UWC-ի ուսանողները կստեղծեն մարդասիրական նախագծեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ««Ավրորան»՝ UWC ցանցի դպրոցներին» նախագծի հայտերի  ընդունումն սկսված է:  Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, այն հնարավորություն է տալիս UWC ցանցի դպրոցների եւ քոլեջների ուսանողներին մշակել նախագծեր, որոնք կառաջարկեն մարդասիրական լուծումներ եւ դրական փոփոխություն կապահովեն համայնքներում: Նախագիծն իրագործելու համար հաղթող թիմը կստանա 4,000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ: «Երիտասարդական Ավրորա» նախագիծը «Միացյալ աշխարհի քոլեջների» (UWC), Scholae Mundi կրթական հարթակի,  Teach for All կրթությունը խթանող ցանցի եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համագործակցության արդյունքն է:
Նախագիծն իրականացվում է երրորդ տարին անընդմեջ, որին մինչեւ հիմա մասնակցել են
17 քոլեջ եւ դպրոց: Նախկինում ներկայացված նախագիծ-հայտերով առաջարկվել են մարդասիրական ամենատարբեր հրատապ հիմնախնդիրների լուծումներ այն երկրների համար, որտեղ գտնվում էին մասնակից ուսանողների քոլեջներն ու դպրոցները, ինչպես օրինակ՝ Սվազիլենդը, Գերմանիան, Հնդկաստանը եւ Չինաստանը:
2019թ. ընտրությունը կավարտվի ապրիլի 19-ին: Մրցույթի վերջնական փուլին կմասնակցի երեք թիմ, որոնք Հայաստան կժամանեն եւ այստեղ կլինեն հոկտեմբերի 16-20-ը «Ավրորա» ֆորումին: Հաղթող թիմը կստանա 4,000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ, իսկ մյուս երկու թիմերից յուրաքանչյուրը՝ 500 ԱՄՆ դոլար: «Երիտասարդական Ավրորային» մասնակցության հայտ ներկայացրած բոլոր թիմերի հետ կաշխատեն փորձագետները՝ UWC շարժման եւ Teach for All ցանցի միջոցով:
«Այս նախագիծն իրականացնողները հավատում են, որ մարդասիրական արժեքների համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում կարեւոր է երիտասարդներին համակել ոգեշնչող օրինակներով: UWC-ի կրթական մոդելը միայն գիտելիք տալու մասին չէ, այն նաեւ կրթում է ապագա առաջնորդների՝ նրանց փոխանցելով մարդասիրական ուժեղ արժեքներ, ձեւավորում է առաջնորդների, որոնք հոգ կտանեն իրենց համայնքների եւ, ընդհանրապես, հասարակության մասին: «Երիտասարդական Ավրորան» հնարավորություն է տալիս նրանց, գործի դնելով իրենց գիտելիքը, հմտությունները եւ ձգտումները, մշակել եւ իրագործել հատուկ ծրագրեր, որոնք կունենան չափելի ազդեցություն: Այն խրախուսում է երիտասարդներին՝ փոփոխություն բերել եւ հասարակության մեջ դրական դերակատարներ դառնալ վաղ տարիքից»,- ասաց UWC Դիլիջան միջազգային դպրոցի տնօրենների խորհրդի նախագահ եւ «Scholae Mundi»-ի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Առաջարկվող նախագծերը գնահատում է հարգարժան մարդկանցից ձեւավորված Ընտրող հանձնաժողովը, որի կազմում են ձեռներեցներ, բարերարներ եւ համաշխարհային առաջնորդներ:  Յուրաքանչյուր նախագիծ գնահատելիս հաշվի է առնվում դրա յուրօրինակությունը, կայունությունը, հետազոտության որակը, ազդեցության ներուժը, նվիրվածությունը եւ ինքնաանդրադարձումը (որքանո՞վ են խմբի անդամներն իրենց դերն ընկալում մարդասիրական նախագիծ ստեղծելիս):
««Ավրորա» մարդասիրական նախագծի առաքելությունն է՝ աջակցել ուսանողների նախագծերին, որոնք առաջարկում են լուծումներ եւ կայուն մոտեցում համապատասխան խնդիրների համար: Ոչ ոք անտարբեր չպետք է լինի ուրիշների տառապանքների նկատմամբ, եւ «Ավրորայի» ոգին սովորեցնում է այս երիտասարդներին, որ նրանք կարո՛ղ են եւ պե՛տք է, որքան նրանց ուժերը ներում են, օգնության ձեռք մեկնեն կարիքի մեջ գտնվողներին: Ընդհանրապես, կրթությունը կարեւոր է, իսկ այս դասը կարող է ամենաարժեքավորներից մեկը դառնալ»,- նշեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ Թոմ Քաթինան:
«Չափազանց ուրախ ենք, որ UWC-ի ուսանողներն ամբողջ աշխարհում եւս մեկ անգամ կընդունեն մարտահրավերը եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախագծի միջոցով էական փոփոխություն կբերեն: «Երիտասարդական Ավրորան» լավ հնարավորություն է մեր ուսանողների համար՝ «զարգացնելու մարդասիրական մկանները» եւ իրենց ստացած կրթությունը գործի վերածելու: Նորից եւ նորից իդեալիզմի, անձնուրաց լիդերության եվ կարեկցանքի միջոցով UWC-ի ուսանողներն իրենց օրինակով ցույց կտան, թե ինչ է նշանակում ապրել՝ համաձայն UWC-ի առաքելության»,- ասաց UWC International-ի  գործադիր տնօրեն Յենս Ուոլթերմանը:
