Վենեսուելան հաղորդել Է ԱՄՆ-ում ընդդիմության կողմից դիվանագիտական ներկայացուցչությունները գրավելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի կառավարությունը մարտի 18-ին հայտնել Է ԱՄՆ-ում ընդդիմության կողմից դիվանագիտական ներկայացուչությունները գրավելու մասին:
«Վենեսուելայի Բոլիվարյան Հանրապետությունը միջազգային հանրակացությանը հայտնում Է, որ ԱՄՆ-ում իր դիվանագիտական ներկայացուցչությունները գրավել են այն մարդիկ, ովքեր վայելում են Միացյալ Նահանգների կառավարության հրապարակային աջակցությունը եւ գործում են որպես նրա գործակալներ»,- ասված Է երկրի կառավարության տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Պաշտոնական Կարակասը Վաշինգտոնից պահանջել Է կատարել այն իրավական հանձնառությունները, որոնք այդ շենքերի գրավումը դադարեցնելու միջոցներն են, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Venezuela announces occupation of its diplomatic missions by opposition in US
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. The Venezuelan government announced on March 18 that opposition representatives took control over the country’s diplomatic missions in the United States, TASS reports.
“The Bolivarian Republic of Venezuela announces to the international community that its diplomatic properties in the US are now controlled by people who enjoy open support from the US government and act as its agents, which represents a direct violation of the Vienna Convention on Diplomatic Relations”, the Venezuelan Foreign Ministry said in a statement. "Venezuela's diplomatic missions in the US can only be used by officially appointed diplomats who represent democratically elected and constitutional government of President Nicolas Maduro”, the foreign ministry added.
The foreign ministry demanded that US authorities "take necessary measures to immediately stop" opposition representatives from occupying Venezuela's diplomatic properties in the US.