ՀՀ-ում կոռուպցիայի դեմ պայքարում ամենակարևորն այն է, որ ինքս չներգրավվեմ դրա մեջ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում կոռուպցիան արմատախիլ անելու ճանապարհին ամենակարևոր քայլերից մեկն այն է, որ վարչապետը, իր ընտանիքի անդամներն ու հարազատները ներգրավված չլինեն կոռուպցիայի մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 11-ին, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստի ընթացքում, պատասխանելով ներկաների հարցերին, ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երբ ես մտածում եմ, թե որն է ամենամեծ բանը, որ պետք է անեմ անձամբ կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար, իմ միակ, և ամենավստահելի պատասխանն այն է, որ ես ինքս կոռուպցիայի մեջ չպետք է ներքաշվեմ: Շատ կարևոր է, որ մարդիկ տեսնեն դա և հավատան դրան, որովհետև ես չեմ կարծում, որ աշխարհում կա որևէ վարչապետ կամ որևէ կառավարություն, որ կանգնում, ամբիոնից ասում է, որ գիտեք` ես մտադիր եմ կամաց-կամաց ներքաշվել կոռուպցիայի մեջ: Բոլորն էլ ասում են, որ չեն պատրաստվում կոռուպցիայի մեջ ներգրավվել, պատրաստվում են կոռուպցիայի դեմ պայքարել, և  այս առումով շատ կարևոր է դառնում իշխանության և կառավարության խոսքի վստահելիությունը: Այս է պատճառը, որ միշտ ընդգծում եմ` կառավարության և երկրի ղեկավարի կարգավիճակում իմ լինելն իմաստավորված եմ համարում այնքան ժամանակ, քանի դեռ ունեմ մեր ժողովրդի վստահությունը: Սա նշանակում է, որ այդ վստահությունն է ամենակարևոր նախապայմանը, որ մենք կկարողանանք պայքարել կոռուպցիայի դեմ, որովհետև կարծում եմ` բոլորս ենք հասկանում, թե կոռուպցիան, որը շատ երկար տարիներ իշխել է Հայաստանի Հանրապետությունում, ինչպիսի լծակներ, իշխանական միջոցներ ունի: Եվ ինչպես կարող է նա հակադարձել, եթե իր դեմ պայքարը տեղի ունենա մի միջավայրում, որտեղ չկա վստահություն կառավարության և հանրության միջև»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև այն, որ իր մերձավոր ազգականներից մեկի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել հենց կոռուպցիոն դրսևորման համար:
«Ես և իմ ընտանիքի անդամները, հարազատներս առաջինը պետք է լինենք առանձնահատուկ ուշադրության ներքո այս առումով, և ես շատ կարևոր եմ համարում, որ թափանցիկությունն այսօր ՀՀ-ում կարևորագույն ինստիտուտներից մեկն է, որը շատ մեծ քայլերով գնում է առաջ: Ընդամենը 10 օր առաջ քրեական գործ է հարուցվել իմ մերձավոր ազգականներից մեկի նկատմամբ, և չեմ ուզում նրա անմեղության կանխավարկածը խախտել, բայց այն փաստը, որ իր գործը կքննվի լիարժեք օրինականության և օբյեկտիվության պայմաններում, ևս մեկ ապացույց է, որ մենք վստահորեն գնում ենք այդ ճանապարհով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Most important thing in anti-corruption combat is for me to not be involved in corruption - Pashinyan
Most important thing in anti-corruption combat is for me to not be involved in corruption -
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. One of the most important steps on the path of eradicating corruption in Armenia is for the prime minister, his family members and relatives not to be involved in corruption, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe during a Q&A with delegates at the spring session.
“When I think of what’s the biggest thing that I should personally do for the combat against corruption, my only and most reliable answer is that I myself should not be drawn into corruption. It is very important for the people to see and believe in this, because I don’t think that there is a prime minister or a government in the world that stands and says – you know, I intend to slowly be drawn into corruption.  Everyone says they aren’t planning to be involved in corruption, that they are planning to fight against it, and in this context the reliability of the government’s words becomes very important. This is the reason that I always emphasize – I find my being in the status of government and the country’s leader meaningful as long as I have the people’s trust. This means that this trust is the most important pre-condition for us to be able to fight corruption, because I believe we all understand what tools and means corruption, that for many years ruled in Armenia has. And how it can counter-act, when the fight against is were to happen in an environment where there is no trust between the government and the public,” the PM said.
Pashinyan also noted that recently a criminal investigation was launched against one of his relatives in a corruption case.
“I and my family members must be under special attention in this context, and I find it very important that transparency is one of the most important institutions in Armenia today, which is moving forward with very big steps. As recently as 10 days ago a criminal case was filed against one of my own relatives, I don’t want to violate the presumption of innocence, but the fact that this case will be investigated in conditions of complete lawfulness and objectiveness is yet another proof that we are confidently heading on this path,” he said.