47-ամյա տղամարդը ներկայացել է որպես սոցիալական ծառայության աշխատակից, մուտք է գործել բնակարաններ և գումարներ հափշտակել
47-ամյա տղամարդը ներկայացել է որպես սոցիալական ծառայության աշխատակից,
մուտք է գործել բնակարաններ և գումարներ հափշտակել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում ավարտվել է ավազակային հարձակման դեպքի և բնակարանային գողությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել 47-ամյա տղամարդուն:
Ավելի վաղ քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ 2019թ. հունվարի 17-ին տղամարդը, ներկայանալով իբրև սոցիալական ծառայության աշխատակից, խաբեությամբ  ապօրինի մուտք է գործել Աբովյան քաղաքի՝ 1947թ. ծնված բնակչուհու բնակարան, որպես նպաստառու՝ վերջինիս անվճար գազի կաթսա տրամադրելու պատրվակով պահանջել նրա՝ նպաստառու հանդիսանալու հանգամանքը հիմնավորող փաստաթղթերը:
Այդ ընթացքում օգտվելով 71-ամյա կնոջ բացակայությունից՝ տղամարդը փնտրել է ոսկյա զարդեր և գումար, սակայն ոչինչ չի գտել, բայց նկատել է կնոջ ձեռքի ոսկյա մատանին: Այն հափշտակելու դիտավորությամբ, կնոջ կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով` բյուրեղապակյա վազայով մի քանի անգամ հարվածել է վերջինիս գլխի շրջանին` պահանջելով ոսկյա մատանին: Կինը, վախեցած իր կյանքի և առողջության համար սպառնացող ոտնձգությունից, ձևացրել է, թե, իբր, ուշագնաց է եղել, որից հետո տղամարդը հանել է նրա ձեռքի ոսկյա մատանին  և դիմել փախուստի:
Քրեական գործով իրականացված բազմակողմանի քննությամբ պարզվել են նույն անձի կողմից կատարված բնակարանային գողությունների այլ դեպքեր ևս: Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ վերջինս ուրիշի գույքի զգալի չափերով գաղտնի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, այցելելով միայնակ բնակվող կենսաթոշակառուների բնակարաններ և ներկայանալով որպես սոցիալական ծառայության աշխատակից՝ խաբեությամբ ապօրինի մուտք է գործել վերջիններիս բնակարաններ և օգտվելով տանտիրուհիների անուշադրությունից՝ հափշտակել է գումարներ:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 47-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով, 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետով և 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետով (6 դրվագ): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:

47-летний мужчина представлялся сотрудником социальной службы, заходил в квартиры и крал деньги
В Абовянском следственном отделе Котайкского областного следственного управления Следственного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту разбойного нападения и случаев квартирных краж. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СК Армении, на основании полученных доказательств 47-летнему мужчине предъявлено обвинение.
Ранее Следственный комитет сообщил, что 17 января 2019 года мужчина, представившись сотрудником социальной службы, обманным путем, под предлогом предоставления ей бесплатного газового котла, незаконно вошел в квартиру жительницы города Абовян 1947 г. р., потребовал у нее документы, обосновывающие факт того, что онаявляется получателем пособия.
Во время отсутствия 71-летней женщины, мужчина искал золотые украшения и деньги, но ничего не нашел, однакона руке женщинызаметил золотое кольцо. С намерением похитить его, применив опасное для жизни и здоровья женщины насилие, нанес ей хрустальной вазой несколько ударов  поголове, требуя золотое кольцо. Женщина, испугавшись за свою жизнь и здоровье, сделала вид, что якобы она в обмороке, после чего мужчина снял с ее руки золотое кольцо и скрылся.
В ходе всестороннего следствия по уголовному делу были выявлены и другие случаи квартирных краж, совершенных тем же лицом. Согласно данным следствия, последний с намерением совершать хищения чужого имущества в значительных размерах, посещал квартиры одиноких пенсионеров и представляясь сотрудником социальной службы, пользуясь невнимательностью хозяев, крал деньги.
По совокупности добытых доказательств 47-летнему мужчине предъявлено обвинение по пунктам 3 и 4 части 2 статьи 175, пункту 1.1 части 3 статьи 34-177 и пункту 1.1 части 3 статьи 177 (6 эпизодов). В качествемерыпресеченияизбранарест.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия.