Լիլիթ Մակունցը ԱԺ խմբակցություններին առաջարկեց մշակել միասնական օրենսդրական նախագիծ՝ Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն հարցուպատասխանի հրավիրելու համար
Լիլիթ Մակունցը ԱԺ խմբակցություններին առաջարկեց մշակել միասնական
օրենսդրական նախագիծ՝ Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն հարցուպատասխանի հրավիրելու
ԵՐԵՎԱՆ, 18  ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցություններին առաջարկեց մշակել օրենսդրական նախագիծ, որով հնարավոր կլինի ԱԺ-ում հարցուպատասխանի հրավիրել նաև ՀՀ ոստիկանությունն ու Ազգային անվտանգության ծառայությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Մակունցն ասաց ապրիլի 17-ին Ազգային ժողովում՝ պատասխանելով ընդդիմադիրների այն պնդումներին, թե կառավարության կառուցվածքի փոփոխությունների շրջանակում նշված երկու ուժային կառույցները պետք է դառնան նախարարություններ:
«Այն պնդումը, որ մենք վերահսկողություն չունենք Ոստիկանության և Ազգային անվտանգության ծառայության նկատմամբ, ճիշտ չի արտացոլում իրական պատկերը: Այստեղ խնդիրն այն է, որ մենք, իհարկե, ցանկություն ունենք, որ նրանց աշխատանքները դառնան ավելի հրապարակային, և, օրինակ, հարցուպատասխանի ընթացքում այստեղ ներկա լինեն: Այժմ «Իմ քայլը» խմբակցության անունից ես առաջարկ եմ անում իմ բոլոր գործընկերներին, ընդդիմադիր երկու խմբակցություններին, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը պատրաստ է հենց վաղը ձեզ հետ մշակել օրենսդրական նախագիծ, որով մենք ԱԱԾ-ն ու Ոստիկանությունը, այնպես ինչպես կառավարության մյուս մարմինները, կարող ենք օրենքով նախատեսված ժամանակացույցով հարցուպատասխանի ընթացքում հրավիրել Ազգային ժողով»,- ասաց Մակունցը:
Լիլիթ Մակունցը նշեց, որ իրենց քաղաքական ուժն այս պահին նպատակահարմար չի գտնում ուժային կառույցները դարձնել քաղաքական:

Лилит Макунц предложила фракциям НС разработать единый законодательный проект для приглашения Полиции и СНБ на вопросы и ответы
Лилит Макунц предложила фракциям НС разработать единый законодательный проект
для приглашения Полиции и СНБ на вопросы и ответы
Руководитель парламентской фракции “Мой шаг” Лилит Макунц предложила фракциям “Процветающая Армения” и  “Просвещенная Армения”  разработать законодательный проект, по которому будет возможно пригласить на обсуждение в НС также Полицию и Службу национальной безопасности.
Как передает Арменпресс, об этом Макунц сказала 17 апреля в Национальном собрании, отвечая на утверждения оппозиционеров о том, что в рамках изменений структуры правительства указанные две силовые структуры должны стать министерствами.
“Утверждение о том, что у нас нет контроля над Полицией и Службой национальной безопасности, не отражает реальную картину. Здесь проблема в том, что мы, конечно, хотим, чтобы их работа стала бы более публичной, и, например, в ходе вопросов-ответов они присутствовали бы здесь. Сейчас от имени фракции “Мой шаг” я заявляю всем моим коллегам, двум оппозиционным фракциям, что фракция “Мой шаг” готова завтра же с вами начать разрабатывать законодательный проект, по которому мы сможеми СНБ и Полицию, так же, как и другие органы правительства, вызывать в Национальное собрание по предусмотренному законом графику”, - сказал Макунц.
Лилит Макунц отметила, что их политическая сила на данный момент не считает целесообразным превращать силовые структуры в политические.