Ամերիկյան կողմը պաշտպանել Է Պուտինի հետ երկխոսություն վարելու Զելենսկու ցանկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի՝ Ուկրաինայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Կուրտ Վոլքերը պաշտպանել Է Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ երկխոսություն վարելու Ուկրաինայի ընտրված նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու մտադրությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Անհրաժեշտ Է, որ Ուկրաինան եւ Ռուսաստանը ուղղակի բանակցություններ վարեն, եւ ես կարծում եմ, որ Պուտինի հետ խոսելու նրա (Զելենսկու) ցանկությունը լավ Է, այլ ոչ թե վատ»,- հայտարարել Է Վոլքերը PBS հեռուստաընկերության եթերում:
Ընդսմին հատուկ ներկայացուցիչը հիշեցրել Է, որ Զելենսկին «հաստատակամորեն հանդես Է գալիս Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունն ապահովելու օգտին»: Ուկրաինայի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլն անցկացվել Է ապրիլի 21-ին: Երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ քվեաթերթիկների 99,98 տոկոսի տվյալների ամփոփումից հետո Զելենսկին հաղթանակ Է տանում ձայների 73,23 տոկոսով, իսկ նրա մրցակիցը՝ պետության գործող նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն, հավաքել Է 24,45 տոկոս:

Волкер поддержал желание Зеленского вести с Путиным диалог
Спецпредставитель Госдепартамента по Украине Курт Волкер поддержал намерение избранного президента Украины Владимира Зеленского вести диалог с российским лидером Владимиром Путиным, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Украине и России необходимо вести прямые переговоры, и я думаю, что его [Зеленского] желание поговорить с Путиным - это хорошо, а не плохо", - заявил Волкер в эфире телекомпании PBS.
При этом спецпредставитель напомнил, что Зеленский "твердо выступает за обеспечение суверенитета и территориальной целостности Украины".
Второй тур выборов президента Украины прошел 21 апреля. По данным ЦИК страны, после обработки 99,98% бюллетеней Зеленский одерживает победу с 73,23% голосов, а его оппонент - действующий глава государства Петр Порошенко - набрал 24,45%. Инаугурация избранного президента должна состояться не позднее 31 мая.