Բրիտանական The Guardian պարբերականն անդրադարձել է Ադրբեջանում հայկական խաչքարերի ոչնչացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական հեղինակավոր The Guardian պարբերականն անդրադարձել է Ադրբեջանում 21-րդ դարում տեղի ունեցող «մշակութային եղեռնին»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պարբերականը գրել է, որ այսօր մշակութային ամենամեծ աղետը, հավանաբար, ոչ թե տեղի է ունենում Սիրիայում, այլ Կովկասում՝ նկատի ունենալով Ադրբեջանում հայկական խաչքարերի ոչնչացման փաստը:
«Համաձայն Hyperallergic գեղարվեստական ամսագրի փետրվարի համարում զետեղված հաշվետվության, Ադրբեջանի կառավարությունը վերջին 30 տարիների ընթացքում պարբերաբար ջնջում է երկրից հայկական պատմական ժառանգությունը: Զեկույցի հեղինակներ Սիմոն Մաղաքյանի և Սարա Փիքման կարծիքով՝ այս պաշտոնական, սակայն և քողարկված, մշակութային և կրոնական արժեքների ոչնչացումը գերազանցում է անգամ Պալմիրայում «Իսլամական պետության» «ինքնագովազդին»,- գրում է The Guardian-ը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ 2005թ. դեկտեմբերի 15-ին Հյուսիսային Իրանի Հայ առաքելական եկեղեցու թեմի առաջնորդ Նշան եպիսկոպոս Թոփուզյանը նկարահանել էր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորականները ոչնչացնում այն ամենն, ինչ մնացել էր Ջուլֆայում առկա շուրջ 10000 խաչքարերից:
«Զինվորականներն ավերված կտորները բեռնել էին բեռնատարի մեջ, ապա նետել Արաքս գետը: Այդ կադրերը կարելի է գտնել 2006թ. «Արաքսի նոր արցունքները» ֆիլմում, որը հրապարակվել է YouTube-ում: Ադրբեջանի կառավարությունը մեկ անգամ չէ, որ մերժել է միջազգային փորձագետներին մուտք գործել այդ տարածք, նաև չի տվել որևիցե մեկնաբանություն: Նրանք մերժել են նաև հայերին, ովքեր երբևէ ապրել են Նախիջևանում»,- հավելում է պարբերականն՝ ընգծելով, որ նման հակազդեցությունը բարդացնում է անկախ հետազոտությունը, սակայն Մաղաքյանն ու Փիքմանն, իրենց ներկայացրած մեծ քանակությամբ փաստերով, արդեն ահռելի աշխատանք են կատարում:

Издание The Guardian опубликовало статью об уничтожении армянских хачкаров в Азербайджане
Британское авторитетное издание The Guardian коснулось происходящего в Азербайджане в 21 веке "культурного геноцида". Как сообщает Арменпресс, издание пишет, что сегодня самая большая катастрофа, вероятно, происходит не в Сирии, а на Кавказе, учитывая уничтожение армянских хачкаров в Азербайджане.
Согласно отчету, опубликованному журналом Hyperallergic в феврале, правительство Азербайджана в течение последних 30 лет периодически стирает армянское историческое наследие из страны. По словам авторов доклада Саймона Магакяна и Сары Пикман, уничтожение этих культурных и религиозных ценностей превосходит даже «саморекламу» Исламского государства в Палермо, пишет The Guardian.
Издание напоминает, что 15 декабря 2005 года глава Епархии Армянской Апостольской Церкви в Северном Иране, епископ Ншан Топузян снял на камеру, как азербайджанские солдаты уничтожили все, что осталось от 10 000 хачкаров в Джульфе.
«Солдаты загрузили разбитые хачкары в грузовик и бросили их в реку Аракс. Эти кадры можно найти в фильме «Новые слезы Аракса» 2006 года, который был размещен на YouTube. Правительство Азербайджана неоднократно отказывало международным экспертам в доступе в эту область и не давало никаких комментариев. Они также отвергли армян, которые когда-то жили в Нахичевани», - добавляет издание, указывая, что такое противодействие усложняет независимые исследования, однако Магакян и Пикман уже проделывают огромную работу.