2018-ին հաղթող էր ճանաչվել «HOPE» նախագիծը, որը մշակել էին UWC Չանգշու Չինաստանի ուսանողները: «HOPE»-ը ստեղծվել էր երեխաների նկատմամբ սեռական բռնությունը կանխելու համար՝ տրամադրելով դասընթացներ Չանգշուի եւ դրան հարակից տարածքներում գործող դպրոցներում եւ առցանց, երեխաներին եւ ուսուցիչներին սովորեցնելով, թե ինչպես պայքարել սեռական բռնության դեմ եւ կանխել այն:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնություն
Այն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ կյանք եւ հույս պարգեւել նրանց, որոնք մարդասիրական աջակցության խիստ կարիք ունեն ցանկացած տեղ, այսպիսով՝ շարունակել մարդասիրության շղթան աշխարհով մեկ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը գործով արտահայտված երախտագիտություն է: Այն նպատակ ունի ութ տարի շարունակ (2015-2023թթ.՝ ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝ 1915-1923թթ.) աջակցել մարդկանց, որոնք վտանգելով իրենց կյանքը` կնպաստեն այնպիսի համաշխարհային նախագծերի իրագործմանը, որոնք կբարելավեն առավել կարիքավոր եւ աղքատ մարդկանց կյանքը: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ «Ավրորա» մրցանակ, Aurora Dialogues քննարկումների շարք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ, Երախտագիտության նախագծեր եւ 100 LIVES ծրագիր:
«Միացյալ աշխարհի քոլեջներ» (UWC)
UWC-ն համաշխարհային կրթական շարժում է, որի առաքելությունն է կրթությունը վերածել մարդկանց, ազգերը եւ մշակույթները միավորող ուժի՝ հանուն խաղաղության եւ կայուն ապագայի: UWC-ի հիմնարար միտքը հավատն է, որ կրթությունը կարող է միավորել ցանկացած կենսափորձով երիտասարդների` հիմնվելով նրանց փոխադարձ մարդկային հատկանիշների վրա, ներգրավել նրանց հասարակական փոփոխությունների հնարավոր գործընթացում՝  խիզախ քայլերի, անձնական օրինակի և անձնուրաց լիդերության միջոցով: Այս ամենին հասնելու համար UWC դպրոցներն ու քոլեջներն ամբողջ աշխարհում առաջարկում են մարտահրավեր նետող եւ վերափոխման տանող կրթական փորձ՝ իրարից գիտակցորեն տարբեր երիտասարդներին ոգեշնչելով դառնալ դրական փոփոխության առաջամարտիկներ:
Scholae Mundi
Scholae Mundi հարթակի նպատակն է առաջ մղել կրթության ասպարեզի առավել ժամանակակից մոտեցումները, ինչը հեռանկարում սոցիալական փոփոխություններ
կխթանի ամբողջ աշխարհով մեկ։ Մենք երիտասարդներին հնարավորություններ ենք ընձեռում՝ զարգացնելու գիտելիք, հմտություններ եւ համընդհանուր բարոյական ու էթիկական արժեքներ, որոնք ամբողջ կյանքում ուղենիշ կլինեն նրանց։ Գործընկերների հետ միասին ձեռնարկում ենք զանազան նոր կրթական հարթակներ։
Teach for All
Teach for All-ը 49 անկախ, տեղական գործընկեր կազմակերպությունների կողմից ֆինանսավորվող համաշխարհային ցանց է, որի առաքելությունն է ընդլայնել բոլոր երեխաների կրթական հնարավորությունները: Յուրաքանչյուր գործընկեր նպատակ ունի ներգրավել եւ զարգացնել տարբեր շրջանավարտների եւ մասնագետների՝ ձեւավորելով երկամյա պարտավորությամբ առաջնորդների համայնք, որի անդամենրը կդասավանդեն իրենց երկրներում այնտեղ, որտեղ ամենաշատը կա դրա կարիքը: «Teach for All»-ն խթանում է գործընկերների առաջընթացը եւ մեծացնում  նրանց ազդեցությունը՝ գիտելիքի հավաքման եւ փոխանակման միջոցով, հեշտացնելով կապերն ընդհանուր ցանցում եւ համաշխարհային ռեսուրսները դարձնելով հասանելի՝ ի շահ բոլորի:

Students from United World Colleges to develop new humanitarian projects
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. Applications for the 2019 Aurora Humanitarian Project for UWC schools and colleges are now being accepted, IDeA Foundation told Armenpress. The project, recognized as “Young Aurora,” is a partnership between the Aurora Humanitarian Initiative, United World Colleges (UWC), Scholae Mundi and Teach for All. It provides an opportunity for UWC schools and colleges to design projects that will drive positive change in the community through humanitarian solutions. The winning team will be awarded a $4,000 grant to implement their project.
