Վենեսուելայում մարտի 26-ը ոչ աշխատանքային օր Է հայտարարված հերթական բլեքաութի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայում մարտի 26-ը ոչ աշխատանքային օր Է հայտարարված Էլեկտրամատակարարման հերթական համատարած անջատման պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է երկրի տեղեկատվության նախարար Խորխե Ռոդրիգեսը, որի խոսքը մեջբերում են լատինամերիկյան ԶԼՄ-ները:
Ստեղծված իրադրության պատճառով «վենեսուելական կառավարությունը հայտարարել Է երկրի ամբողջ տարածքում աշխատանքը եւ ուսումնական գործունեությունը կասեցնելու մասին», ասել Է նախարարը:
Վերջին 24 ժամվա ընթացքում Վենեսուելայում երկու անգամ անջատվել Է Էլեկտրամատակարարումը: Առաջին անջատումը գրանցվել Է տեղական ժամանակով մարտի 25-ի ցերեկը (Երեւանի ժամանակով երեկոյան): Այնուհետեւ իրադրությունը նորմալացել Է, բայց մի քանի ժամ անց կրկին անջատում Է տեղի ունեցել:
Ռոդրիգեսի վկայությամբ՝ հաքերական գրոհի Է ենթարկվել «Գուրի» հիդրոԷլեկտրակայանի ավտոտրանսֆորմատորային կայանը, որը ԷլեկտրաԷներգիայով Է ապահովում Վենեսուելայի գրեթե ամբողջ տարածքը, ինչպես նաեւ Ռոռայմու բրազիլական նահանգը:
Վենեսուելայից ստացվող տվյալների համաձայն, երկրորդ անջատման հետեւանքով Էներգամատակարարումից զրկվել Է երկրի բնակիչների գրեթե 90 տոկոսը:
Իշխանությունները գնահատում են իրադրությունը եւ վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Вторник в Венесуэле объявлен выходным из-за очередного блэкаута
Вторник в Венесуэле объявлен выходным днем из-за очередного массового отключения энергоснабжения, сообщил министр информации страны Хорхе Родригес, слова которого приводят латиноамериканские СМИ.
Из-за сложившейся ситуации "венесуэльское правительство объявило о приостановке работы и учебной деятельности на всей территории страны", сообщил министр.
За последние сутки в Венесуэле дважды отключалось энергоснабжение. Первое отключение было зафиксировано в понедельник днем по местному времени (вечер мск). Затем ситуация пришла норму, но через пару часов вновь произошло отключение,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
По свидетельству Родригеса хакерской атаке подверглась автотрансформаторная станция на ГЭС "Гури", которая обеспечивает электроэнергией практически всю территорию Венесуэлы, а также бразильский штат Рорайму.
По поступающим из Венесуэлы данным, в результате второго отключения энергоснабжения лишились жители почти 90% жителей страны.