Եվրախորհրդարանը հավանություն Է տվել 2021 թվականից ժամերի սեզոնային տեղափոխումից հրաժարվելուն. DPA
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանը հավանություն Է տվել 2021 թվականից ժամերի սեզոնային տեղափոխումը չեղարկելուն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 26-ին հայտնել Է DPA գործակալությունը:
Նշվում Է, որ Եվրամիության անդամ երկրները պետք Է որոշեն՝ պահպանել ձմեռային, թե ամառային ժամանակը: Այն երկրները, որոնք կնախընտրեն առաջին տարբերակը, վերջին անգամ ժամացույցի սլաքը կտեղափոխեն 2021 թվականի հոկտեմբերին, ամառայինը՝ 2021 թվականի մարտին:
2018 թվականի օգտոսոսին Եվրահանձնաժողովը առցանց քվեարկության նախնական տվյալներ Է հրապարակել պարբերաբար ձմեռային եւ ամառային ժամանակի անցնելու հարցի վերաբերյալ, որոնց համաձայն, եվրոպացիների շուրջ 84 տոկոսը հանդես Է եկել ժամերի տեղափոխումը չեղարկելու օգտին: Քվեարկությունն անցկացվել Է հուլիսի 4-ից մինչեւ օգտոստոսի 16-ը: Դրան մասնակցել Է 4,6 մլն մարդ:
Եվրահանրակցության անդամ երկրներում ժամացույցների սլաքների տեղափոխումը հանձնարարվել Էր Եվրամիության հատուկ հրահանգով: Դրան համապատասխան՝ նրանք տարեկան երկու անգամ՝ մարտի եւ հոկտեմբերին, ժամերը տեղափոխում Էին 2003 թվականից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

DPA: Европарламент одобрил отказ от сезонного перевода часов с 2021 года
Европарламент одобрил отмену сезонного перевода часов с 2021 года. Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник агентство DPA.
Как отмечает агентство, страны - члены Евросоюза должны определиться с тем, чтобы остаться на зимнем или летнем времени. Те страны, которые предпочтут первый вариант, переведут часы в последний раз в октябре 2021 года, летний - в марте 2021 года.
В августе 2018 года Еврокомиссия опубликовала предварительные данные онлайн-голосования по вопросу регулярного перехода на зимнее и летнее время, согласно которым порядка 84% европейцев высказались за отмену перевода часов. Голосование проводилось с 4 июля по 16 августа, в нем приняли участие 4,6 млн человек.
Перевод стрелок часов в странах - членах евросообщества был предписан специальной директивой ЕС. В соответствии с ней они дважды - в марте и октябре - переводили часы с 2003 года.