Հայաստանյան 14 ընկերություն ITB Բեռլին-ում ներկայացրել է երկրի զբոսաշրջային գրավչությունը. ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ
Հայաստանյան 14 ընկերություն ITB Բեռլին-ում ներկայացրել է երկրի զբոսաշրջային
գրավչությունը. ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ITB Բեռլին միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին այս տարի հայաստանյան միասնական տաղավարում երկրի զբոսաշրջային գրավչությունն է ներկայացրել ոլորտի 14 ընկերություն. ներկայացված առաջարկների թվում են նաև մի շարք փաթեթներ հարևան Վրաստանի հետ:
Երկրի ճանաչելիությունը բարձրացնելու նպատակով ցուցահանդեսի շրջանակում նախնական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել նաև զբոսաշրջային բիզնեսի բազմաթիվ ներկայացուցիչների, քաղաքական գործիչների, գործարարների, միջազգային բլոգերների հետ, ովքեր ծանոթացան հայկական զբոսաշրջային հնարավորություններին, երկրի հարուստ մշակութային ժառանգությանը: Հայաստանյան տաղավարում կայացավ նաև ազգային ուտեստների և հայկական գինու, կոնյակի համտես: Ցուցահանդեսի շրջանակներում Հայաստանը մասնակցել է B2B ձևաչափով “ITB Speed networking” և “Blogger Speed Dating”  միջոցառումների:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին խոսեց Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի մարքեթինգի համակարգող Ալիկ Սարգսյանը:
«ITB Բեռլին միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը մասնակիցների թվով աշխարհում ամենախոշորն է: Լավագույն հանգստավայրերն ու զբոսաշրջային փաթեթները ներկայացնելու համար ամեն տարի շուրջ 190 երկրներ և հարյուրավոր զբոսաշրջային ընկերություններ են մասնակցում:  Դրա հիմնական նպատակն է տարբեր երկրների զբոսաշրջային ուղղություններն ու կարողությունները ներկայացնել զբոսաշրջային և գործնական ճանապարհորդությունների համար: Հայաստանն արդեն բազմաթիվ տարիներ մասնակցում է ցուցահանդեսին: Հիմնադրամն արդեն երկրորդ տարին է կազմակերպում: Այս տարի Հայաստանը հանդես եկավ աննախադեպ տաղավարով, որը ներառում էր 3D պատկերներ: Այն մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց այցելուների շրջանում, գրավելով նաև միջազգային մամուլի ուշադրությունը: Ցուցահանդեսին այս տարի մասնակցում էին հայկական շուրջ 14 զբոսաշրջային ընկերություններ՝ Հայաստանի միասնական տաղավարով: Նրանք ներկայացրել են Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները, այդ ոլորտի հնարավորություններին վերաբերող մի շարք փաթեթներ՝ այդ թվում նաև զբոսաշրջային համատեղ ծրագրեր՝ Հայաստան-Վրաստան համատեղ փաթեթներ»,-ասաց Սարգսյանը:
Միջազգային զբոսաշրջային տաղավարում հայկական զբոսաշրջային ընկերությունները ներկայացրել են էքստրեմալ տուրիզմի, գինու զբոսաշրջության, էկոտուրիզմի և այլ հնարավորություններ: Սարգսյանը նկատեց՝ ցուցահանդեսի արդյունքը նմանատիպ խոշոր զբոսաշրջային ցուցահանդեսում Հայաստանի ներկայացվածության ապահովման շնորհիվ երկրի ճանաչելիության բարձրացումն է, ինչպես նաև զբոսաշրջային ընկերությունների կողմից կնքված պայմանագրերը, սակայն դրանք այս պահին հնարավոր չէ կանխատեսել: Սարգսյանը միևնույն ժամանակ նշեց՝ հայաստանյան զբոսաշրջային ընկերությունների համար բանակցային սեղաններն ազատ չեն մնացել, անընդհատ հանդիպումներ ու նախնական պայմանավորվածություններ են ունեցել: ITB-ի շրջանակում հանդիպումները միայն տաղավարի ներսում չեն եղել: «Մարտի 7-ին Հայաստանի տաղավարում ներկայացված զբոսաշրջային ընկերություններին հնարավորություն էր տրվել մասնակցել B2B ձևաչափով “ITB Speed networking” միջոցառմանը: Դրա շրջանակում ընկերությունները կարճատև հանդիպում են ունեցել ոլորտի մասնագետների հետ հետագա հնարավոր համագործակցության ակնկալիքով: Դա շատ արդյունավետ գործիք է՝ գործընկերներ գտնելու համար»,-նշեց Սարգսյանը:
Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը որպես կազմակերպիչ մասնակցել է նաև “Blogger Speed Dating” միջոցառմանը, որում ներկայացված են եղել տարբեր երկրներից բլոգերներ: Հայաստանով հետաքրքրված բլոգերները նախօրոք գրանցվել էին, հանդիպում խնդրել: Միջազգային բլոգերների հետ փոխանակվել են համարներով: Սարգսյանը նշեց՝ հաշվի առնելով սոցիալական ցանցերում նրանց հետևորդների քանակը, վերլուծություններից հետո կապ կհաստատեն բլոգերների հետ, և հնարավորության դեպքում բլոգերների խմբերին կհրավիրեն Հայաստան՝ երկրի ճանաչելիությունը բարձրացնելու նպատակով:
