ հասկանալու Հայաստանի հեռանկարներն ու մեր նպաստը բերելու Ձեր երկրի զարգացման հնարավորություններին: Ես օգտվեցի առիթից՝ ընդգծելու, թե ինչպես կարող է հատկապես գիտական հարցերի շուրջ համագործակցությունը հանգեցնել համատեղ բարգավաճման»,- գրել է նա՝ հայտնելով աստղագիտության ոլորտում Հայաստանի գիտական ինստիտուտների հետ համագործակցության իրենց պատրաստակամությունը:
Մեծ Բրիտանիայի Քենթի համալսարանի պրոֆեսոր Ելենա Կորոստելևան նշել է, որ տպավորված է գագաթնաժողովի քննարկումների որակով և դրանց ռազմավարական բնույթով: Նա նշել է, որ միջոցառման ժամանակ շատ տաղանդավոր երիտասարդների է հանդիպել և առաջարկել է հաջորդիվ քննարկումներ նախատեսել նաև երիտասարդների համար:
Ֆրանսիայի Սեն Մալոյի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսոր Ժան Ժակ Մոնթուան նույնպես համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել՝ նշելով, որ կցանկանար հնարավորինս օգտակար լինել Հայաստանին:
Նշելով, որ եղել է 80-ից ավելի երկրում, Bloomberg Media-ի գլոբալ տնօրեն Թոդ Բաերը գրել է. «Կարող եմ ասել, որ Հայաստանը յուրահատուկ երկիր է, ուր վստահաբար վերադառնալու եմ»:
Գագաթնաժողովը Դիլիջանում կազմակերպելու և բարձր մակարդակով անցկացնելու համար հայկական կողմին իր շնորհակալությունն է հայտնել նաև գագաթնաժողովի համակազմակերպիչ, «The Monthly Barometer»-ի հիմնադիր Թիերի Մալըրեն:

President Sarkissian receives cooperation proposals and thank-you letters from participants of Armenian Summit of Minds
President Sarkissian receives cooperation proposals and thank-you letters from participants of
Armenian Summit of Minds
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian and the Presidential staff receive letters of gratitude and proposals to cooperate with Armenia in different areas from the participants of the recent Armenian Summit of Minds held in Dilijan on June 7-9, the Presidential Office told Armenpress.
Russian president’s special representative for international cultural cooperation Mikhail Shvidko thanked the Armenian President for the invitation to attend the Summit and stated that the tow-day “brain attack” was useful not only for the organizers, but also the participants. “I am confident that the Armenian Summit of Minds, as well as the upcoming international forums on modern development will play an important role in the Armenian-Russian relations, involving leading Russian specialists from economic, natural science and humanitarian areas”, he said.
Xavier Barcons, Director General of the European Southern Observatory (ESO), also thanked the President and expressed readiness to cooperate. “The Armenian Summit of Minds was an important occasion to understand Armenia’s prospects and bring our contribution to your country’s development opportunities. I used the chance to note on how the cooperation on scientific matters can lead to a joint prosperity”, he said, expressing willingness to cooperate with the Armenian scientific institutions in the astronomy field.
Professor at the UK’s Kent University Elena Korosteleva in her letter stated that she is impressed with the quality of the discussions held at the Summit and their strategic nature. The Professor added that she met with many talented young people during the event and proposed to organize discussions also for the youth next time.
Professor at the French Technological University of Saint-Malo Jean-Jacques Montois also expressed readiness for cooperation.
Bloomberg Media Global Director Todd Baer wrote in the letter: “I can state that Armenia is a unique country where I will return definitely”.
Thierry Malleret, co-founder of The Monthly Barometer, co-organizer of the Summit, has also thanked the Armenian side for organizing and holding the event in Dilijan at the highest level.