Հայտարարվել են աշխարհի ամենաերջանիկ երկրները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիան երկրորդ տարին անընդմեջ գլխավորել Է աշխարհի ամենաերջանիկ երկրների World Happiness Report վարկանիշը, որը հրապարակվել Է մարտի 20-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: World Happiness Report զեկույցում գնահատվում են աշխարհի 156 երկրներ եւ հաշվի են առնվում այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպիսիք են՝ կյանքի սպասվող տեւողությունը, սոցիալական աջակցությունը, կոռուպցիան եւ այլն:
Զեկույցը կազմվել Է ՄԱԿ-ի պատվերով, առաջին անգամ նմանօրինակ ուսումնասիրություն հրապարակվել Է 2012 թվականին: Ամենաերջանիկ երկրներ են նշվել նաեւ Դանիան, Նորվեգիան, Իսլանդիան, Նիդեռլանդները, Շվեյցարիան, Շվեդիան, Նոր Զելանդիան, Կանադան եւ Ավստրիան: Առաջին տասնյակում չեն հայտնվել ԱՄՆ-ը (19-րդ տեղ), Գերմանիան (16-րդ), Ֆրանսիան (24-րդ) եւ Սաուդյան Արաբիան (28-րդ):
Ամենաապերջանիկ երկրներն են դարձել Հարավային Սուդանը (վերջին՝ 156-րդ տեղը), Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետությունը (155-րդ), Աֆղանստանը (154-րդ), Տանզանիան (153-րդ), Ռուանդան (152-րդ) Եմենը (151-րդ) եւ Մալավին (150-րդ տեղը), հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Названы самые счастливые страны мира
Финляндия второй год подряд возглавила рейтинг самых счастливых стран мира World Happiness Report, который опубликован в среду, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В докладе World Happiness Report оцениваются 156 стран мира и учитываются такие показатели, как ожидаемая продолжительность жизни, социальная поддержка, коррупция и другие. Доклад был составлен по заказу ООН, впервые подобное исследование был выпущен в 2012 году.
Самыми счастливыми странами также были названы Дания, Норвегия, Исландия, Нидерланды, Швейцария, Швеция, Новая Зеландия, Канада, и Австрия. Не попали в первую десятку США (19 место), Германия (16), Британия (17), Франция (24) и Саудовская Аравия (28).
Самыми несчастливыми странами стали Южный Судан (последнее, 156 место), Центральноафриканская республика (155 место), Афганистан (154), Танзания (153), Руанда (152), Йемен (151), Малави (150).