Մերկելը եւ Զելենսկին պայմանավորվեցին պահպանել «նորմանդական ձեւաչափը»
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը եւ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հավաստել են շահագրգռությունը «նորմանդական ձեւաչափով» սերտ համագործակցության շարունակման հարցում: Նրանք այդ եւ այլ հարցեր են քննարկել մայիսի 24-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում, ինչի մասին «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է ԳԴՀ-ի կառավարության ներկայացուցիչ Շտեֆեն Զայբերտը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մերկելը եւ Զելենսկին նաեւ ընդգծել են «Մինսկի պայմանավորվածությունների ամբողջական իրագործման անհրաժեշտությունը», հավելել Է նա: Նրանք պայմանավորվել են աշխատանքային սերտ շփում պահպանել: Կողմերը նաեւ քննարկել են Ուկրաինայի ներքաղաքական հարցերը եւ երկրի արեւելքի իրադրությունը, ինչպես նաեւ Կիեւի եւ Բեռլինի երկկողմ համագործակցությունը:
Պաշտոնակալության արարողությունից առաջ Զելենսկին խոստացել Է, որ կշարունակի բանակցությունները «նորմանդական» եւ Մինսկի ձեւաչափով: Ընդսմին նա կարծիք Է հայտնել, որ Մինսկի ձեւաչափում հարկավոր Է նորացնել կադրային կազմը եւ կատարել վերաբեռնում: Մայիսի 3-ին այդ պլանները հաստատել Է Զելենսկու խորհրդական Ալեքսանդր Դանիլյուկը: Ընտրություններից առաջ Զելենսկու թիմում նախատեսում Էին «նորմանդական ձեւաչափում» ներգրավել ԱՄՆ-ին ու Մեծ Բրիտանիային:
Դոնբասի ճգնաժամի կարգավորման համար բանակցությունների «նորմանդական ձեւաչափը» ստեղծվել Է 2014 թվականի ամռանը: Դրանում ընդգրկվել են Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի ներկայացուցիչները: Մինսկի ձեւաչափը ենթադրում Է Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, ԵԱՀԿ-ի եւ Դոնբասի ինքնահռչակ հանրապետությունների ներկայացուցիչների բանակցություններ: Դրանք Մինսկում անցկացվում են 2014 թվականի սեպտեմբերից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Меркель и Зеленский договорились сохранить "нормандский формат"
Канцлер Германии Ангела Меркель и президент Украины Владимир Зеленский подтвердили заинтересованность в продолжении тесного сотрудничества в "нормандском формате". Они обсудили этот и другие вопросы в телефонном разговоре 24 мая. Как передает Арменпресс, об этом сообщил "Интерфаксу" представитель правительства ФРГ Штеффен Зайберт.
Меркель и Зеленский также подчеркнули "необходимость полной реализации минских договоренностей", добавил он. Они договорились поддерживать тесный рабочий контакт.
Также они обсудили внутриполитические вопросы Украины и ситуацию на востоке страны и двустороннее сотрудничество Киева и Берлина, рассказал Зайберт.
Перед инаугурацией Зеленский обещал, что продолжит переговоры в "нормандском" и Минском формате. Однако он высказывал мнение, что в Минском формате нужно обновить кадровый состав и провести перезагрузку. 3 мая эти планы подтвердил советник Зеленского Александр Данилюк. Перед выборами в команде Зеленского предлагалиподключить к "нормандскому формату" США и Великобританию.
"Нормандский формат" переговоров для урегулирования кризиса в Донбассе создали летом 2014 года. В него вошли представители Украины, России, Франции и Германии.
Минский формат предполагает переговоры представителей Украины, России, ОБСЕ и самопровозглашенных республик Донбасса. Они проходят в Минске с сентября 2014 года.