Վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 14  ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Վերաքննիչ քրեական դատարանը շարունակում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի և ներկայիս նախագահ Բակո Սահակյանի անձնական երաշխավորությամբ կալանքից ազատելու և լրացուցիչ քննության համար գործի վարույթը կասեցնելու ու  Սահմանադրական դատարան ուղարկելու որոշումների բողոքների քննությունը:
Դատական նիստին մասնակցում է նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դատարանի բակում հավաքվել են Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները,  ինչպես նաև ՀՀ երկրորդ նախագահին կալանքից ազատելու որոշմանը դեմ արտահայտվող մի խումբ քաղաքացիներ:
Դատախազության բողոքների քննությունը մեկնարկել էր հունիսի 12-ին, սակայն նիստը հետաձգվել էր, քանի որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները դատավոր Արմեն Դանիելյանին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդություն էին ներկայացրել:
ՀՀ երկրորդ նախագահի պաշտպանական խմբի համար անհասկանալի էր, թե ինչպես է պատահել, որ երկու տարբեր դատական ակտերի դեմ բերված բողոքների քննությունը հանձնվել է նույն դատավորին: Ըստ պաշտպանական խմբի՝ գործը դատավոր Դանիելյանին է հանձնվել կասկածելի հանգամանքներում, և պաշտպանների գնահատմամբ` դա տեղի է ունեցել պայմանավորված դատավորի անձի առանձնահատկություններով:
Քոչարյանի պաշտպանները ևս մեկ միջնորդություն էին ներկայացրել:  Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Ռոբերտ Սահակյանը հայտարարեց, որ քրեական գործի հատորների քանակն ավելացել է և որ այդ մասին տեղեկացել է Դատական տեղեկատվական համակարգից՝ 83 հատոր դատական գործը դարձել է 88 հատոր: Նա միջնորդեց իրենց տրամադրել մնացած 5 հատորները և ժամանակ տրամադրել դրանց ծանոթանալու համար:
Մայիսի 18-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը որոշեց Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինել Արցախի ներկա և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի անձնական երաշխավորությամբ:
Այնուհետև դատավոր Գրիգորյանը կասեցրեց քրեական գործի վարույթն ու այն ուղարկեց Սահմանադրական դատարան: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը մայիսի 23-ին բողոքարկել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի կայացրած երկու որոշումները:
Համաձայն Datalex տեղեկատվական համակարգում հրապարակված մեղադրական եզրակացության՝ Ռոբերտ Քոչարյանը 1998թ ապրիլի 9-ից մինչեւ 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնը, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը, ինչպես նաեւ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊ ընկերության միակ մասնակից եւ տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, 2008 թվականի փետրվարին եւ մայիսին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927000000 ՀՀ դրամին համարժեք 3000000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։

В апелляционном суде продолжается судебное заседание по делу Роберта Кочаряна
Апелляционный уголовный суд продолжает рассмотрение апелляций об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под ареста по личному поручительству бывшего президента Арцаха Аркадия Гукасяна и нынешнего президента Бако Саакяна и о приостановлении производства по делу для дополнительного расследования и направлении его в Конституционный суд.
В судебном заседании принимает участие также и второй президент РА Роберт Кочарян.
Как передает «Арменпресс», во дворе суда собрались сторонники Роберта Кочаряна, а также группа граждан, выступающих против освобождения второго президента Армении из-под стражи.
Рассмотрение апелляций прокуратуры началось 12 июня, однако заседание было отложено, поскольку адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна представили ходатайство о самоотводе судьи Армена Даниеляна.
Для группы защиты второго президента Армении непонятно, как могло случиться, что рассмотрение апелляций по двум разным судебным актам было передано одному и тому же судье. По словам группы защиты, дело передано судье Даниеляну при сомнительных обстоятельствах, и, по оценке защитников, это произошло в связи с особенностями личности судьи.
Адвокаты Кочаряна представили еще одно ходатайство. Адвокат Роберт Саакян заявил, что количество томов уголовного дела увеличилось и что об этом им стало известно из судебной информационной системы,  83 тома судебных дел стали 88 томами. Он попросил предоставить им 5 прибавившихся томов и время для ознакомления с ними.
18 мая суд общей юрисдикции ереванских административных районов Аван и Нор Норк под председательством Давида Григоряна изменил меру пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна под личное поручительство президента Арцаха Бако Саакяна и экс-президента Аркадия Гукасяна.
Затем судья Григорян приостановил производство уголовного дела и направил его в Конституционный суд.  23 мая Генпрокуратура Армении опротестовала два решения, принятые судьей суда общей юрисдикции Еревана Давидом Григоряном по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Согласно обвинительному заключению, опубликованному в информационной системе Datalex, Роберт Кочарян с 9 апреля 1998 года по 9 апреля 2008 года, занимая пост президента РА, свергнул конституционный строй РА, а также, используя свое должностное положение, способствуя осуществлению действий в пользу единственного участника и директора ООО “Ти Эс Эс Эс Си Армения” Сильвы Амбарцумян, в феврале и мае 2008 года, при содействии Самвела Майрапетяна, получил от нее взятку в особо крупных размерах  -  927.000.000 драм РА  экв. 3 000 000 долларов США.