Արհեստական ինտելեկտին կսովորեցնեն կատակել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստենֆորդի համալսարանից չինուհի Հի Հին սկսել Է զբաղվել հումորի զգացում ունեցող արհեստական ինտելեկտի մշակմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Wired-ը:
Հետազոտողը մտադիր Է հումորի բազմաթիվ տեսություններ օգտագործել նպատակին հասնելու համար: Հի Հիի խոսքով՝ իր առջեւ բարդ խնդիր Է ծառացած, քանի որ ինտելեկտն աշխատում Է որոշակի ալգորիթմով, իսկ դա բացառում Է իմպրովիզացիան: Մշակողը վստահ Է, որ արհեստական ինտելեկտը ծիծաղելի չի դառնա եթե նեյրոցանցում բեռնվեն աշխարհի բոլոր կատակներն ու անեկդոտները:
Ուսուցման ժամանակ Հի Հին եւ իր թիմը որոշել են ստուգել բառախաղի տեսությունը եւ նեյրոցանցին սովորելու են տվել մի քանի նույնանուն բառեր, որպեսզի ինտելեկտը կարողանա վերարտադրել ծիծաղելի նախադասություններ՝ դրանցում փոխելով հասկացությունները: Որպեսզի փոխարինումից հետո կատակը չկորցնի իր իմաստը, նեյրոցանցը նախադասությանը մի երկու նոր բառ Է հավելել: Սակայն արդյունքները չեն ուրախացրել գիտնականներին:

Искусственный интеллект научат шутить
Китайская разработчица Хи Хи из Стэнфордского университета начала заниматься разработкой искусственного интеллекта с чувством юмора. Как передает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, об этом сообщает Wired.
Исследовательница намерена использовать многочисленные теории юмора для достижения цели. По словам Хи Хи, перед ней стоит сложная задача, поскольку интеллект работает по определенному алгоритму, а это исключает импровизацию. Разработчица уверена, что смешным искусственный интеллект не сделать даже если загрузить в нейросеть все шутки и анекдоты мира.
Во время обучения Хи Хи со своей командой решили проверить теорию игры слов и дали нейросети заучить несколько омонимов, чтобы интеллект мог генерировать смешные предложения, заменяя в них понятия. Для того, чтобы после замены шутка не потеряла свой смысл, нейросеть добавляла к предложению пару новых слов. Однако результаты не порадовали ученых.