ITB Բեռլին միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը (մարտի 6-10) իրականացրել է Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը, ՀՀ ՏԶՆՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի տարեկան ծրագրի շրջանակներում, մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ:

YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. 14 Armenian companies presented Armenia’s tourism attractiveness at the ITB Berlin international tourism fair. Among the presented offers, there were also a number of packages with Georgia.
Preliminary agreements were reached with numerous representatives of the tourism business, politicians, businessmen and international bloggers who were introduced on the Armenian tourism opportunities, the country’s rich cultural heritage. The guests also had a chance to taste Armenian national dishes, wine and brandy at the Armenian pavilion.
Within the framework of the exhibition Armenia participated in ITB Speed Networking and Blogger Speed Dating at B2B format.
Alik Sargsyan – Marketing Coordinator at the Armenian Tourism Development Foundation (ATDF) talked about the topic in an interview to ARMENPRESS.
“The ITB Berlin international tourism fair is the largest in the world in terms of the number of participants. Every year nearly 190 countries and hundreds of tour companies are participating in the exhibition to present their best resorts and tour packages. The main goal of this is to present the tourism directions and capacities of different countries for tourism and business trips. It’s already several years Armenia is taking part in the exhibition. The Foundation is organizing its participation for already the second year. This year Armenia was presented with an unprecedented pavilion which included 3D pictures. It created great interest among the visitors, as well as was under the spotlight of international media. Nearly 14 Armenian tour companies were participating in the exhibition this year in a single pavilion. They have introduced Armenia’s tourism attractions, a number of packages relating to the opportunities of the field, including Armenia-Georgia joint tourism programs”, Alik Sargsyan said.
The Armenian companies introduced opportunities in extreme tourism, wine tourism, ecotourism and etc. Sargsyan said awareness-raising on Armenia and the contracts signed by the tour companies are the outcome of the exhibition, but at the moment these cannot be predicted. At the same time, he noted that they had constant meetings and preliminary agreements on the sidelines of the exhibition. “On March 7 the tour companies represented in the Armenian pavilion had a chance to participate in the ITB Speed Networking event at B2B format. Within the frames of this event the companies had a brief meeting with the specialists of the field with an expectation to cooperate in the future. This is a very effective tool for finding a partner”, he said.
The ATDF participated in the Blogger Speed Dating event as an organizer, which involved bloggers from different states. The bloggers, who were interested in Armenia, have been registered in advance and requested a meeting. Alik Sargsyan said they have exchanged contacts with the international bloggers. He stated that taking into account the number of their followers in social networks, they will contact the bloggers after analysis, and if possible, will invite the bloggers to Armenia aimed at raising awareness on the country.