Լիտվայի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլը չպարզեց հաղթողին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայում որոշվել են այն թեկնածուները, որոնք անցնում են նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է երկրի Գլխավոր ընտրական հանձնաժողովի կայքում:
Ձայների ավելի քան 30 տոկոսը հավաքել Է անկախ թեկնածու, տնտեսագետ Գիտանաս Նաուսեդան: Մեկ տոկոսից պակաս տարբերությամբ երկրորդ տեղում Է «Հայրենիքի միություն- Լիտվայի քրիստոնեադեմոկրատներ» կուսակցությունից թեկնածու, երկրի ֆինանսների նախկին նախարար Ինգրիդա Շիմոնիտեն: Լիտվայի վարչապետ Սաուլյուս Սկվերնյալիսը, որը նույնպես մասնակցել Է ընրություններին, երրորդ տեղն Է զբաղեցրել մոտավորապես 20 տոկոս արդյունքով: Delfi պորտալի տեղեկատվության համաձայն՝ քաղաքական գործիչը պարտություն Է համարել երկրորդ փուլ չանցնելը եւ խոստացել Է լիազորությունները վայր դնել հուլիսի 12-ից:
«Դա նշանակում Է, որ ես չունեմ մարդկանց վստահությունը, որ ես չեմ կարող գլխավորել կառավարությունը»,- հայտարարել Է նա:
Ընդամենը պետության ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում Էր ինը մարդ: Լիտվայի օրենսդրության համաձայն՝ առաջին փուլում հաղթելու համար թեկնածուն պետք Է հավաքի ձայների առնվազն 51 տոկոսը: Ընտրությունների երկրորդ փուլը կկայանա մայիսի 26-ին:
Քաղաքացիները նախագահին ընտրում են հինգ տարի ժամկետով՝ մեկանգամյա վերընտրման հնարավորությամբ: 2009 թվականից պետության ղեկավարի պաշտոնն զբաղեցնում Է Դալյա Գրիբաուսկայտեն, 2014 թվակաին նա վերընտրվել Է երկրորդ ժամկետով:

Первый тур выборов президента Литвы не выявил победителя
В Литве определились кандидаты, которые проходят во второй тур президентских выборов. Как передает Арменпресс, об этом сказано на сайте Главной избирательной комиссии страны.
Более 30 процентов голосов набрал независимый кандидат, экономист Гитанас Науседа. На втором месте с отставанием менее чем на один процент оказалась кандидат от партии «Союз отечества — Христианские демократы Литвы», бывшая министр финансов страны Ингрида Шимоните.
Премьер-министр Литвы Саулюс Сквернялис, также участвовавший в выборах, занял третье место с результатом около 20 процентов. По информации портала Delfi, политик посчитал поражением невыход во второй тур и обещал сложить с себя полномочия 12 июля. «[Это] означает, что у меня нет доверия людей, что я не могу возглавлять правительство», — заявил он.
Всего за пост главы государства боролись девять человек. По законодательству Литвы, для победы в первом туре кандидату необходимо набрать не менее 51 процента голосов. Второй тур выборов состоится 26 мая. Граждане избирают президента сроком на пять лет с возможностью однократного переизбрания.
С 2009 года пост главы государства занимает Даля Грибаускайте, в 2014-м она была переизбрана на второй срок.