Հալեպում վերաբացվել են կուտակիչների եւ մեքենայի յուղի գործարանները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Հալեպ քաղաքում վերաբացվել են ավտոմոբիլների համար կուտակիչների եւ մեքենայի յուղի գործարանները: Շեյխ Սայիդի շրջանում աշխատանքն Է սկսել բեռնատարների, մարդատար ավտոմեքենաների եւ արեւամարտկոցների համար կուտակիչների արտադրության «Համար» գործարանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հալեպի ծայրամասում գտնվող ոչ մեծ գործարանը վերականգնել են ավերակներից: Շեյխ Սայիդի արդյունաբերական շրջանը զինյալները գրավել Էին առաջին հերթին: Թանկարժեք սարքավորանքը եւ հաստոցները կողոպտվել են եւ վաճառվել սեւ շուկայում: Գրեթե մեկուկես տարի Է պահանջվել արտադրությունը վերագործարկելու համար: Նաեւ Հալեպում բացվել Է մեքենայի յուղի արտադրության գործարանը Շեյխ Նաջարի շրջանում: «Մինչեւ պատերազմը մենք տարեկան արտադրում Էինք 13 հազար տոննա շարժիչի յուղ, այժմ ծավալները շատ ավելի փոքր են՝ ընդամենը 4 հազար տոննա… Եվ այնուամենայնիվ այս տարի, անցյալ տարվա համեմատությամբ, շատ ավելի լավ Է: Մենք մշտապես մեծացնում ենք արտադրության ծավալները»,- նշել Է գործարանի սեփականատեր Յահյա Խրիտանին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Алеппо открыли заводы по производству аккумуляторов и машинного масла
Заводы по производству аккумуляторов для автомобилей и машинного масла открывают в сирийском Алеппо.
В районе Шейх Саид начал работу завод "Хамар" по производству аккумуляторов для грузовиков, легковых машин и солнечных батарей.
Небольшой завод на окраине Алеппо пришлось восстанавливать из руин. Промышленный район Шейх Саид боевики захватили в первую очередь. Дорогостоящее оборудование и станки были разграблены и проданы на черном рынке. Почти полтора года понадобилось, чтобы запустить производство вновь,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Также в Алеппо открылся завод по производству машинного масла в районе Шейх Наджар. "До войны мы производили 13 тысяч тонн моторного масла в год, сейчас объемы гораздо меньше, всего 4 тысячи тонн… И все же в этом году, в сравнении с прошлым, стало гораздо лучше. Мы постоянно увеличиваем объемы производства", - отметил владелец завода Яхъя Хритани.