Now in its third year, 17 schools and colleges have participated in the Young Aurora Project till date. Previous project proposals have presented solutions to a diverse range of critical humanitarian issues identified near their schools and colleges in countries including Eswatini, Germany, India and China.
The 2019 selection process deadline is 19 April 2019. The competition will conclude with a presentation of the three finalists on an paid trip to Armenia from 16-20 October 2019 during Aurora Forum. One winning team will be provided with a grant of $4,000 to further their project’s development, the two other finalist teams will be awarded $500. All teams who submit project proposals for Young Aurora will receive mentorship from experts across the UWC movement and Teach for All Network.
“The organizing partners of Young Aurora share the belief that in times of a global crisis of humanitarian values it’s important to give young people inspirational role models. UWC’s educational model is not just about knowledge, it’s about raising future leaders with strong humanitarian values, leaders who care about their communities and the society at large. Young Aurora gives them an opportunity to put their knowledge, skills and aspirations into action by designing and implementing specific projects with measurable impact. It empowers young people to make a difference and become positive actors in the society at an early age,” said Veronika Zonabend, Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College in Armenia and Co-Founder of Scholae Mundi.
Proposed projects are assessed by a selection panel of esteemed judges including entrepreneurs, philanthropists and world leaders who shortlist projects based on their creativity, sustainability, quality of research, impact, commitment, self-reflection and format.
“The Aurora Humanitarian Project’s mission is to support and showcase student-driven projects, which offer solutions to relevant issues through innovative and sustainable approaches. Nobody should remain indifferent to other people’s suffering, and the spirit of Aurora teaches those young people, the participants, that they can and should do whatever is in their power to lend a helping hand to those in need. As important as education is in general, this lesson might be the most valuable one,” stated Tom Catena, Chair of the Aurora Humanitarian Initiative.
“We are thrilled that once again UWC students around the world will rise to the challenge to create meaningful change through the Aurora Humanitarian Project. Young Aurora is an opportunity for our students to flex their humanitarian muscles, turning their UWC education – and passion – into action. Time and again, through their idealism, selfless leadership and compassion, UWC students participating in this challenge exemplify living the UWC mission,” said Jens Waltermann, Executive Director of UWC International.
In 2018, the winning project was “HOPE,” developed by students from UWC Changshu China. HOPE, founded in 2017, is dedicated to preventing the sexual abuses of children by delivering trainings online and in schools throughout Changshu and the surrounding area, educating children and teachers about how to address and prevent sexual abuse.
Aurora Humanitarian Initiative
Founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to empower modern-day saviors to offer life and hope to those in urgent need of basic humanitarian aid anywhere in the world and thus continue the cycle of giving internationally. The Aurora Humanitarian Initiative is Gratitude in Action. It is an eight-year commitment (2015 to 2023, in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) to support people and promote global projects that tackle the needs of the most helpless and destitute and do so at great risk. This is achieved through the Initiative’s various programs: the Aurora Prize for Awakening Humanity, the Aurora Dialogues, the Aurora Humanitarian Index, the Gratitude Projects and the 100 LIVES Initiative.
United World Colleges (UWC)
UWC is a global educational movement with the mission to “make education a force to unite people, nations and cultures for peace and a sustainable future”. Central to the ethos of UWC is the belief that education can bring together young people from all backgrounds on the basis of their shared humanity, to engage with the possibility of social change through courageous action, personal example and selfless leadership. To achieve this, UWC schools and colleges all over the world deliver a challenging and transformational educational experience to a deliberately diverse group of young people, inspiring them to become agents of positive change.
Scholae Mundi
Scholae Mundi is a platform to promote the most advanced approaches in the field of education, which in the long term will catalyze social changes throughout the world. Providing opportunities to youth for the development of the knowledge, skills and the universal moral and ethical values that will guide them throughout their lives. Launching various new educational platforms with partners.
Teach for All
Teach For All is a global network of 49 independent, locally led and funded partner organizations whose stated shared mission is to "expand educational opportunity around the world by increasing and accelerating the impact of social enterprises that are cultivating the leadership necessary for change.“ Each partner aims to recruit and develop diverse graduates and professionals to exert leadership through two-year commitments to teach in their nations' high-need classrooms and lifelong commitments to expand opportunity for children. Teach For All works to accelerate partners' progress and increase their impact by capturing and sharing knowledge, facilitating connections across the network, accessing global resources for the benefit of the whole, and fostering leadership development of staff, teachers, and alumni.