Պետությունը գրագողությունը բացառելու նպատակով կներդնի հակապլագիատ համակարգ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձրագույն որակավորումների կոմիտեն աշխատանքներ է կատարում հակապլագիատ համակարգի ներդրման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԱԺ-ում այս մասին կուրսային, դիպլոմային աշխատանքների վաճառքով զբաղվող կազմակերպությունների գովազդն արգելելու վերաբերյալ նախագծի քննարկմանն իր ելույթում ասաց ՀՀ կրթության և գիտության փոխնախարար Արևիկ Անափիոսյանը:
«Բարձրագույն որակավորումների կոմիտեն աշխատանքներ է կատարում հակապլագիատ համակարգի ներդրման ուղղությամբ: Հայերենով բավարար քանակությամբ բազա պետք է ստեղծվի: Դա որոշակի ջանքեր է ենթադրում, և այդ ուղղության գործողություններ տարվում են»,-ասաց Անափիոսյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի և Գիտության կոմիտեի կողմից այսօր մշակվում է հանդեսների վարկանիշավորման համակարգ: Դրանով ընդգրկվելու է մի չափանիշ, որ եթե այդ հանդեսների մեջ տեղ գտած հոդվածներից որևէ մեկում լինի գրագողության դեպք, ապա այդ հանդեսի վարկանիշը կարող է իջնել:
Անափիոսյանը գրագողությունը, գումարով դիպլոմային, կուրսային աշխատանքները գնելը կանխելու նպատակով կարևորեց, որ բուհերում լինեն որոշակի դասընթացներ` հետազոտության մեթոդաբանության առումով, որ ուսանողներն իմանան, թե ինչպես կարող են գրել էսսեներ:

В Армении будет внедрена система против плагиата
Как передает «Арменпресс», об этом в своем выступлении в ходе обсуждения в НС проекта о запрете рекламы организаций, занимающихся продажей курсовых, дипломных работ
сказала замминистра образования и науки Армении Аревик Анапиосян.
«Высший аттестационный комитет ведет работу по внедрению системы антиплагиата. Должна быть создана база на армянском языке. Это предполагает определенные усилия, и в этом направлении предпринимаются действия», - сказала Анапиосян.
Она также сообщила, что сегодня Высшим аттестационным комитетом и Комитетом по науке разрабатывается система рейтинга журналов. Таким образом, вводится критерий, если в одной статье в журнале будет случай плагиата, то рейтинг журнала может спуститься.
Анапиосян отметила важность того, чтобы в вузах преподавались определенные курсы по методологии исследований, для того чтобы студенты знали, как писать эссе.