Ավելի քան 470 աշխատող մայրեր պետության աջակցությամբ դայակներ են վարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դայակ՝ պետության կողմից» ծրագրի շահառուների քանակը նախատեսված 200 անձից ավելացել է` դառնալով 475: Ծրագրի նկատմամբ պահանջարկը մեծ է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Ազգային ժողովի առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
«Նախորդ տարի նախատեսվել էր երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող 200 մայրերի, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ աշխատանքի, տրամադրել դայակի աշխատավարձի փոխհատուցում: Սակայն, քանի որ պահանջարկը մեծ էր, այն իրականացվել է 475 դայակի համար: Ավելացումներ են եղել: Այս իմաստով կարծում ենք, որ սա իսկապես կարևոր ծրագիր է»,-ասաց Բաթոյանը:
Նրա խոսքով` առաջիկայում ժողովրդագրության  իրավիճակի բարելավմանն ուղղված  ռազմավարության շրջանակում պետք է մշակեն և ներկայացնեն մայրերի, կանանց և ծնողների աջակցման ծրագրեր, որոնք ուղղված կլինեն թե աշխատանքի վերադառնալու հնարավորություններին, թե այլ սոցիալական երաշխիքների ստեղծմանը:
Պետությունը 2018 թվականից աջակցության ծրագիր է մշակել այն մայրերի համար, ովքեր երեխայի մինչև երեք տարին լրանալը խնամքի արձակուրդում են, սակայն ցանկանում են վերադառնալ աշխատանքի: Պետությունը պատրաստ է վճարել դայակի աշխատավարձի 50 տոկոսը, որը, սակայն, չպետք է գերազանցի նվազագույն աշխատավարձը` 55 հազար դրամը:

Более 470 работающих матерей смогли при поддержке государства нанять нянек
Число пользователей программы ''Няня от государства" увеличилось с 200 человек до 475. Спрос на программу велик.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании постоянной парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросам сказала министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян.
''В прошлом году было предусмотрено 200 матерям, находящимся в отпуске по уходу за ребенком и желающим вернуться на работу, выделить компенсацию заработной платы няни. Однако, поскольку спрос был больше, программа была реализована для 475 мам. В этом смысле мы считаем, что это действительно важная программа'', - сказала Батоян.
По ее словам, в ближайшее время в рамках стратегии, направленной на улучшение демографической ситуации, должны быть разработаны и представлены программы поддержки матерей, женщин и родителей, которые будут направлены как на возможности возвращения на работу, так и на создание других социальных гарантий.
Государство в 2018 году разработало программу поддержки матерям, находящимся в отпуске по уходу за ребенком, но желающим вернуться на работу. Государство готово выплатить 50% зарплаты няни, которая, однако, не должна превышать 55 тысяч драмов.