WikiLeaks-ի հիմնադրին տեղափոխել են Լոնդոնի բանտի հիվանդանոցային բաժանմունք
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: WikiLeaks կազմակերպության հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի առողջական վիճակը վատացել Է այն ժամանակի ընթացքում, որ նա անկցացրել Է Լոնդոնի Բելմարշ բանտում: Ինչպես մայիսի 29-ին Twitter-ում հայտնել Է WikiLeaks-ը, Ասանժին տեղափոխել են պատժական հիմնարկության հիվանդանոցային բաժանմունք, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բելմարշ բանտում յոթ շաբաթվա ընացքում նրա առողջական վիճակը շարունակել Է վատանալ, նա քաշի զգալի կորուստ Է ունեցել: Նրան հիվանդանոցային բաժանմունք տեղափոխելու որոշումը խոսում Է ինքն իր մասին»,- նշված Է հայտարարության մեջ: WikiLeaks-ում հավելել են, որ «լրջորեն անհանգստացած են» Ասանժի ինքնազգացողության համար:
Կազմակերպությունում նաեւ դատապարտել են Շվեդիայի դատարանի մերժումը՝ հետաձգելու Ասանժի կալանքի շուրջ դատաքննության օրը՝ նրա առողջական վիճակի պատճառով, որը նշանակված Է հունիսի 3-ին: Բժիշկներն ավելի վաղ Ասանժի մոտ ախտորոշել են միջին ծանրության դեպրեսիա, շնչուղիների վարակներ եւ ատամների հետ կապված խնդիրներ, որոնք դարձել են Էկվադորի դեսպանատանը երկարատեւ մնալու հետեւանքը, որտեղ նա թաքնվել Է Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններից եւ քաղաքական ապաստան խնդրել 2012 թվականի հունիսին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Основателя WikiLeaks перевели в больничное отделение тюрьмы в Лондоне
Состояние здоровья основателя организации WikiLeaks Джулиана Ассанжа ухудшилось за время, которое он провел в лондонской тюрьме Белмарш. Как сообщила в среду WikiLeaks в Twitter, Ассанжа переместили в больничное отделение пенитенциарного учреждения.
"За семь недель в тюрьме Белмарш его состояние здоровья продолжило ухудшаться, он сильно потерял вес. Решение руководства тюрьмы перевести его в больничное отделение говорит само за себя", - отмечается в заявлении. В WikiLeaks добавили, что "серьезно обеспокоены" самочувствием Ассанжа.
Организация также осудила отказ шведского суда перенести дату слушания об аресте Ассанжа, назначенную на 3 июня, в связи с его состоянием здоровья, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Врачи ранее диагностировали у Ассанжа депрессию средней тяжести, инфекции дыхательных путей и проблемы с зубами, которые стали результатом долгого пребывания в посольстве Эквадора, где он скрылся от британских властей и попросил политического убежища в июне 2012 года.