ՀՀ վարչապետը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 10-ի երեկոյան ժամանել է Ստրասբուրգ. ապրիլի 11-ին սկսվել է Հայաստանի վարչապետի աշխատանքային այցը Եվրոպայի խորհուրդ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջին հանդիպումը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեի հետ էր: Մինչ հանդիպումը վարչապետ Փաշինյանը գրառում է կատարել ԵԽԽՎ նախագահի «Ոսկե գրքում»:
ԵԽԽՎ նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը Եվրոպայի խորհուրդ` նշելով, որ ուրախ է Նիկոլ Փաշինյանին կրկին հանդիպելու համար` այս անգամ արդեն Ստրասբուրգում: Նա գոհունակություն է հայտնել մարտի վերջին Հայաստան կատարած իր այցի կապակցությամբ, որի շրջանակում արդյունավետ հանդիպումներ և քննարկումներ է ունեցել ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության հետ, ելույթով է հանդես եկել Ազգային ժողովում և մասնակցել է Երևանում «Եվրոպայի հրապարակի» բացմանը: Լիլիան Մորի-Պասկիեն նշել է, որ ՀՀ վարչապետի այցի հագեցած օրակարգը` բարձր մակարդակի հանդիպումներ ԵԽ պաշտոնյաների հետ, Հայաստանի վարչապետի ելույթը ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստին, «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնապես բացումը  վկայում է Հայաստան-ԵԽ գործընկերության արդյունավետ ընթացքի և այն խորացնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին: ԵԽԽՎ նախագահի խոսքով` ԵԽ-ն կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության հաստատման ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում այս տարվա մարտի վերջին Երևանում ԵԽԽՎ նախագահի հետ ունեցած հանդիպումը և ուրախ է կրկին տեսնել Լիլիան Մորի-Պասկիեին` այս անգամ Ստրասբուրգում: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը ԵԽ և ԵԽԽՎ լիարժեք անդամ է, և գոհունակություն հայտնել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության ընթացքից, որի բարձր մակարդակը վերահաստատվեց մարտ ամսին ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողների և ԵԽԽՎ նախագահի այցերի արդյունքներով, Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական վիճակի վերաբերյալ զեկույցով և գնահատականներով:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԵԽ գործընկերության 2019-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացվող քայլերին և կարևորել դրա շրջանակում երկուստեք ստանձնած պարտավորությունների ամբողջական կատարումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը բարեփոխումների մեծ օրակարգ ունի, և այդ գործում ԵԽ աջակցությունը կարևոր է: ԵԽԽՎ նախագահը ողջունել է մեր երկրում ժողովրդավարական փոփոխությունների իրականացումը և վերահաստատել մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության զարգացման և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամությունը:

YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in Strasbourg in the evening of April 10. The Armenian PM’s visit to the Council of Europe kicked off in the morning of April 11.
The first meeting of Pashinyan was with Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) President Liliane Maury Pasquier. Prior to the meeting the Armenian PM signed the PACE President’s Golden Book, Pashinyan’s office said.
Pasquier welcomed Pashinyan’s visit to the Council of Europe, noting that she is happy for meeting him once again, this time in Strasbourg. The PACE President expressed satisfaction over her March visit to Armenia, when she had productive meetings and discussions with the Armenian leadership, and delivered remarks at the parliament and attended the inauguration of the Europe Square in Yerevan.
Liliane Maury Pasquier noted that the busy agenda of the Armenian PM’s visit, the high-level meetings with CoE officials, his speech at the plenary session of the PACE spring sitting and the inauguration of the Armenian Velvet Revolution exhibition proves the productive process of Armenia-Council of Europe partnership and bilateral willingness to deepen it. According to the PACE President, the CoE attaches importance to cooperation with Armenia in direction of strengthening democratic institutions, protection of human rights and establishment of the rule of law.
Armenian PM Nikol Pashinyan thanked for the reception and noted that it is with warmth that he remembers the meeting with Pasquier in Yerevan and is happy to see her once again. The PM noted that Armenia is a full member of the CoE and PACE, and expressed satisfaction over the cooperation with the Council of Europe, the high level of which was reiterated with the results of the PACE Armenia Co-Rapporteur’s and the PACE President’s visits and the assessments and report about democracy in Armenia.
The sides also discussed prospects of developing cooperation between Armenia and the Council of Europe.
They addressed the ongoing steps of the 2019-2022 Armenia-CoE action plan and highlighted the complete implementation of obligations that the sides have assumed by it.
Pashinyan noted that the Armenian Government has a large agenda of reforms, and the Council of Europe’s support in this process is important.
The PACE President welcomed the implementation of democratic changes in Armenia and reiterated readiness to support Armenia in developing democracy, strengthening the rule of law and protection of human rights.