Կառավարությունը 3 տարի ժամկետով հետաձգեց «ԷֆԱրՎի Մասրիկ» ՓԲԸ-ի ներմուծվող ապրանքների ԱԱՀ-ի վճարման ժամկետը
Կառավարությունը 3 տարի ժամկետով հետաձգեց «ԷֆԱրՎի Մասրիկ» ՓԲԸ-ի ներմուծվող
ապրանքների ԱԱՀ-ի վճարման ժամկետը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը 3 տարի ժամկետով հետաձգեց «ԷֆԱրՎի Մասրիկ» ՓԲ ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում 2019 թվականի հունիսի 1-ից մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 1-ը ներառյալ ներմուծվող ապրանքների ավելացված արժեքի հարկի վճարման ժամկետը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին որոշումը կառավարության մայիսի 16-ի նիստում հայտնեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ընկերությունը նախատեսում է Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս շրջանում կառուցել 55 ՄՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայան։ Գործունեությունը նախատեսվում է սկսել 2020 թվականից։ Հետաձգման ենթակա սարքավորումների համար նախատեսված գումարը կկազմի 885 մլն 900 հազար դրամ»,- ասաց Խաչատրյանը:
Ներդրումային ծրագրի իրագործման արդյունքում ընկերությունում երեք տարվա ընթացքում կստեղծվի 10 նոր աշխատատեղ` 130 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:

Правительство Армении отсрочило на 3 года срок уплаты НДС на товары, импортируемые ЗАО “ЭФАрВИ Масрик”
Правительство Армении отсрочило на 3 года срок уплаты НДС на товары, импортируемые
ЗАО “ЭФАрВИ Масрик”
Правительство Армении в рамках инвестиционной программы, осуществляемой ЗАО “ЭФАрВИ Масрик”, отложило на 3 года срок выплаты налога на добавочную стоимость товаров, ввозимых с 1 июня 2019 года по 1 сентября 2020 года включительно. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства 16 мая заявил министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян.
“В рамках инвестиционной программы компания планирует построить в районе Варденис Гегаркуникской области солнечную фотовольтовую станцию мощностью 55 МВт. Сумма, предусмотренная для оборудования, подлежащая отсрочке, составит 885 млн 900 тысяч драмов”, - сказал Хачатрян.
В результате реализации инвестиционной программы в течение трех лет в компании будет создано 10 новых рабочих мест со средней зарплатой 130 тысяч драмов.