Կառավարությունը Լոռու մարզի հակակարկտային ցանցերի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությանը կտրամադրի հարկային արտոնություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հարկային և մաքսային արտոնություններ կտրամադրի Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում գյուղատնտեսական նշանակության հակակարկտային ցանցերի և կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման ողջ համակարգերի արտադրությամբ զբաղվող «Վաբա» ընկերությանը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 29-ին Կառավարության նիստի ժամանակ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ասաց, որ «Վաբա» ընկերությանը տրված են եղել ավելացված արժեքի հարկը հետաձգելու և մաքսատուրքից ազատման արտոնություններ` ոլորտում ներդրումային ծրագիր իրականացնելու շրջանակում:
«Կազմակերպությունը Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում իրականացնում է գյուղատնտեսական նշանակության հակակարկտային ցանցերի և կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման ողջ համակարգերի արտադրություն: Մինչ այդ Կառավարության կողմից ընդունված որոշումներով ծրագրի առաջին և երկրորդ փուլերի ծառայող ապրանքների ավելացված արժեքի հարկը հետաձգելու և մաքսատուրքի ազատման արտոնություններ էին սահմանված: Կատարված են արդեն իսկ 2.25 միլիարդ դրամի ընդհանուր ներդրումներ, ստեղծված են 24 աշխատատեղեր»,- ասաց Խաչատրյանը:
Նախարարը նշեց, որ ծրագրի 3-րդ փուլում նախատեսվում է իրականացնել ամենախոշոր հատվածը ` կներկրվեն մոտ 9 միլիարդ դրամի ապրանքներ, որոնք ծառայելու են արտադրության ընդլայնման համար:
«Համապատասխանաբար` 1.8 միլիարդ դրամ չափով ավելացված արժեքի հարկի վճարումը կհետաձգվի և մաքսատուրքերի մասով կսահմանվի 611 միլիոն 902 հազար դրամ մաքսատուրքից ազատման արտոնություն, որից ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտների նվազումը կկազմի 7.4 միլիոն դրամ»,- ասաց Խաչատրյանը:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ Հայաստանում արտադրվող կարկտապաշտպան ցանցերը և համակարգերի գործարկումը ենթադրաբար պետք է շատ ավելի մատչելի լինի գյուղացիական տնտեսությունների համար:
«Տեղյակ եմ, որ կա նաև այլ ընկերություն, որը նման համակարգեր է արտադրում, և մրցակցություն կա դաշտում, ինչը միանշանակ դրական կազդի սպառողների վրա»,- ասաց Ավինյանը:

Правительство предоставит налоговые льготы компании из области Лори, занимающейся производством противоградовых сетей
Правительство Армении предоставит налоговые и таможенные льготы компании «Ваба» из города Ванадзор области Лори, занимающейся производством противоградовых сетей и сетей, защищающих от града сельскохозяйственного назначения.
Как сообщает «Арменпресс», на заседании правительства 29 марта министр экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян сказал, что компании «Ваба» были предоставлены льготы по отсрочке налога на добавленную стоимость и освобождению от таможенной пошлины в рамках реализации инвестиционной программы.
«Организация осуществляет в городе Ванадзор Лорийской области производство всех систем внедрения противоградовых сетей и градозащитных сетей сельскохозяйственного назначения. До этого постановлениями правительства были установлены льготы по отсрочке налога на добавленную стоимость и освобождению от таможенной пошлины на товары, необходимые на первом и втором этапах программы. Уже осуществлены инвестиции на сумму 2,25 млрд драмов, создано 24 рабочих места», - сказал Хачатрян.
Министр отметил, что на 3-м этапе программы планируется осуществить самую крупную часть - будут импортированы товары на сумму около 9 млрд драмов, необходимые для расширения производства.
«Соответственно, выплата налога на добавленную стоимость в размере 1,8 млрд драмов будет отсрочена и по части таможенных пошлин будет установлена льгота по освобождению от таможенной пошлины в 611 млн 902 тыс драмов, из которых сокращение доходов госбюджета составит 7,4 млн драмов», - сказал Хачатрян.
Вице-премьер Тигран Авинян отметил, что производимые в Армении градозащитные сети и запуск систем, предположительно, должны быть доступнее для крестьянских хозяйств.
Я знаю, что есть и другая компания, которая производит подобные системы и в этой сфере есть конкуренция, что однозначно положительно повлияет на потребителей», - сказал Авинян.