Ասանժին շնորհվել է Եվրախորհրդարանի Հանուն զանգվածային լրատվամիջոցների ազատության մրցանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: WikiLeaks պորտալի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժն ստացել Է Եվրախորհրդարանի (ԵԽ)՝ 2019 թվականի՝ Մալթայում սպանված լրագրողուհի Դաֆնե Կարուանա Գալիցիի անվան Հանուն զանգվածային լրատվամիջոցների ազատության մրցանակը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 17-ին այս մասին հայտնել Է The Sydney Morning Herald թերթը:
1976 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մեյրիդ Քորիգանն ստացել Է պարգեւը որպես Ասանժի ներկայացուցիչ: Պարգեւատրությունը տեղի Է ունեցել Եվրախորհրդարանում՝ Ստրասբուրգում: Այս մրցանակին Ասանժին առաջադրել Էր Եվրախորհրդարանում եվրոպական ձախ կուսակցությունների միացյալ խմբակցությունը (GUE/NGL):
Դաֆնե Կարուանա Գալիցիին մալթացի լրագրողուհի Էր, որն զբաղվում Էր կղզու պետական վերնախավում կոռուպցիոն հանցագործությունների հետաքննություններով: 2017 թվականի հոկտեմբերի 16-ին նրա ավտոմոբիլը պայթեցվել Է, լրագրողուհին տեղում մահացել Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Ассанжу присудили премию Европарламента за свободу средств массовой информации
Основатель портала WikiLeaks Джулиан Ассанж получил премию Европарламента 2019 года за свободу СМИ имени убитой на Мальте журналистки Дафне Каруаны Галиции. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщила газета The Sydney Morning Herald.
Лауреат Нобелевской премии мира 1976 года Мейрид Корриган получила награду в качестве представителя Ассанжа. Награждение проходило в Европарламенте в Страсбурге. На эту премию Ассанжа выдвинула объединенная фракция европейских левых партий в Европарламенте (GUE/NGL).
Дафне Каруана Галиции была мальтийской журналисткой, занимавшейся расследованиями коррупционных преступлений в государственной верхушке острова. Ее автомобиль был взорван 16 октября 2017 года, журналистка погибла на месте.