Հայաստանյան 14 ընկերություն ITB Բեռլին-ում ներկայացրել է երկրի զբոսաշրջային գրավչությունը. ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ
Հայաստանյան 14 ընկերություն ITB Բեռլին-ում ներկայացրել է երկրի զբոսաշրջային
գրավչությունը. ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ITB Բեռլին միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին այս տարի հայաստանյան միասնական տաղավարում երկրի զբոսաշրջային գրավչությունն է ներկայացրել ոլորտի 14 ընկերություն. ներկայացված առաջարկների թվում են նաև մի շարք փաթեթներ հարևան Վրաստանի հետ:
Երկրի ճանաչելիությունը բարձրացնելու նպատակով ցուցահանդեսի շրջանակում նախնական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել նաև զբոսաշրջային բիզնեսի բազմաթիվ ներկայացուցիչների, քաղաքական գործիչների, գործարարների, միջազգային բլոգերների հետ, ովքեր ծանոթացան հայկական զբոսաշրջային հնարավորություններին, երկրի հարուստ մշակութային ժառանգությանը: Հայաստանյան տաղավարում կայացավ նաև ազգային ուտեստների և հայկական գինու, կոնյակի համտես: Ցուցահանդեսի շրջանակներում Հայաստանը մասնակցել է B2B ձևաչափով “ITB Speed networking” և “Blogger Speed Dating”  միջոցառումների:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին խոսեց Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի մարքեթինգի համակարգող Ալիկ Սարգսյանը:
«ITB Բեռլին միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը մասնակիցների թվով աշխարհում ամենախոշորն է: Լավագույն հանգստավայրերն ու զբոսաշրջային փաթեթները ներկայացնելու համար ամեն տարի շուրջ 190 երկրներ և հարյուրավոր զբոսաշրջային ընկերություններ են մասնակցում:  Դրա հիմնական նպատակն է տարբեր երկրների զբոսաշրջային ուղղություններն ու կարողությունները ներկայացնել զբոսաշրջային և գործնական ճանապարհորդությունների համար: Հայաստանն արդեն բազմաթիվ տարիներ մասնակցում է ցուցահանդեսին: Հիմնադրամն արդեն երկրորդ տարին է կազմակերպում: Այս տարի Հայաստանը հանդես եկավ աննախադեպ տաղավարով, որը ներառում էր 3D պատկերներ: Այն մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց այցելուների շրջանում, գրավելով նաև միջազգային մամուլի ուշադրությունը: Ցուցահանդեսին այս տարի մասնակցում էին հայկական շուրջ 14 զբոսաշրջային ընկերություններ՝ Հայաստանի միասնական տաղավարով: Նրանք ներկայացրել են Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները, այդ ոլորտի հնարավորություններին վերաբերող մի շարք փաթեթներ՝ այդ թվում նաև զբոսաշրջային համատեղ ծրագրեր՝ Հայաստան-Վրաստան համատեղ փաթեթներ»,-ասաց Սարգսյանը:
Միջազգային զբոսաշրջային տաղավարում հայկական զբոսաշրջային ընկերությունները ներկայացրել են էքստրեմալ տուրիզմի, գինու զբոսաշրջության, էկոտուրիզմի և այլ հնարավորություններ: Սարգսյանը նկատեց՝ ցուցահանդեսի արդյունքը նմանատիպ խոշոր զբոսաշրջային ցուցահանդեսում Հայաստանի ներկայացվածության ապահովման շնորհիվ երկրի ճանաչելիության բարձրացումն է, ինչպես նաև զբոսաշրջային ընկերությունների կողմից կնքված պայմանագրերը, սակայն դրանք այս պահին հնարավոր չէ կանխատեսել: Սարգսյանը միևնույն ժամանակ նշեց՝ հայաստանյան զբոսաշրջային ընկերությունների համար բանակցային սեղաններն ազատ չեն մնացել, անընդհատ հանդիպումներ ու նախնական պայմանավորվածություններ են ունեցել: ITB-ի շրջանակում հանդիպումները միայն տաղավարի ներսում չեն եղել: «Մարտի 7-ին Հայաստանի տաղավարում ներկայացված զբոսաշրջային ընկերություններին հնարավորություն էր տրվել մասնակցել B2B ձևաչափով “ITB Speed networking” միջոցառմանը: Դրա շրջանակում ընկերությունները կարճատև հանդիպում են ունեցել ոլորտի մասնագետների հետ հետագա հնարավոր համագործակցության ակնկալիքով: Դա շատ արդյունավետ գործիք է՝ գործընկերներ գտնելու համար»,-նշեց Սարգսյանը:
Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը որպես կազմակերպիչ մասնակցել է նաև “Blogger Speed Dating” միջոցառմանը, որում ներկայացված են եղել տարբեր երկրներից բլոգերներ: Հայաստանով հետաքրքրված բլոգերները նախօրոք գրանցվել էին, հանդիպում խնդրել: Միջազգային բլոգերների հետ փոխանակվել են համարներով: Սարգսյանը նշեց՝ հաշվի առնելով սոցիալական ցանցերում նրանց հետևորդների քանակը, վերլուծություններից հետո կապ կհաստատեն բլոգերների հետ, և հնարավորության դեպքում բլոգերների խմբերին կհրավիրեն Հայաստան՝ երկրի ճանաչելիությունը բարձրացնելու նպատակով:
