Արմեն Սարգսյանի մասնակցությամբ Մատենադարանում բացվել է «Երեք հայերեն ձեռագիր Տոսկանայից» խորագրով ցուցահանդեսը
Արմեն Սարգսյանի մասնակցությամբ Մատենադարանում բացվել է «Երեք հայերեն
ձեռագիր Տոսկանայից» խորագրով ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ հիմնադրամում մասնակցել է «Երեք հայերեն ձեռագիր Տոսկանայից» խորագրով ցուցահանդեսի բացման արարողությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Իտալիայի Ֆլորենցիա քաղաքի Մեդիչիների Լավրենտյան գրադարանում պահպանվող 14 հայերեն ձեռագրերից երեքը՝ 13-րդ դարի Կիլիկյան Հայաստանի Քահանաօրհնեքի գիրքը, 14-րդ դարի Սաղմոսարանն ու Պատարագամատույցը մինչև տարեվերջ ներկայացվելու են Մատենադարանի այցելուներին։ Ինտերակտիվ մուլտիմեդիա համակարգով հնարավոր է դիտել նաև ձեռագրերի թվային էջերը։ Բացմանը ներկա են եղել նաև Իտալիայի Ազգային հետազոտական խորհրդի նախագահ Մասիմո Ինգուշիոն, Իտալիայում IBM ընկերության ինովացիաների և տեխնոլոգիաների հարցերով տնօրեն Ֆաբրիցիո Ռենզին, Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոն:
Բացելով ցուցահանդեսը՝ Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը այն համարել է բացառիկ, քանի որ առաջին անգամ Մատենադարանն է հյուրընկալում բարեկամ երկրում պահվող հայկական ձեռագրական գանձերը:
Իտալիայի Ազգային հետազոտական խորհրդի նախագահ Մասիմո Ինգուշիոն ընդգծել է, այս ցուցադրությունը Հայաստանի և Իտալիայի նախագահներ Արմեն Սարգսյանի և Սերջիո Մատարելայի փոխայցելությունների և երկկողմ մշակութային կապերը զարգացնելու հանձնառության արդյունքն է: «Մենք այստեղ ենք եկել Դիլիջանից՝ «Մտքերի գագանթաժողով»-ից, որտեղ խոսվում էր արհեստական բանականության ուժի մասին, -ասել է նա:- Բայց այս փոքրիկ ցուցադրությունը, կարծում եմ, ցույց է տալիս, թե ինչքան խորը կարող է լինել բնական բանականությունը: Այս ցուցադրությունը վկայում է, որ դարերի ընթացքում ձևավորված հարաբերությունները չեն խամրում: Մենք այս ձեռագրերն ունենք այն հոգևորականների շնորհիվ, ովքեր Մետաքսի ճանապարհով Իտալիա են հասել: Իմ ուղերձն այն է, որ Իտալիան, իտալական մշակույթը և իտալական տեխնոլոգիաները պատրաստ են ծառայել երկու երկրների միջև կապերի զարգացմանը»։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ հայկական երեք ձեռագրերը, որոնք դարեր շարունակ պահպանվել են Հայաստանից դուրս, հիմա վերադարձել են տուն։ «Բայց նրանց տունը ոչ միայն Հայաստանն է ու մեր Մատենադարանը, այլև Իտալիան է՝ Մեդիչիների հրաշալի գրադարանը: Այս հնագույն ձեռագրերը վկայում են Հայաստանի ու Իտալիայի միջև դարեր շարունակ ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների մասին»,-ընդգծել է նա:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելայի մեծ հետաքրքրությունը հայկական մշակույթի նկատմամբ՝ խնդրելով իր հարգանքի հավաստիքը և հետագա համագործակցության խորացման ու համատեղ աշխատանքի պատրաստակամությունը փոխանցել նրան։
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոյին՝ ցուցահանդեսի կազմակերպման ջանքերի համար՝ նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ հաջորդ նմանատիպ միջոցառումները չեն ուշանա․ «Հպարտ եմ այսօր այստեղ գտնվելու և այս ցուցադրությունը բացելու համար։ Հուսով եմ, որ հաջորդը կլինի շուտով՝ կապ չունի՝ այստեղ, թե Հռոմում։ Քանի որ մենք կապված ենք ոչ միայն պատմականորեն, այլև տեխնոլոգիապես»։
Արվեստն ու մշակույթը հասարակության ավելի լայն շերտերին հասանելի դարձնելու հարցում նախագահը կարևորել է գիտության ու տեխնոլոգիաների դերը՝ նշելով, որ հայ-իտալական համագործակցության ևս մեկ հեռանկարային ուղղություն է դառնում գիտության, տեխնոլոգիաների, մշակույթի և արվեստի բնագավառը։

