Արյան դոնորի համաշխարհային օրը քաղաքական գործիչներն արյուն են հանձնել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արյան դոնորի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում ավանդույթի համաձայն մի խումբ գործիչներ արյուն են հանձնել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նրանց թվում էին ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ու ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նախարար Թորոսյանը հրապարակել է արյունատվության ակցիայի տեսանյութը և տեղեկացրել, որ այս տարի Արյան դոնորի համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառումների և քարոզարշավի կարգախոսն է. «Անվտանգ արյուն բոլորի համար»։ Նախարարն առաջին անգամ է արյուն հանձնում և կոչ է արել բոլոր ցանկացողներին, եթե ոչ այսօր, քանի որ հերթերը շատ են, ցանկացած այլ օր դոնորագրվել: «Առողջապահության նախարարությունը ներկայումս աշխատում է երկրում արյան հավաքման և բաշխման մեկ միասնական համակարգի ներդրման շուրջ, որպեսզի դոնորական արյունը իրապես լինի անվտանգ և հասանելի»,-նշել է նա:
«Այսօր արյան դոնորության միջազգային օրն է։ Ու եթե մեզանից յուրաքանչյուրն իր ժամանակից մեկ ժամ հատկացնի եւ դառնա արյան դոնոր, ապա հնարավոր է հազարավոր կյանքեր փրկել։ Հայաստանի արյան պաշարը բավարար չէ, եւ կա դոնորական արյան կարիք։ Ամբողջ աշխարհում արյան դոնորական պաշարների խնդիրները լուծված է համարվում, եթե 1000 մարդուց գոնե 20-ը դառնում են արյան դոնոր։ Հայաստանում յուրաքանչյուր 1000 մարդուց միայն 0.4 տոկոս է դոնոր։ Սա աղետալի փոքր թիվ է։ Մի մտածեք, որ դա ձեր փոխարեն կանի մեկ ուրիշը։ Շատ հնարավոր է, որ հենց ձեր արյունն է փրկելու մի երեխայի, մի զինվորի կամ մի հիվանդի կյանք»,-«Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
2018 թվականին Հայաստանում իրականացվել է ավելի քան 18 հազար արյունատվություն, ընդ որում անհատույց դոնորներից` 5.7%, փոխհատուցվող դոնորներից` 64%, հիվանդի հարազատներից` 30,3%:

Во Всемирный день донора крови политики сдали кровь
По случаю Всемирного дня донора крови в Гематологическом центре имени Йоляна группа политических деятелей сдала кровь. Как передает «Арменпресс», среди них были министр здравоохранения Армении Арсен Торосян и депутат НС Наира Зограбян.
Министр Торосян опубликовал видеоматериал акции по донорству крови и сообщил, что в этом году лозунг мероприятий и кампании, посвященных Всемирному дню донора крови “Безопасная кровь для всех”. Министр впервые сдавал кровь и призвал всех желающих, если не сегодня, поскольку очередей много, то в любой другой день стать донором. “Министерство здравоохранения в настоящее время работает над внедрением в стране единой системы сбора и распределения крови, чтобы донорская кровь действительно была безопасной и доступной”, -отметил он.
“Сегодня Международный день донорства крови. И если каждый из нас выделит час своего времени и станет донором крови, то можно будет спасти тысячи жизней. Запасов крови в Армении недостаточно, и есть необходимость в донорской крови. Проблема донорских запасов крови во всем мире считается решенной, если хотя бы 20 из 1000 человек становятся донорами.
“Из каждых 1000 человек в Армении только 0,4% доноры. Это катастрофически малое число. Не думайте, что кто-то другой это сделает за Вас. Очень возможно, что именно Ваша кровь спасет жизнь одного ребенка, одного солдата или одного больного”, - написала Наира Зограбян на своей странице в Facebook.
В 2018 году в Армении было осуществлено более 18 тысяч переливаний крови, причем от безвозмездных доноров - 5,7%, от компенсируемых доноров - 64%, от родственников больного - 30,3%.