Երկու ժողովուրդները միասին երկար ճանապարհ ունեն անցնելու. տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի նախագահների առանձնազրույցը
Երկու ժողովուրդները միասին երկար ճանապարհ ունեն անցնելու. տեղի է ունեցել
Հայաստանի և Վրաստանի նախագահների առանձնազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի նախագահներ Արմեն Սարգսյանի եւ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի առանձնազրույցը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով Վրաստանի նախագահին և շնորհակալություն հայտնելով նրան իր հրավերն ընդունելու և Հայաստան այցելելու համար՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ հայ և վրացի ժողովուրդները հազարամյակների բարեկամական պատմություն ունեն, որը, վստահաբար, շարունակվելու է նաև հետագա հազարամյակներում: «Ինձ համար շատ թարմ են հաճելի հիշողությունները, երբ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ Վրաստանում մասնակից եղա շատ գեղեցիկ արարողության՝ Ձեր երդմնակալությանը,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:- Շատ ուշադիր հետևում եմ Ձեր ակտիվ գործունեությանը, մանավանդ արտաքին քաղաքականության ոլորտում»:
Հայաստանի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում՝ սկսած մշակույթից մինչև գիտություն, ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, հսկայական ներուժ ունի, և ամեն ինչ պետք է անել, որ այդ համագործակցությունը լինի ավելի խորը և շատ շահավետ:
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի նախագահին հյուրընկալության համար, նշել է, որ Արմեն Սարգսյանն իր երդմնակալության արարողությանը մասնակցած  միակ նախագահն էր:«Դա ինձ համար մեծ պատիվ էր,-ասել է Վրաստանի նախագահը:- Դա մեր երկու երկրների միջև բարեկամության նշան էր, ինչը ես անձամբ և մեր հասարակությունը բարձր ենք գնահատում»:
Սալոմե Զուրաբիշվիլին նշել է, որ երկու ժողովուրդները միասին երկար ճանապարհ ունեն անցնելու, և նրանցից է կախված, թե ինչպես կօգտագործեն տարածաշրջանում առկա մեծ ներուժը: Վրաստանի նախագահն ասել է, որ երկու երկրներին միավորում են ոչ միան աշխարհագրությունը, պատմությունը, այլև Վրաստանի հայ բնակչությունը:

‘Armenians, Georgians have long path to pass together’ – Sarkissian and Zourabichvili hold tête- à-tête meeting
‘Armenians, Georgians have long path to pass together’ – Sarkissian and Zourabichvili hold tête-
à-tête meeting
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian and Georgian President Salome Zourabichvili held a tête-à-tête meeting today at the Armenian president’s office in Yerevan.
During the meeting Sarkissian welcomed and thanked Zourabichvili for accepting the invitation to visit Armenia and noted that the Armenian and Georgian peoples have history of friendship spanning for millennia, which will continue for future millennia.
“I have very fresh and pleasant memories when just a few months ago I participated in a very beautiful ceremony in Georgia, your inauguration,” Sarkissian told Zourabichvili. “I am very closely following your activities, especially in the foreign policy sector,” he said.
Sarkissian expressed conviction that cooperation in all sectors – from culture to science, modern technologies – has huge potential, and everything must be done for this cooperation to be deeper and more beneficial.
President Zourabichvili, thanking Sarkissian for the reception, mentioned that Sarkissian was the only president in attendance at her inauguration.  “It was a great honor for me,” she said. “It was a sign of friendship between our two countries, which I personally and our society highly appreciate,” she added.
The Georgian president said that the two peoples have a long path to pass together, and how the great existing potential in the region will be used depends on them.
She said that not only geography and history unite the two countries, but also the Armenian population of Georgia.