При участии Армена Саркисяна в Матенадаране открылась экспозоция “Три армянские рукописи из Тосканы”
При участии Армена Саркисяна в Матенадаране открылась экспозоция “Три армянские
рукописи из Тосканы”
Президент Республики Армения Армен Саркисян в фонде Научно-исследовательского института древних рукописей имени Месропа Маштоца - Матенадаране принял участие в церемонии открытия выставки “Три армянские рукописи из Тосканы”.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, три из 14 армянских рукописей, хранящихся в библиотеке Медичи Лауренциана в итальянском городе Флоренция, до конца года будут представлены посетителям, это - книга Освящения иерея Киликийской Армении  13-го века, Псалмы 14-го века и Литургия до конца. Посредством интерактивной мультимедийной системы можно просматривать и цифровые страницы рукописей. На открытии присутствовали также председатель Национального исследовательского совета Италии Массимо Ингушио, директор по вопросам инноваций и технологий компании IBM в Италии Фабрицио Рензи, чрезвычайный и полномочный посол Италии Италии в Армении Винченцо дель Монако.
Открывая выставку, директор Матенадарана Ваан Тер-Гевондян назвал ее исключительной, поскольку впервые Матенадаран принимает рукописи, хранящиеся в дружественной стране армянские.
Председатель Национального исследовательского совета Италии Массимо Ингушио подчеркнул, что эта выставка является результатом взаимных визитов президентов Армении и Италии - Армена Саркисяна и Серджио Маттареллы и приверженности развитию двусторонних культурных связей. “ Мы приехали сюда из Дилижана, с Форума мыслей, где говорилось о силе искусственного интеллекта”, - сказал он. “Но этот небольшой показ, я думаю, показывает, насколько глубоким может быть естественный интеллект. Эта экспозиция свидетельствует о том, что сформировавшиеся на протяжении веков отношения не тускнеют. Эти рукописи у нас благодаря духовенству, добравшемуся по Шелковому пути до Италии. Мое послание состоит в том, что Италия, итальянская культура и итальянские технологии готовы служить развитию связей между двумя странами”.
Президент Армен Саркисян отметил, что три армянские рукописи, которые на протяжении веков хранились за пределами Армении, сейчас вернулись домой.  Но их дом - не только Армения и наш Матенадаран, но и Италия - прекрасная библиотека Медичи. Эти древние рукописи свидетельствуют о вековых дружественных отношениях между Арменией и Италией”,- подчеркнул он.
Президент Саргсян высоко оценил большой интерес президента Италии Серджио Маттареллы к армянской культуре, попросив передать ему заверения в его уважении и готовность к дальнейшему углублению сотрудничества и совместной работе.
Выразив благодарность чрезвычайному и полномочному послу Италии в Армении Винченцо дель Монако за усилия, приложенные для организации выставки, президент Саркисян выразил надежду, что следующие подобные мероприятия не заставят себя долго ждать. “Я горжусь тем, что сегодня нахожусь здесь и открываю эту экспозицию. Надеюсь, что и следующая состоится скоро - не имеет значения где - здесь или в Риме. Поскольку мы связаны не только исторически, но и технологически”.
В вопросе доступности искусства и культуры более широким слоям общества президент отметил важность роли науки и технологий, добавив, что еще одним перспективным направлением армяно-итальянского сотрудничества становится сфера науки, технологий, культуры и искусства.