Տարեց կանայք տոնուսը պահպանելու համար պետք Է օրական 7,5 հազար քայլ անեն. NYT
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չափավոր ինտենսիվությամբ ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունները, այդ թվում՝ շաբաթական առնվազն 150 րոպե տեւողությամբ քայլքը, տարեց մարդանց համար հանձնարարված են աշխարհի շատ երկրներում: Այդ հանձնարարականները հիմնված են այն հետազոտությունների արդյունքների վրա, որոնց ընթացքում պարզվել Է փոխադարձ կապը ֆիզիկական ակտիվության եւ առողջական վիճակի միջեւ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 11-ին հայտնել Է The New York Times (NYT) թերթը:
Որոշ մասնագետներ կարծում են, որ ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունները րոպեներով չափելը բնավ կոռեկտ չԷ, եւ առաջարկում են այլ մեթոդներ: «Հնարավոր Է, որ բոլորը չԷ, որ հստակ հասկանում են, թե իրապես ինչ Է նշանակում շաբաթական 150 րոպե ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը»,- թերթում հրապարակված հարցազրույցում պարզաբանել Է Հարվարդի համալսարանի բժշկագիտության պրոֆեսոր Այ Մին Լին: Նրա կարծիքով՝ տարեց կանանց համար ծանրաբեռնվածություններն ավելի ստույգ չափել կարելի Է նրանց կողմից արված քայլերը հաշվելու միջոցով:
Նոր հետազոտության մեջ, որը հրապարակված Է Journal of American Medical Association հանդեսում, պրոֆեսոր Լին եւ նրա գործընկերները ջանացել են պազել, թե հատկապես ինչ քանակությամբ քայլեր պետք Է անել տոնուսի պահպանման համար: Նրանք ուսումնասիրել են 17 հազար կանանց նկատմամբ կատարված դիտարկումների արդյունքները, որոնց մեծ մասը հասել Է 70 տարեկանի:
Արդյունքում մասնագետները հանգել են այն եզրակացության, որ վաղաժամ մահվան հավանականության մակարդակի իջեցման համար բավարար կարելի Է համարել օրական 7,5 հազար քայլը, իսկ միջին ցուցանիշը՝ 4,5 հազար հանգիստ զբոսաքայլը: Սակավաշարժ ապրելակերպի դեպքում, երբ կինն օրական անում Է շուրջ 2,7 հազար քայլ, վաղաժամ մահվան հավանականությունը մեծանում Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NYT: для поддержания тонуса пожилым женщинам нужно делать по 7,5 тыс. шагов в день
Умеренные по интенсивности физические нагрузки, в том числе ходьба на протяжении минимум 150 минут в неделю, рекомендованы для пожилых людей во многих странах мира. Эти рекомендации основаны на результатах исследований, в ходе которых выяснялась взаимосвязь между физической активностью и состоянием здоровья, сообщила во вторник газета The New York Times, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Некоторые специалисты считают, что измерять физические нагрузки в минутах не совсем корректно, и предлагают другие методы. "Возможно, не все четко понимают, что на деле означает 150 минут физической нагрузки в неделю", - пояснила в интервью газете профессор медицины Гарвардского университета Ай-Мин Ли. По ее мнению, более точно измерить нагрузки для пожилых женщин можно с помощью подсчета сделанных ими шагов.
В новом исследовании, опубликованном в Journal of American Medical Association, профессор Ли и ее коллеги постарались выяснить, какое именно количество шагов следует делать для поддержания тонуса. Они изучили результаты наблюдений над 17 тыс. женщин, большинство из которых достигло возраста 70 лет. В результате специалисты пришли к выводу, что для снижения уровня вероятности преждевременной смерти достаточным можно считать 7,5 тыс. шагов в день, а средний показатель - 4,5 тыс. спокойным прогулочным шагом. При малоподвижном образе жизни, когда женщина делает около 2,7 тыс. шагов в день, вероятность преждевременной кончины увеличивается.