Բրիտանական The Guardian պարբերականն անդրադարձել է Ադրբեջանում հայկական խաչքարերի ոչնչացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական հեղինակավոր The Guardian պարբերականն անդրադարձել է Ադրբեջանում 21-րդ դարում տեղի ունեցող «մշակութային եղեռնին»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պարբերականը գրել է, որ այսօր մշակութային ամենամեծ աղետը, հավանաբար, ոչ թե տեղի է ունենում Սիրիայում, այլ Կովկասում՝ նկատի ունենալով Ադրբեջանում հայկական խաչքարերի ոչնչացման փաստը:
«Համաձայն Hyperallergic գեղարվեստական ամսագրի փետրվարի համարում զետեղված հաշվետվության, Ադրբեջանի կառավարությունը վերջին 30 տարիների ընթացքում պարբերաբար ջնջում է երկրից հայկական պատմական ժառանգությունը: Զեկույցի հեղինակներ Սիմոն Մաղաքյանի և Սարա Փիքման կարծիքով՝ այս պաշտոնական, սակայն և քողարկված, մշակութային և կրոնական արժեքների ոչնչացումը գերազանցում է անգամ Պալմիրայում «Իսլամական պետության» «ինքնագովազդին»,- գրում է The Guardian-ը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ 2005թ. դեկտեմբերի 15-ին Հյուսիսային Իրանի Հայ առաքելական եկեղեցու թեմի առաջնորդ Նշան եպիսկոպոս Թոփուզյանը նկարահանել էր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորականները ոչնչացնում այն ամենն, ինչ մնացել էր Ջուլֆայում առկա շուրջ 10000 խաչքարերից:
«Զինվորականներն ավերված կտորները բեռնել էին բեռնատարի մեջ, ապա նետել Արաքս գետը: Այդ կադրերը կարելի է գտնել 2006թ. «Արաքսի նոր արցունքները» ֆիլմում, որը հրապարակվել է YouTube-ում: Ադրբեջանի կառավարությունը մեկ անգամ չէ, որ մերժել է միջազգային փորձագետներին մուտք գործել այդ տարածք, նաև չի տվել որևիցե մեկնաբանություն: Նրանք մերժել են նաև հայերին, ովքեր երբևէ ապրել են Նախիջևանում»,- հավելում է պարբերականն՝ ընգծելով, որ նման հակազդեցությունը բարդացնում է անկախ հետազոտությունը, սակայն Մաղաքյանն ու Փիքմանն, իրենց ներկայացրած մեծ քանակությամբ փաստերով, արդեն ահռելի աշխատանք են կատարում:

The Guardian names demolishment of Armenian cross-stones in Azerbaijan 'cultural genocide'
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. The Guardian has published an article headlined ''Monumental loss: Azerbaijan and 'the worst cultural genocide of the 21st century'' about the demolishment of Armenian cross-stones in Azerbaijan. ARMENPRESS reports the periodical writes that the the greatest cultural diaster taking place at the moment might be taking place not in Syria, but in Caucasus, meaning the demolishment of Armenian cross-stones in Azerbaijan.
' According to a lengthy report published in the art journal Hyperallergic in February, the Azerbaijani government has, over the past 30 years, been engaging in a systematic erasure of the country’s historic Armenian heritage. This official, albeit covert, destruction of cultural and religious artefacts exceeds Islamic State’s self-promotional dynamiting of Palmyra’, The Guardian writes.
The periodical reminds that on 15 December 2005, the prelate of northern Iran’s Armenian church, Bishop Nshan Topouzian, filmed – from across the river in Iran – the Azerbaijani military methodically laying waste with sledgehammers to all that remained of Djulfa. The soldiers loaded the debris on to truck beds and dumped it into the Araxes.
'The footage can be found in a 2006 film entitled The New Tears of Araxes posted on YouTube, edited by Maghakyan and scripted by Pickman. It is chilling. Satellite research shows that, in 2003, the uneven, textured landscape was dotted with multiple small structures. By 2009, it is flattened and empty', writes the periodical, adding that the Azerbaijani government has repeatedly refused international inspectors' entry to the site.