Փաշինյանի՝ վարչապետ ընտրվելուց հետո որևէ օգտակար ծրագիր չի մերժվել գումար չլինելու պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը յուրաքանչյուր ծրագրի վրա գումար ծախսելիս կարևոր է համարում հարցադրումը՝ դրա դիմաց պետությունը, ժողովուրդը ինչ է ստանալու: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի ունեցած տարեկան ժողովի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ շատ է խոսվում գումարի բացակայության մասին, սակայն խնդիրը այլ հարթության վրա է:
Նրա խոսքով` ռազմաարդյունաբերական համալիրը այն ոլորտներից է, որ հստակ խնդիրներ է դնում գիտության առաջ, բայց վերջին տարիների վիճակագրության համաձայն` բյուջեն  ռազմաարդյունաբերական համալիրի գիտահետազոտական մասով թերակատարվել է: «Այսինքն` պետությունը հստակ խնդիր է դնում գիտության առաջ, ֆինանսավորումը տալիս է և պարզվում է, որ գիտությունը այդ խնդիրը առնվազն պատշաճ ժամանակում չի լուծում և այդ ֆինանսավորումն էլ չի ստանում: Սա հենց կոնկրետ օրինակն է, երբ խոսքը բացարձակապես փողի բացակայության մեջ չէ: Փողը կա, տրված է, բայց այդ փողը չի ծախսվում, որովհետև պարզվում է, որ մենք ունենք մասնագիտական ներուժի խնդիր և այլ բազմաթիվ խնդիրներ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ 2018 թվականի մայիսից Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ ընտրվելուց ի վեր չի եղել մի դեպք ինչ-որ ծրագիր մերժվի միայն այն պատճառով, որ գումար  չկա:
«Եթե պարզի, որ որևէ ծրագիր Հայաստանի Հանրապետությանը պետք է, գումար կգտնվի: Մեր աշխատանքը, այդ թվում գիտության ոլորտում, պետք է միտված լինի հստակ գործնական խնդիրների լուծմանը, այն խնդիրների լուծմանը, որոնք ոչ միայն գումար են ծախսում, այլև գումար են բերում, եթե ոչ կարճաժամկետ, ապա երկարաժամկետ կտրվածքով: Եթե մենք փողը ծախսում ենք առանց իմանալու, թե ինչ ենք ստանալու դրա դիմաց… հնարավոր է այսօր չենք ստանալու, հնարավոր է 50 տարի հետո ենք ստանալու, բայց չի կարող լինել այնպես, որ հարց չտանք` փողը ծախսում ենք, իսկ դրա դիմաց մեր երկիրը, մեր պետությունը, մեր ժողովուրդը ինչ է ստանալու: Սա այսօր մեր գիտության ամենամեծ խնդիրն է»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

После избрания Пашиняна премьер-министром ни одна полезная программа не была отклонена из-за отсутствия денег
После избрания Пашиняна премьер-министром ни одна полезная программа не была
отклонена из-за отсутствия денег
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, при выделении денег на каждую программу считает важным вопрос: что же получат государство, народ за это.
Как сообщает «Арменпресс», во время ежегодного собрания в Национальной академии наук Никол Пашинян отметил, что много говорится об отсутствии денег, однако проблема находится в другой плоскости. По его словам, военно-промышленный комплекс является одним из тех сфер, которые ставят перед наукой четкие задачи, но, согласно статистике последних лет, бюджет по научно-исследовательской части военно-промышленного комплекса был недостаточно выполнен. «То есть, государство ставит перед наукой четкую задачу, дает финансирование, и выясняется, что наука не решила эту проблему как минимум в должное время, и больше не финансируется. Это конкретный пример, когда речь идет абсолютно не об отсутствии денег. Деньги есть, выданы, но эти деньги не расходуются, поскольку выясняется, что у нас есть проблема профессионального потенциала и множество других проблем», - сказал Пашинян. Премьер отметил, что с мая 2018 года, с момента его избрания премьер-министром Армении не было случая, чтобы какая-либо программа была отклонена только по той причине, что денег нет. «Если выяснится, что какая-либо программа нужна Республике Армения, деньги найдутся. Наша работа, в том числе и в сфере науки, должна быть направлена на решение четких практических задач, решение тех задач, которые не только тратят деньги, но и приносят их, если не в краткосрочном, то в долгосрочном разрезе. Если мы тратим деньги, не зная, что получим за это... возможно, мы сегодня не получим, возможно, через 50 лет получим, но не может быть так, чтобы не задавали вопросов - тратим деньги, а что взамен получат наша страна, наше государство, наш народ? Это самая большая проблема нашей науки»,- заключил Пашинян.