Փաշինյանի՝ վարչապետ ընտրվելուց հետո որևէ օգտակար ծրագիր չի մերժվել գումար չլինելու պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը յուրաքանչյուր ծրագրի վրա գումար ծախսելիս կարևոր է համարում հարցադրումը՝ դրա դիմաց պետությունը, ժողովուրդը ինչ է ստանալու: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի ունեցած տարեկան ժողովի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ շատ է խոսվում գումարի բացակայության մասին, սակայն խնդիրը այլ հարթության վրա է:
Նրա խոսքով` ռազմաարդյունաբերական համալիրը այն ոլորտներից է, որ հստակ խնդիրներ է դնում գիտության առաջ, բայց վերջին տարիների վիճակագրության համաձայն` բյուջեն  ռազմաարդյունաբերական համալիրի գիտահետազոտական մասով թերակատարվել է: «Այսինքն` պետությունը հստակ խնդիր է դնում գիտության առաջ, ֆինանսավորումը տալիս է և պարզվում է, որ գիտությունը այդ խնդիրը առնվազն պատշաճ ժամանակում չի լուծում և այդ ֆինանսավորումն էլ չի ստանում: Սա հենց կոնկրետ օրինակն է, երբ խոսքը բացարձակապես փողի բացակայության մեջ չէ: Փողը կա, տրված է, բայց այդ փողը չի ծախսվում, որովհետև պարզվում է, որ մենք ունենք մասնագիտական ներուժի խնդիր և այլ բազմաթիվ խնդիրներ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ 2018 թվականի մայիսից Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ ընտրվելուց ի վեր չի եղել մի դեպք ինչ-որ ծրագիր մերժվի միայն այն պատճառով, որ գումար  չկա:
«Եթե պարզի, որ որևէ ծրագիր Հայաստանի Հանրապետությանը պետք է, գումար կգտնվի: Մեր աշխատանքը, այդ թվում գիտության ոլորտում, պետք է միտված լինի հստակ գործնական խնդիրների լուծմանը, այն խնդիրների լուծմանը, որոնք ոչ միայն գումար են ծախսում, այլև գումար են բերում, եթե ոչ կարճաժամկետ, ապա երկարաժամկետ կտրվածքով: Եթե մենք փողը ծախսում ենք առանց իմանալու, թե ինչ ենք ստանալու դրա դիմաց… հնարավոր է այսօր չենք ստանալու, հնարավոր է 50 տարի հետո ենք ստանալու, բայց չի կարող լինել այնպես, որ հարց չտանք` փողը ծախսում ենք, իսկ դրա դիմաց մեր երկիրը, մեր պետությունը, մեր ժողովուրդը ինչ է ստանալու: Սա այսօր մեր գիտության ամենամեծ խնդիրն է»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

No useful program has been rejected due to absence of money after Pashinyan’s election as PM
YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan says while spending money on any program the important is to ask what the state and the people will receive for that, reports Armenpress.
During his today’s remarks at the National Academy of Sciences Pashinyan said there are many talks on the absence of money, but the problem is in other platform.
According to him, the military-industrial complex is among those fields which puts concrete tasks before science, but according to the latest statistical data, the budget for the scientific-research part of the military-industrial complex has been underfulfilled.
“In other words, the state puts a concrete task before science, provides finance and it turns out that science doesn’t solve this issue at least within a proper time and doesn’t receive that funding. This is a concrete example when the talk is absolutely not about the absence of money. Money exists, has been provided, but is not spent because it turns out that we face a problem of professional potential and numerous other problems”, Pashinyan said.
He noted that since his election as PM of Armenia in May 2018 there hasn’t been a case that any program is rejected for absence of money.
“If it turns out that Armenia needs any program, money will be found. Our work, including in the science field, should be aimed at solving concrete practical issues, which not only spend, but also bring money if not in the short-run but in the long-run”, the PM said.