21-րդ դարը հայերի դարն է. Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է «Համագործակցության գլոբալ համակարգի փլուզման ռիսկերը» խորագրով քննարկմանը
21-րդ դարը հայերի դարն է. Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է «Համագործակցության
գլոբալ համակարգի փլուզման ռիսկերը» խորագրով քննարկմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ղազախստանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Նուր-Սուլթանում անցկացվող տնտեսական 12-րդ ամենամյա ֆորումի շրջանակում մասնակցել է «Համագործակցության գլոբալ համակարգի փլուզման ռիսկերը» խորագրով քննարկմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քննարկման թեմաները մասնավորապես վերաբերել են աշխարհաքաղաքական նոր փոփոխություններին ու մարտահրավերներին, նոր տեխնոլոգիական հեղափոխության հնարավոր հետևանքներին, հակադիր թվացող հասկացությունների միջև հավասարակշռությանը:
Պատասխանելով մասնակիցների հարցերին՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, աշխարհն արագ փոփոխվում է, սակայն պետք չէ վախենալ այդ փոփոխություններից, քանի որ դրանք նոր հնարավորություններ են ստեղծում: «Նրանք, ովքեր ունեն հստակ տեսլական, թե ինչ են անում, նրանք, ովքեր ներդաշնակության մեջ են ժամանակի հետ, կշահեն: Ինձ համար սա սպառնալիք չէ, սա հնարավորություն է հրաշալի աշխարհ կառուցելու, որտեղ պետք է ապրենք: Մարտահրավերներ նետող, բայց հետաքրքիր աշխարհ»,-ասել է Հանրապետության նախագահը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ 21-րդ դարը հայերի դարն է: «Մենք համաշխարհային ազգ ենք, մենք կարող ենք փոխվել, ադապտացվել, մենք նորարար ենք»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը՝ նկատելով, որ խիստ լավատեսական է տրամադրված ապագայի հանդեպ:
Պատասխանելով հեղափոխական էվոլյուցիայի մասին հարցին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ տեխնոլոգիաները փոխվում են և աշխարհը տարբեր է լինելու: «Ես համոզված եմ, որ ինչ-որ կերպ մենք կկարողանանք լուծումներ գտնել ներկայիս այն խնդիրների համար, որոնց առերեսվում ենք: Տարբեր երկրներ զարգանում են տարբեր արագությամբ, զարգացնում են տարբեր ճյուղեր: Եվ եթե կենտրոնանանք տեխնոլոգիական նոր սերնդի, արհեստական բանականության, մեծ տվյալների կառավարման, բիոտեխնոլոգիաների վրա, մի քանի տարի հետո ավելի հեշտ կլինի կողմնորոշվել անորոշություններով լի աշխարհում»:

21-й век - век армян: Армен Саркисян принял участие в обсуждении “Риски распада глобальной системы сотрудничества”
21-й век - век армян: Армен Саркисян принял участие в обсуждении “Риски распада
глобальной системы сотрудничества”
Президент Республики Армения Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Казахстане, в рамках проводимого в Нур-Султане 12-го Ежегодного экономического форума принял участие в обсуждении “Риски распада глобальной системы сотрудничества”.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, темы обсуждения, в частности, касались новых геополитических изменений и вызовов, возможных последствий новой технологической революции, баланса между понятиями, кажущимися противоположными.
Отвечая на вопросы участников, президент Армен Саркисян отметил, что мир быстро меняется, однако не нужно бояться этих изменений, поскольку они создают новые возможности. “Те, у кого есть четкое видение того, что они делают, те, кто находится в гармонии со временем, выиграют. Для меня это не угроза, это возможность строить прекрасный мир, в котором мы должны жить. Это мир, бросающий вызовы, но интересный мир", - сказал президент Республики.
Он выразил уверенность, что XXI век - век армян. “Мы мировая нация, мы можем изменяться, адаптироваться, мы новаторы”, - сказал Армен Саркисян, заметив, что в отношении будущего он настроен крайне оптимистично.
Отвечая на вопрос о революционной эволюции, президент Саркисян отметил, что технологии меняются, и мир будет другим. “ Я уверен, что каким-то образом мы сможем найти решения для тех нынешних проблем, с которыми мы сталкиваемся. Разные страны развиваются с разной скоростью, развивают разные отрасли. И если сосредоточиться на новом технологическом поколении, искусственном интеллекте, управлении большими данными, биотехнологиях, то через несколько лет легче будет ориентироваться в мире, полном неопределенностей”.