China Unicom-ը հայտարարել Է Չինաստանի յոթ քաղաքում 5G կապի ցանցի գործարկման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: China Unicom չինական օպերատորը հայտարարել Է ՉԺՀ-ի յոթ քաղաքում հինգերորդ սերնդի 5G կապի ցանցի գործարկման մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել Է ընկերության նախագահ Վան Սյաոչուն՝ ապրիլի 23-ին ելույթ ունենալով «Ինովացիաների զարգացումը 5G-ի ոլորտում» խորհրդաժողովում:
China Unicom-ը 5G ցանցի փորձարարական գործարկում Է իրականացրել «7+33+N» ծրագրով»,-ասել Է Վան Սյաոչուն. նրա խոսքն ապրիլի 23-ին մեջբերել Է Beijing Youth Daily թերթը:
Զարգացման սխեմայի համաձայն, հինգերորդ սերնդի կապի ցանցն ամբողջությամբ կծածկի ՉԺՀ-ի յոթ քաղաքներըւ, այդ թվում՝ Պեկինը, Շանհայը, Գուանչժոուն, Շենչժենը, Նանկինը, Հանչժոուն եւ նոր տնտեսական շրջանը՝ «Սյունյան»-ը (Պեկին-Տյանցզյան-Հեբեյ, ՉԺՀ-ի հյուսիս), կներառի առավել «թեժ կետերը» 33 բնակավայրերում եւ հնարավորություն կստեղծի՝ կապով ապահովելու «N» չինական քաղաքները:
«China Unicom-ը բաց Է համագործակցության համար եւ ձգտում Է համակողմանի աջակցություն ցուց տալ 5G կապի զարգացմանը»,-ասել Է Վան Սյաոչուն: Նա նաեւ նշել Է, որ այս տարի ընկերությունը մտադիր Է 6-ից մինչեւ 8 մլրդ յուան (շուրջ 895 միլիոնից մինչեւ 1,2 մլրդ դոլար) ներդնել հինգերորդ սերնդի կապի տեխնոլոգիաների ինովացիոն զարգացման բնագավառում:
Այն տեղեկատվության հաղորդման արագությունը կմեծացնի վայրկյանում մինչեւ 1 գիգաբայթ, ինչը 20-50 անգամ ավելի արագ Է տվյալների փոխանցման գոյություն ունեցող ստանդարտներից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

China Unicom объявила о запуске сети связи 5G в семи городах Китая
Китайский оператор China Unicom объявил о запуске сети пятого поколения связи 5G в семи городах КНР. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом во вторник на конференции "Развитие инноваций в сфере 5G" сообщил председатель компании Ван Сяочу.
"China Unicom осуществила экспериментальный запуск сети 5G по программе "7+33+N", - сказал Ван Сяочу, его слова во вторник приводит газета Beijing Youth Daily.
Согласно схеме развития, сеть связи пятого поколения полностью покроет семь городов КНР, а именно Пекин, Шанхай, Гуанчжоу, Шэньчжэнь, Нанкин, Ханчжоу и новый экономический район "Сюнъань" (Пекин - Тяньцзинь - Хэбэй, север КНР), охватит наиболее "горячие точки" в 33 населенных пунктах и создаст возможности обеспечения связью "N" китайских городов.
"China Unicom открыта к сотрудничеству и стремится оказывать всестороннюю поддержку развитию связи 5G", - отметил Ван Сяочу. Он также отметил, что в этом году компания намерена инвестировать от 6 до 8 млрд юаней (около $895 млн - $1,2 млрд) в инновационное развитие технологий связи пятого поколения.
Он повысит скорость передачи информации до одного гигабайта в секунду, что в 20 - 50 раз быстрее существующих стандартов передачи данных.