ITB Բեռլին միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը (մարտի 6-10) իրականացրել է Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը, ՀՀ ՏԶՆՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի տարեկան ծրագրի շրջանակներում, մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ:

14 Армянских компаний представили туристическую привлекательность страны в ITB Berlin. Достигнуты договоренности
14 Армянских компаний представили туристическую привлекательность страны в ITB
Berlin.  Достигнуты договоренности
На международной туристической выставке TB Berlin в этом году 14 компаний этой сферы общим павильоном представляли туристическую привлекательность страны. В числе представленных предложений был также ряд пакетов с соседней Грузией.
В рамках выставки были достигнуты предварительные договоренности с многочисленными представителями туристического бизнеса, политическими деятелями, бизнесменами, международными блогерами, которые ознакомились с туристическими возможностями Армении, богатым культурным наследием страны. В армянском павильоне состоялась дегустация национальных блюд, армянского вина и коньяка. В рамках выставки Армения приняла участие и в мероприятиях "ITB Speed networking" и “Blogger Speed Dating”.
Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказал координатор по маркетингу Фонда развития туризма Армении Алик Саргсян.
“Международная туристическая выставка ITB Berlin - самая крупная в мире по числу участников. Для представления лучших курортов и туристических пакетов ежегодно в ней принимают участие около 190 стран и сотни туристических компаний. Ее основная цель-представить туристические направления и возможности разных стран для туристических и деловых поездок. Армения уже много лет участвует в этой выставке. Фонд организует это участие уже второй год. В этом году Армения выступила с беспрецедентным павильоном, включающим 3D изображения. Что вызвало большой интерес у посетителей, привлекло и внимание международной прессы. В этом году в выставке приняли участие около 14 армянских туристических компаний с единым павильоном Армении. Они представили туристические достопримечательности Армении, ряд пакетов, касающихся возможностей этой сферы, в том числе совместные туристические программы - совместные пакеты Армения – Грузия”, - сказал Саргсян.
На международной туристической выставкее армянские туристические компании представили возможности экстремального туризма, винного туризма, экотуризма и др. Саргсян отметил, что результатом участия Армении на подобной крупной туристической выставке является повышение узнаваемости страны, а также договоры, заключенные туристическими компаниями, хотя их невозможно предугадать. В то же время Саргсян отметил, что стол переговоров для туристических компаний Армении не оставался свободным, постоянно происходили встречи и заключались предварительные договоренности. Встречи в рамках ITB были не только внутри павильона. 7 Марта представленным в павильоне Армении туристическим компаниям была предоставлена возможность принять участие в мероприятии “ITB Speed networking” в формате B2B. В рамках этого мероприятия компании провели краткую встречу со специалистами этой сферы с перспективой на дальнейшее возможное сотрудничество. “Это очень эффективный инструмент для поиска партнеров”, - отметил Саргсян.
Фонд развития туризма Армении в качестве организатора принял участие в мероприятии “Blogger Speed Dating”, в котором были представлены блогеры из разных стран. Блогеры, интересующиеся Арменией заранее регистрировались и просили встречи. С международными блогерами обменялись контактами. Саргсян отметил также, что, учитывая количество их подписчиков в социальных сетях, проанализировав, они свяжутся с блогерами, и при возможности пригласят группы блогеров в Армению для повышения узнаваемости страны.
Участие Армении на Международной туристической выставке TB Берлин (6-10 марта) обеспечил Фонд развития туризма Армении, в рамках годовой программы Комитета по туризму Министерства туризма РА, в сотрудничестве с частным сектором.