Պատգամավորը մշակում է Հայաստանի ծովային օրենսդրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արմեն Փամբուխչյանը մշակում է ծովային օրենսդրություն: Ծովային ելք չունեցող երկրին դա հնարավորություն կտա ունենալ սեփական դրոշով նավեր, դրանցով կատարել բեռնափոխադրում: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ներկայացրեց պատգամավորը:
«Հայաստանը ԵԱՏՄ այն երկիրներից է, որն ընդհանուր սահման չունի անդամ երկրների հետ: Եվ բեռնափոխադրման համար լոգիստիկ առումով խնդիրներ են առաջանում: Կապող ճանապարհը Լարսի անցակետն է, որում տարվա մեջ մի քանի անգամ խցանումներ են լինում` թե եղանակի, թե ծանրաբեռնվածության պատճառով: Միակ այլընտրանքային ճանապարհը ծովն է, որը մինչ այժմ օգտագործել ենք լաստանավի միջոցով: Դիտարկում ենք կոնտեյներային փոխադրումների ելքը։ Ես նաև նախաձեռնում եմ ծովային օրենսդրություն: Աշխարհում 44 երկրի, որոնք չունեն ուղիղ ելք դեպի ծով, ՄԱԿ-ի ծովային իրավունքի մասին կոնվենցիայով իրավունք է տրված ունենալ իրենց օրենսդրությունը և դառնալ «ծովային երկիր»` իրենց ամենամոտ երկրի միջոցով իրականացնելով ծովային փոխադրումներ: Ունենալով ծովային օրենսդրություն՝ իրավունք ենք ձեռք բերում ունենալ հայկական դրոշով նավեր»,-ներկայացրեց Փամբուխչյանը:
Պատգամավորի կարծիքով՝ դա նաև կխթանի ներդրումները, որովհետև շատ մարդիկ, վճարումներ կատարելով, կօգտվեն հայկական դրոշով նավերից, որ ստանան այն առավելությունները, ինչը կունենա Հայաստանը: Մանավանդ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, և որևէ երկրի տնտեսավարող արտահանման համար օգտագործելով հայկական դրոշը՝ այսինքն` հայկական նավը, կարող է օգտվել Հայաստանի առավելություններից:
Պատգամավորը հիշեց Մոնղոլիայի օրինակը, որը չունենալով ծով, ունի իր անունով գրանցված մոտ 700 նավ: Եվ աշխարհի շատ տնտեսավարողներ վճարում են, որ Մոնղոլիայի դրոշով նավարկեն:
Փամբուխչյանի խոսքով՝ օրենսդրությունը գրելու գործընթացը գրեթե ավարտին է մոտենում, որից հետո պետք է անցնի թե իրավական, թե այլ փորձաքննություն։ Պատգամավորը նշեց նաև, որ սեփական դրոշով նավեր ունենալուց հետո հաջորդ քայլը կարող է այն լինել, որ Հայաստանը մեկ այլ երկրում կարող է ունենալ սեփական նավահանգիստ, գրասենյակ:

Lawmaker develops Armenia’s maritime legislation
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. Member of Parliament Armen Pambukhchyan from the ruling My Step Alliance is developing a maritime legislation for Armenia. Pambukhchyan is the Deputy Chair of the Regional and Eurasian Integration Affairs Committee of the Armenian Parliament.
He said the legislation will enable landlocked Armenia to have ships under its own flag and carry out cargo transportation.
“Armenia is a member of the Eurasian Economic Union that doesn’t have a common border with other member countries. And problems emerge in terms of logistics for cargo shipments. The connecting road is the Lars checkpoint, where traffic congestions happen several times annually due to both weather and business. The only alternative road is the sea, which we have used until now through ferries. We are exploring the possibility of container shipments. I am also initiating a maritime legislation. 44 landlocked countries of the world have been enabled under the United Nations Convention on the Law of the Sea to have their own legislation and become “non-landlocked” and carry out sea shipments through the closest nearby country. By having a maritime legislation, we acquire the right to have ships with Armenian flags,” the MP said.
He argues that this will also encourage investments because exporters will be able to benefit from Armenian advantages in the event of using Armenian ships.
He cited Mongolia as an example, which has nearly 700 registered ships despite being landlocked.
He said soon the legislation will be ready for further debates. The next step, according to him, can be Armenia’s having its own port in another country.