Հնդկաստանում ընթանում Է համընդհանուր խորհրդարանական ընտրությունների երրորդ փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 23-ին Հնդկաստանի 13 նահանգում եւ երկու միութենական տարածքում ընթանում Է համընդհանուր խորհրդարանական ընտրությունների յոթ փուլերից երրորդը: Ինչպես հայտնել Է Հնդկաստանի ընտրական հանձնաժողովը, քվեարկության տեղամասերը տեղական ժամանակով 07:00-ին (Երեւանի ժամանակով ժամը 05:30-ին) բացվել են 116 ընտրատարածքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հնդիկներն ապրիլի 23-ին կքվեարկեն Ասամի, Բիհարի, Գոայի, Հուջարաթի, Ջամուի եւ Քաշմիրի, Արեւմտյան Բենգալիայի, Քառնաթաքայի, Քերալայի, Մահարաշտրայի, Օդիշայի, Թրիփուրայի, Ութար-Փրադեշի, Չխաթիսգարխի նահանգներում, ինչպես նաեւ Դադրա եւ Նաղար-Հավելի միութենական տարածքում ու Դաման եւ Դիու միութենական տարածքում:
Ընդամենը Հնդկաստանում գրանցված Է մոտավորապես 900 մլն ընտրող: Համընդհանուր խորհրդարանական ընտրությունները երկրում սկսվել են ապրիլի 11-ին, արդեն անցկացվել են առաջին եւ երկրորդ փուլերը: Քաղաքացիներն առայժմ բավականին ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում ընտրություններին, որը կազմում Է շուրջ 66 տոկոս:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել Է Հնդկաստանի ընտրական հանձնաժողովը, այս քվեարկությունը կարող Է համաշխարհային պատմության մեջ ամենաընդգրկունը դառնալ ընտրողների թվով: Ընտրությունները նաեւ կարելի Է ամենաերկարը համարել աշխարհում: Դրանք բոլոր 29 նահանգներում եւ յոթ միութենական տարածքներում անցկացվում են յոթ փուլով (ապրիլի 11-ին, ապրիլի 18-ին, ապրիլի 23-ին, ապրիլի 29-ին, մայիսի 6-ին, մայիսի 12-ին եւ մայիսի 19-ին): Ձայների հաշվումը պետք Է ավարտվի մինչեւ մայիսի 23-ը: Հիմնական պայքարը կծավալվի երկու քաղաքական ուժերի՝ կառավարող «Բհարաթիա ջանաթա պարտիի» (ԲՋՊ), որը գլխավորում Է գործող վարչապետ Նարենդրա Մոդին, եւ «Հնդկաստանի ազգային կոնգրեսի» (ՀԱԿ), որի գլուխ կանգնած Է Ռահուլ Գանդին, որը սերում Է Հնդկաստանի ամենաազդեցիկ Ներու-Գանդի քաղաքական կլանից, միջեւ:
Ընտրությունների հիմնական ինտրիգն այն Է, թե ԲՋՊ-ն կկարողանա արդյոք կրկնել 2014 թվականի հաջողությունը եւ արժանանալ ընտրողերի ճնշող մեծամասնության պաշտպանությանը, իսկ Մոդին՝ անընդմեջ երկրորդ ժամկետով զբաղեցնել վարչապետի աթոռը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Индии начался третий этап всеобщих парламентских выборов
Третий из семи этапов всеобщих парламентских выборов начался во вторник в Индии в 13 штатах и двух союзных территориях. Как сообщает Избирательная комиссия Индии, участки для голосования открылись в 07:00 по местному времени (04:30 мск) в 116 избирательных округах.
Индийцы отдадут во вторник свои голоса в штатах Ассам, Бихар, Гоа, Гуджарат, Джамму и Кашмир, Западная Бенгалия, Карнатака, Керала, Махараштра, Одиша, Трипура, Уттар-Прадеш, Чхаттисгарх, а также на союзной территории Дадра и Нагар-Хавели и союзной территории Даман и Диу, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Всего в Индии зарегистрировано порядка 900 млн избирателей. Всеобщие парламентские выборы начались в стране 11 апреля, уже прошли первый и второй этапы. Избиратели пока демонстрировали довольно высокую явку - около 66%.
Как ранее сообщила Избирательная комиссия Индии, это голосование может стать самым масштабным в мировой истории по числу избирателей. Выборы также можно назвать самыми долгими в мире. Они проходят во всех 29 штатах и на семи союзных территориях в семь этапов (11 апреля, 18 апреля, 23 апреля, 29 апреля, 6 мая, 12 мая и 19 мая). Подсчет голосов должен закончиться к 23 мая.
Основная борьба идет между двумя ведущими политическими силами Индии: правящей Бхаратия джаната парти (БДП) и оппозиционной партией "Индийский национальный конгресс". Главная интрига выборов состоит в том, сможет ли БДП повторить успех 2014 года, а действующий премьер Нарендра Моди занять пост второй раз подряд.