JAXA-ն եւ Toyota-ն օդաչուավոր լուսնագնացի կոնցեպտ են ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի օդատիեզերական հետազոտությունների գործակալությունը (JAXA) եւ Toyota ավտոմոբիլային կոնցեռնը համատեղ օդաչուավոր լուսնագնաց են մշակում Լուսնի մակերեւույթի հետազոտման համար: Մարտի 12-ին այս մասին ընկերությունները հայտարարել են Տոկիոյում ընթացող Տիեզերական հետազոտությունների միջազգային գիտաժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գիտաժողովի մասնակիցներին են ներկայացրել ոչ մեծ CG- տեսահոլովակ, որտեղ ցուցադրել են համատեղ մշակվող օդաչուավոր լուսնագնացի կոնցեպտը: Վեցանիվ փոխադրամիջոցը՝ կողերին տեղակայված արեւամարտկոցներով, կունենա 6 մ x 5,2 մ x 3,8 մ չափ, իսկ լուսնագնացի ներքին տարածքի մակերեսը կկազմի մոտավորապես 13 քառակուսի մետր՝ երկու նստելատեղով: Toyota ընկերության ներկայացուցչի խոսքով՝ լուսնագնացը կունենա կենսապահովման ամբողջական համակարգ: Տիեզերագնացները կկարողանան փոխադրամիջոցի ներսում գտնվել եւ այն կառավարել առանց սկաֆանդրների օգտագործման: Նշվում Է, որ նոր սերնդի մարտկոցը, որը կտեղակայվի լուսնագնացում, դրան թույլ կտա Լուսնի մակերեւույթին հազար կիլոմետր հեռավորություն հաղթահարել՝ առանց լրալիցքավորման: Այդ մշակումն ավարտելու կոնկրետ ժամկետների մասին այս պահին չեն հայտնում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

JAXA и Toyota представили концепт пилотируемого лунохода
Японское агентство аэрокосмических исследований (JAXA) и автомобильный концерн Toyota совместно разрабатывают пилотируемый луноход для исследования поверхности Луны. Об этом компании объявили во вторник на проходящем в Токио Международном симпозиуме космических исследований.
Участникам симпозиума показали небольшой CG-ролик, в котором продемонстрировали концепт совместно разрабатываемого пилотируемого лунохода. Шестиколесное транспортное средство с установленными по бокам солнечными батареями будет иметь размер 6 м х 5,2 м х 3,8 м, а площадь внутреннего пространства лунохода составит примерно 13 кв. м с двумя посадочными местами.
По словам представителя компании Toyota, луноход будет обладать полной системой жизнеобеспечения. Космонавты смогут находиться внутри транспортного средства и управлять им без использования скафандров.
Отмечается, что батарея нового поколения, которая будет установлена в луноходе, позволит ему преодолевать расстояние в тысячу километров по поверхности Луны без подзарядки. О конкретных сроках завершения этой разработки на данный момент не сообщается.